Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Salatalık yemeniz için 13 sebep

Genelde turşularda, salatalarda veya söğüş olarak tükettiğiniz salatalığı tüm vücudunuzun sağlıklı olması için artık daha sık yemelisiniz. Çünkü salatalık mineral, vitamin ve su deposudur.

1/15

Salatalık dünyada en çok üretilen 4 sebzeden biri ve sağlığınız için en faydalı gıdalardan biridir. Salatalığın şeker hastalığından eklem iltihabına, kolesterolden kansere kadar birçok hastalığa faydası olduğunu biliyor muydunuz? Artık sofralarınızdan salatalığı eksik etmeyin ve gün içinde meyve gibi salatalık atıştırın.

2/15

Salatalık iç ve dış sıcaklığınızla savaşır: Salatalık yemek mide ekşimesine iyi gelir. Bunun yanı sıra vücudunuzda güneş yanığı oluştuysa cildinize salatalık uygularsanız yanığın etkisini hafifletirsiniz.

3/15

Salatalık vücudun su dengesini sağlar: Yeterince su içmek için meşgulseniz soğuk salatalık yiyin. Çünkü salatalığın yüzde 90´ı sudur. Salatalık kaybettiğiniz suyu çok iyi telafi eder.

4/15

Salatalık toksinleri yok eder: Salatalığın içindeki su sanal bir süpürge gibi görev görür ve vücudunuzdaki atık ürünleri silip süpürür. Düzenli olarak salatalık yerseniz, böbrek taşlarınız da eriyip yok olur.

5/15

Salatalık günlük vitaminleri yerine koyar: Salatalık vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin çoğunu bir günde karşılar. Bağışıklık sistemini destekleyen A, B ve C vitaminleri sizi canlı tutar ve size enerji verir. Salatalığı ıspanak veya havuç suyuyla karıştırırsanız daha güçlü bir sebze suyu elde edersiniz. Salatalığın kabuğu da günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 12´sini karşılar.

6/15

Salatalık cilt dostu mineraller sağlar: Salatalığın içinde potasyum, magnezyum ve silikon bol miktarda bulunuyor. Bu nedenle spa tedavilerinde salatalık temelli tedaviler uygulanıyor.

7/15

Salatalık sindirime ve kilo vermeye yardım eder: İçindeki bol miktardaki suya ve düşük kaloriye bağlı olarak salatalık kilo vermek isteyenler için ideal bir kaynaktır. Salatalarda veya çorbalarda salatalığı kullanabilirsiniz. Az yağlı yoğurdun yanında salatalığı atıştırmalık yapabilirsiniz. Salatalığı çiğnemek çeneniz için de iyi bir egzersizdir, içerisindeki lif sindirim sisteminiz için faydalı. Her gün salatalık yerseniz kabızlık problemi yaşamazsınız.

8/15

Salatalık gözlerinizi eski gücüne kavuşturur: Bir dilim serin salatalığı şişmiş olan gözlerinizin üzerine koyarsanız, salatalığın anti-inflamatuar özelliği sayesinde gözaltı torbalarınız ve şişliğiniz azalır.

9/15

Salatalık kanserle savaşır: Salatalığın içinde secoisolariciresinol, lariciresinol ve pinoresinol isimli polifenolik bileşenler bulunuyor. Bu üç bileşenin yumurtalık, göğüs, prostat ve rahim kanseri gibi bazı kanser riskini azalttığına dair bir bağ belirlendi.

10/15

Şeker hastalığına iyi gelir, kolesterolü düşürür ve kan basıncını kontrol eder: İnsülin üretimi için pankreas hücrelerinin ihtiyaç duyduğu hormon salatalıkta var. Araştırmacılar, salatalığın içinde sterol isimli bir bileşen belirlediler. Bu bileşen kolesterol seviyesini düşürmeye yardım ediyor. Salatalıkta bol miktarda lif, potasyum ve magnezyum bulunuyor. Bu besinler ise kan basıncınızı düzenlemek için oldukça etkilidir. Düşük ve yüksek kan basıncınızı düzenlemek için salatalık yiyebilirsiniz.

11/15

Salatalık nefesinizi tazeler: Salatalık suyu hastalanmış olan dişetlerinizi iyileştirir ve tazelenmesine yardım eder. Bir dilim salatalığı ağzınızın içinde, dilinizle üst damağınıza bastırarak yaklaşık yarım dakika bekletin. Salatalığın içindeki fitokimyasallar ağzınızda kötü kokuya yol açmaktan sorumlu olan bakterileri öldürecektir.

12/15

kötü kokuya yol açmaktan sorumlu olan bakterileri öldürecektir. Salatalık saçınızı ve tırnaklarınızı yumuşatır: Salatalığın içinde bulunan harika mineral silika saçlarınızı ve tırnaklarınızı daha parlak ve güçlü hale getirir. Sülfür ve silika ayrıca saçlarınızın yeniden çıkmasına yardım eder.

13/15

Eklem iltihabını ve gut ağrısını iyileştirir, eklem sağlığınızı destekler: İyi bir silika kaynağı olan salatalık bağlayıcı dokuları güçlendirerek eklem sağlığınızı destekler. Havuç suyuyla karıştırıldığında salatalık ürik asit seviyesini düşürerek eklem iltihabı ve gut ağrısını hafifletir.

14/15

Böbreklerinize faydalıdır: Salatalık vücutta ürik asit seviyesini düşürür ve böbreklerinizin sağlıklı kalmasına yardım eder.

15/15