Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Pirelli 2013 takvimi fotoğrafları yayımlandı

Pirelli'nin her yıl hazırladığı ve merakla beklenen takvimlerinin 40.'sı yani 2013 takvimi yayınlandı.

1/21

Özellikle National Geographic için çektiği Afgan Kız fotoğrafıyla bilinen ünlü fotoğrafçı Steve McCurry tarafından Mayıs ayında Brezilya'da çekildi.

2/21

Takvimin çekimlerinin Rio sokaklarında ve favela denen gecekondu mahallelerinde sürdüğü iki hafta boyunca McCurry, insanların ve uzak diyarların öykülerini, deneyimlerini ve özelliklerini yakalayarak büyüleyici keşif yolculuklarından birini yaptı.

3/21

2013 Pirelli Takvimi, grafiti ile resimlenmiş yüzlerden ve sıradan insanlardan yararlanarak; her biri kendisini vakıflara, insani projelere ve sivil toplum kuruluşlarına adamış modeller aracılığıyla öyküler anlatıyor.

4/21

Takvimde model ve oyuncuların portreleri, sıradan insanların fotoğraflarıyla dönüşümlü kullanılmış: antrenman yapan genç bir boksör, pazarda bir meyve satıcısı, samba dansçıları, sanatlarını prova eden capoeira ustaları, koşan bir kadın, bir resim öğretmeni, müzede bir turist, pencereden bakan bir sekreter, günbatımında yürüyen sevgililer.

5/21

Bazıları sıradan, bazıları ise pek de sıradan olmayan hayatlardan yakalanan bu sahneler, gerçek doğasını ve onu özgün kılan niteliklerini kaybetmeden değişen bir ülkenin evrimini anlatıyor.

6/21

1964 yılından itibaren her yıl dünyada bir sanat olayı haline gelen Pirelli Takvimleri üzerine yüzlerce belgesel ve televizyon programı yapıldı.

7/21

Her biri en çok satanlar listesinde uzun süre kalan çeşitli biyografik kitaplar yayınlandı. Dünyanın bu en ünlü takvimi, son 45 yılda olduğu gibi gelecekte de bir “efsane” olarak yaşamaya devam edecek.

8/21

2006 Pirelli Takvimi” son derece güzel altı yıldızın, Fransız Riviera’sında 60’lı yılları hatırlatan çarpıcı bir dekorda çekilmiş fotoğraflarından oluştu.

9/21

2013 Pirelli Takvimi, grafiti ile resimlenmiş yüzlerden ve sıradan insanlardan yararlanarak; her biri kendisini vakıflara, insani projelere ve sivil toplum kuruluşlarına adamış modeller aracılığıyla öyküler anlatıyor.

10/21

Popüler sanatın ifade biçimini çağrıştıran bu resimler, yorumladığı sosyal özellikleri yansıtma yetenekleriyle McCurry'nin dikkatini çekmiş ve fotoğrafların birçoğuna arka fon oluşturmuş.

11/21

Takvimde 11 model, oyuncu ve şarkıcı yer alıyor.

12/21

Pirelli takvimlerinde üçüncü defa yer alan Naomi Campbell’ın da söylediği gibi bu ünlü şehir, Brezilya halkının enerjik ve pozitif ruhunu yansıtıyor.

13/21

14/21

15/21

16/21

17/21

18/21

19/21

20/21