Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sel felaketi sonrası Bodrum'da hasar çalışmaları devam ediyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde sağanağın yol açtığı selin ardından ilçede başlatılan temizlik çalışması devam ediyor.

1/22

Sağanağın en çok etkili olduğu ilçe merkezinde selden zarar gören vatandaşlar, iş yerlerini ve evlerini temizlemeye çalışıyor.

2/22

İlk belirlemelere göre, 100 konut, 50 iş yeri ve 60 araç hasar gördü. Sel sularının çekilmesinin ardından Geç Roma Dönemi'ne ait lahit ortaya çıktı.

3/22

Bodrum'da dün yaşanan sel felaketinde sokaklar göle döndü, ev ve iş yerleri yağmur sularına teslim oldu.

4/22

Ekipler 24 saat boyunca hasar tespit çalışmaları yaptı. İlk belirlemelere göre, 100 konut, 50 iş yeri ve 60 araç hasar gördü.

5/22

Perşembe günü saat 14.00’te başlayan ve 3 saat boyunca etkili olan şiddetli yağış, en çok Bodrum merkez, Gümbet, Konacık ve Bitez’de hissedildi.

6/22

Bir gün öncesinde yarımada genelinde meteorolojinin uyarısını duyurarak dere yataklarında ve mazgallarda çalışma yapan ekipler, yağış ile birlikte de sahadaki çalışmasını sürdürdü.

7/22

Bodrum Meteoroloji İstasyon Müdürlüğünden alınan bilgiye göre kısa sürede metrekareye yaklaşık 45 kilogram yağmur düştü.

8/22

Yağış nedeniyle konutlarda, araçlarda ve yollarda hasar meydana geldi. Bodrum Belediyesi sahada 521 personeli ile 95 araç ile görev yaptı.

9/22

Bodrum Belediyesi ekiplerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve karayolları ekipleri de seferberlik halinde çalışmalara katıldı.

10/22

Öte yandan, Bodrum esnafının ise dükkanlarının önlerine kum torbaları koyarak sel faciasından kurtulmak için önlem aldıkları görüldü.

11/22

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, belediye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan afette en büyük tesellilerinin can kaybı yaşanmaması olduğunu söyledi.

12/22

Bodrum'un altyapısıyla eleştirildiğini belirten Kocadon, afet söz konusu olunca altyapıların da yetmediğini dile getirdi.

13/22

Son zamanlarda Avrupa'daki sel baskınlarına bakıldığında, 2018'de İtalya ve Fransa'da 15'in üzerinde can kaybı olduğunun görüldüğünü aktaran Kocadon, şunları kaydetti:

14/22

"Bodrum'a muson yağmurları gibi yağmur yağdı. Özellikle Bodrum'un dağlık bölgelerine yağması, suyun hızlanarak şehir merkezine gelmesi, bu afeti farklı boyuta taşıdı.

15/22

Yollar kısa sürede açıldı. Öğrenciler okuldan tahliye edildi. Bugün de hayat normale döndü. Üzücü bir olay yaşadık.

16/22

Yaşanan sıkıntılar Bodrum'un yapılaşmasından bugüne kadar yapılan bazı yanlışlıklardan kaynaklanıyor. Ancak afette ne kadar altyapınız olursa olsun bu olayları her zaman görürüz.

17/22

Tabii ki eksiklerimiz var ama bunları 'Bodrum batıyor, Bodrum bitti' gibi yansıtmak da doğru değil. Bugün sadece Bodrum Belediyesini suçlu ilan ederek bir şey elde edemeyiz.

18/22

Vatandaşımız suçlama yapabilir çünkü canı yanmıştır. Ama vatandaşlarımızın bu feryatlarını alıp sanki Bodrum bir kaosa dönmüş gibi yansıtmak da bizlere yakışmıyor."

19/22

Sadece bir aileyi pansiyona yerleştirdiklerini, başka hiçbir müracaat olmadığını anlatan Kocadon, belediye olarak vatandaşların ve esnafın yanında olduklarını, zarar görenlerin ev ve iş yerlerine giderek ana ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

20/22

Bodrum'daki sel sonrası ortaya çıkan görüntüler...

21/22

Bodrum'daki sel sonrası ortaya çıkan görüntüler...

22/22