Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Şehzade Mustafa’nın 461 yıldır unutulmayan katli bu akşam yayında

‘Muhteşem Yüzyıl’da nefesler tutuluyor. Bu akşam yayınlanacak bölümde Şehzade Mustafa’nın 461 yıldır unutulmayan katli ekrana geliyor...

1/17

Rüstem Paşa ve Hürrem Sultan’ın hazırladığı sahte mektup nedeniyle oğlu Mustafa’nın Tahmasb ile işbirliği yapıp kendini tahttan uzaklaştırmak ve öldürmek istediğini düşünen Sultan Süleyman, Mustafa’yı yanına çağırıyor ve müthiş bir gizlilik içerisinde sağır ve dilsiz cellatlardan oluşan bir cellat mangası kuruyor.

2/17

"Baba, bak evlâdına neyi revâ görürler!.." feryadı, Kanuni'nin yiğit evlâdı Şehzâde Mustafa'ya aittir ve bu feryad, o yiğit şehzâdenin katli esnasında duyulmuştur. Şehzâde Mustafa'nın katli, Kanuni'nin "Nahcuvân Seferi" diye anılan 12. Sefer-i Hümayûbu esnâsında Konya Ereğlisi civârındaki Aktepe/Ak-öyük'te cereyan etmiş ve bu müthiş cinayet, millî bir facia olarak nesilden nesile bütün dehşetiyle söylenegelip unutulmamıştır.

3/17

Şehzade Mustafa’nın İran Şahı ile işbirliği yapıp kendini öldürmek istediğini düşünen Sultan Süleyman idam fermanını isyan çıkmasın diye herkesten gizliyor.

4/17

Beklenmedik biçimde Hünkar’la görüşmeye çağrılan Mustafa, tüm uyarılara rağmen babasının çadırına yalın kılıç gidiyor.

5/17

Çadırına atılan oklu bir mektupla idam fermanından haberdar edilen Şehzade, babasına güvenmeyi seçiyor.

6/17

Mustafa, cellatların elinden kurtulsa da Zal Mustafa’nın müdahalesiyle boğduruluyor. Yeniçerileri örgütleyen Mustafa’nın yandaşlarına da Rüstem Paşa engel oluyor.

7/17

Şehzade, annesi Mahidevran Sultan’la eşi Mihrünnisa Hatun’un tüm uyarılarına rağmen ölüme yürüyor.

8/17

Sultan Süleyman oğlunun sağır ve dilsiz cellatlarla mücadelesini tül perdelerin ardından izliyor.

9/17

Yeniçerilerin, Kara Ahmed Paşa’nın, Atmaca’nın ve Taşlıcalı’nın önlemleri ise Rüstem’in tuzağına takılıyor.

10/17

Cellat olarak kamera karşısına geçecek ekip Şehzade Mustafa rolünü canlandıran Mehmet Günsür ile birlikte 15 gün boyunca boğdurulma sahnesinin koreografisine hazırlandı. Osmanlı zamanında saray cellatlarının duyma ve konuşma engelli olması sebebiyle sahne çekimi çalışmalarına İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi de katıldı.

11/17

Saray ve hanedan teamülleri gereği saray cellatları gördüklerini anlatamaması ve mahkumun çığlıklarını duymaması için duyma ve konuşma engelliler arasından seçiliyordu. Aynı zamanda Orta Asya’dan bu yana süren bir Türk geleneği olarak hanedan mensuplarının katli esnasında kanı dökülemeyeceği için cellatlar Şehzade Mustafa’yı ipek urganla boğacak.

12/17

Tüm detayı için özel olarak çalışılan sahnenin çekimleri tam bir hafta sürdü. 3 günde tamamlanması planlanan çekimler yoğun hava şartları nedeniyle toplam 1 hafta da tamamlanabildi. Yaklaşık 150 kişiden oluşan teknik ekibin görev aldığı çekimler boyunca yaklaşık 1000 figüran çalıştı.

13/17

Sahnenin çekimleri için 3000 metrekare alana orman alanına ordugah kuruldu. Çekim alanını düz zemin haline getirebilmek için 5 kamyon kum kullanıldı.

14/17

Kanuni Sultan Süleyman’ın otağ-ı hümayunu 700 metrekarelik alana birbiriyle bağlantılı bir ana çadır, üç oda şeklinde hazırlandı.

15/17

2 bin 500 metrekare kumaşın kullanıldığı çadırın içi halılarla döşendi.

16/17

Ana çadırın iç kısmında Kanuni Sultan Süleyman’ın tahtının bulunduğu alan ile Şehzade Mustafa’nın durduğu alan, 60 metrelik özel tüllerle bölündü.

17/17