Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Parayla vatandaşlık veren 11 ülke

Avrupa Birliği üyesi Malta geçtiğimiz Salı gününden itibaren 650 bin Euro karşılığında vatandaşlık hakkı tanımaya başladı.Malta bu uygulamayla zengin yatırımcıları ülkeye çekmeyi planlıyor. Avrupa Birliği üyesi Malta'nın yanı sıra yeryüzünde 10 ülke daha para karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. İşte Malta gibi parayla vatandaşlık satan 10 ülke.

1/11

Hesabında 2 milyon dolar bulunan herkes Singapur vatandaşlığı elde etmeye hak kazanıyor. Ancak Singapur, vatandaşlık hakkı tanımak için bir kıstas daha uyguluyor. Singapur vatandaşı olmak isteyen yatırımcı, yıllık 160 milyon dolar bir ciroya sahip olduğunu da belgelemek zorunda.

2/11

ABD doğrudan para karşılığında vatandaşlık hakkı tanımıyor. Ancak 1 milyon dolar yatırım yapacağı taahüdünde bulunanlara 'Greencard' ismi verilen çalışma izni veriliyor.

3/11

Para karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyan bir başka AB üyesi ülke ise Avusturya. Avusturya vatandaşlık hakkı için ne kadar para talep ettiğini gizli tuttuyor. Avusturya vatandaşlık hakkı tanırken, para dışında sıradışı bir yetenek ya da başarı öyküsü de istiyor.

4/11

Para karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyan bir diğer Avrupa Birliği üyesi ülke de Belçika. Belçika vatandaşı olmak için 3 yıl bu ülkede ikamet etmek gerekiyor. Bu şartı yerine getirenler, miktarı devlet tarafından belirlenen para karşılığında Belçika vatandaşı oluyor.

5/11

Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs da para karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. Kıbrıs Rum kesiminin vatandaşlık hakkı için talep ettiği para ise 3 milyon Euro.

6/11

Eski Yugoslavya'nın dağılması sonrasında bağımsızlığına kavuşan küçük Balkan ülkesi Karadağ da, 500 bin Euro karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor.

7/11

Karayip Denizi'nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda, vatandaşlık için başvuruda bulunanlardan 400 bin dolar talep ediyor.

8/11

Küçük Antiller'de bir ada devleti olan Dominika Milletler Topluluğu, vatandaşlık hakkı için doğrudan para talep etmiyor. Dominika'da 100 bin dolar karşılığında yatırım yapan herkes vatandaşlık hakkı kazanıyor.

9/11

Karayip Denizi'nin doğusunda Atlas Okyanusu'nda yer alan ada ülkesi Grenada da, vatandaşlık hakkı tanımak için 100 bin dolarlık bir yatırımı şart koşuyor. Adada 100 bin dolar yatırım yapan herkes başvurduğu taktirde Grenada vatandaşı oluyor.

10/11

Karayipler'deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal ülke St.Kitts ve Nevis 250 bin dolar karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. Ancak bu küçük devletin bir istisnası var. İran vatandaşlarına bu hakkı tanımıyor.

11/11