Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Organlarımız ne kadar sürede kendini yeniler

Bilim insanları, vücuttaki organların yaşlanma sürecini aydınlattı. Göz ve beyin dışında kalan tüm organlar kendini yenileyebiliyor ve böylece vücudumuz hayat boyu 10 yaşın altında kalmayı başarabiliyor.

1/22

Daily Mail'in haberine göre bu durumun nedeni, hücrelerin yenilenmesi yani eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması olarak açıklanıyor.

2/22

Ancak bu "kalıcı gençlik" durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil. Beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor.

3/22

Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücreler, tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibi, yaşlanmaya karşı direnemiyor.

4/22

KALP KENDİNİ 20 YILDA YENİLİYOR Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı

5/22

Ancak New York Üniversitesi'nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.

6/22

SAÇLAR KENDİSİNİ 3-6 YILDA YENİLİYOR Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor.

7/22

Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor

8/22

MİDE DUVARI KENDİSİNİ 3-5 GÜNDE YENİLİYOR Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü'nden Jonas Frisen, hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı.

9/22

Ancak nikotin, hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.

10/22

BAĞIRSAK KENDİSİNİ 2-5 GÜNDE YENİLİYOR Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. Frisen

11/22

Bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.

12/22

İSKELET SİSTEMİ KENDİSİNİ 10 YILDA YENİLİYOR İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri.

13/22

Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor

14/22

DİL KENDİSİNİ 10 GÜNDE YENİLİYOR Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor

15/22

Bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.

16/22

KARACİĞER KENDİSİNİ 6 AYDA YENİLİYOR Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri.

17/22

İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay.

18/22

AKCİĞER KENDİSİNİ 1 YILDA YENİLİYOR Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine, sigara içilip içilmemesine göre değişiyor.

19/22

Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında...

20/22

GÖZLER YENİLENMİYOR Gözler, kornea tabakası haricinde kendini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor.

21/22

Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.

22/22