Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Oxford dünyanın en eski ikinci üniversitesi

Oxford Üniversitesi dünyanın en eski ikinci üniversitesi olarak kabul gören ve halen faal olarak eğitim veriyor...

1/18

Dünyanın en eski üniversitesi Bologna Üniversitesi olarak kabul ediliyor üniversite kuruluş tarihi 1088 olarak belirlenmiştir..

2/18

Oxford Üniversitesi kurulduğu tarih bilinmemesine rağmen, 1096 tarihinde bu kentte eğitim olduğuna dair belgeler

3/18

Üniversiteyi İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi, kuruluşundan itibaren var olmaya devam eden en eski ikinci üniversite yapmaktadır.

4/18

Üniversite, 1167 yılında II. Henry'nin İngiliz öğrencilerin Paris Üniversitesi'nde okumasını yasaklamasıyla hızla büyümüştür.

5/18

1209 yılında Oxford halkıyla yaşanan anlaşmazlıklar sonucu bazı akademisyenler kuzeydoğudaki Cambridge kasabasına gitmiş ve burada Cambridge Üniversitesi'ni kurmuşlardır.Bugün bu iki eski üniversite Oxbridge adıyla anılır.

6/18

Oxford, toplam 38 kolejden ve kendi içinde dörde ayrılan akademik bölümlerden oluşmaktadır. Tüm kolejler üniversite içinde özerktir; kendi öğrencilerini seçer, yapısı ve faaliyetlerini kendileri belirler

7/18

Bir kent üniversitesi olan Oxford'un ana yerleşkesi yoktur; tüm binaları ve tesisleri şehir merkezi içinde yer almaktadır.

8/18

Oxford'da lisans öğrenimi kolejlerde "tutorial" adı verilen haftalık dersler ile üniversite fakülteleri ve bölümlerinin sağladığı dersler ve laboratuvar çalışmalarıyla yapılır.

9/18

Oxford, dünyanın en eski ve en prestijli burslarından olan, bir yüzyılı aşkın zamandır yüksek lisans öğrencilerini üniversiteyle buluşturan Rhodes Bursu'nun merkezidir.

10/18

Üniversite, dünyanın eski üniversite müzesi olan Ashmolean Müzesi'ne, dünyanın en büyük üniversite yayıncısı olan Oxford University Press'e ve Birleşik Krallık'ın en büyük kütüphane sistemine en sahipliği yapmaktadır.

11/18

Oxford'un önemli mezunları arasında pek çok Nobel Ödülü sahibi, 27 Birleşik Krallık başbakanı ve pek çok yabancı devlet başkanı bulunmaktadır.[

12/18

13/18

14/18

15/18

16/18

17/18