Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Şenol Güneş: Trabzonspor'a haksızlık yapıldı

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Anadolu Ajansı'na gündeme ve merak edilenlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

1/11

Arda Turan hakkında konuşan Şenol Güneş, "Arda Turan'ın uluslararası başarıları var. Sıkıntılar oldu, her ailede olur ama bunların kabul edilebilir olması lazım. İnşallah iyi oynar, biz de değerlendirme yaparız. O günün koşullarına göre en iyisini alacağız. Her oyuncuya kapımız açık." ifadelerini kullandı.

2/11

"BURAK'IN TRANSFERİ DERS OLMALI" - Burak Yılmaz'ın Lille'e transferini de yorumlayan deneyimli hoca, "Santrforda zenginliği artırmamız lazım. Burak, bu yaşta Fransa'ya gidiyorsa biz de onu parçalamaya çalışıyorsak yanlış var. Eleştiri üslubumuzu değiştirmeliyiz. 35 yaşında, benim beğendiğim Lille'e transfer olabiliyor. Biz ondan para kazanmış olduk. Avrupa'da yaşlı yabancı oyuncuların ülkemize gelmesinden başarı bekliyoruz. Övdüğüm ülkeye oyuncu verdik.

3/11

Derslik olay. Burak'a inancım, inadım bu yüzden. Bunu nasıl yapacağız? Antrenörleri eğiteceğiz. Mental, karakter, hayata bakış olarak da güçlendirmemiz lazım. Oyuncuları çocukluktan başlayarak yukarı doğru tamamlamamız lazım. Ülkemizde futbolcu üretecek ülkeyiz. Buna ihtiyacımız var. Böyle bir iş sahası var. Almanya'da genç oyuncunun katılımı zor. Futbolu ikinci plana atabiliyor. Zor bir iş dalı olarak görüyor. Biz de ihtiyaç. Tıpkı NBA'deki siyahi oyuncular gibi..." şeklinde görüş belirtti.

4/11

"EMRE'NİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR" - Futbola veda eden Emre Belözoğlu'nun da Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkı olduğunu söyleyen Güneş, "Emre Belözoğlu kalsaydı zaten gelecekti. Oynasın oynamasın gelecekti. Oyuncu, kaptan ve bir büyük olarak önemsiyordum. Ona uygun davrandı. Geçmişte agresif görüntüleri olsa da hiç hata yapmadı. Herkesin hataları olabilir. Hatalardan ders çıkarıyorsa çözüm getirir. Emre çok büyük futbolcu. Çok güzel başladı, çok güzel bitirdi. 100 defayı geçen milli forma sayısı var. Büyük kulüplerde oynadı, uluslararası oynadı. Yöneticilik tarafına kaydı. Avrupa Şampiyonası'na katılmak onun da hakkı. Gelirse başımızın üstünde yeri var.

5/11

O gelirse 5 dakikada olsun oynamak ister. Bütün oyunculara örnek olsun. 40 yaşında 41 kere maşallah durumuna geçti. Bütün oyuncular öyle olsun isterim. Burak'a da söylüyorum. Dalgalanmalar geçirdi. Kalbi temizdir. Ülkesini, takımını seven biridir." dedi.

6/11

"TRABZONSPOR'A HAKSIZLIK YAPILDI" - Şenol Güneş, Trabzonspor'un Avrupa'dan men edilmesi üzerine şu yorumda bulundu: "Beşiktaş büyük bir camia. Yapılanma içine girdi. Ekonomisini düzeltiyor, belli bir noktaya geldi. Trabzon'un ikinciliğini UEFA elinden alınca böyle bir şansı oldu. Bunun da haksızlık olduğunu düşünüyorum.

7/11

Başka lobi gücü gerekiyor. Beşiktaş oyuncusu ve hocasıyla, başkanı ve camiasıyla bunu hak ediyor. Daha önce biz Olympiakos'u elemiştik. PAOK da iyi bir takım. Biraz rekabetten kaynaklanan sıkıntı var. Türkiye - Yunanistan ilişkilerinden kaynaklı bir gerginlik var. İnşallah başarılı olacak. Tüm takımlara başarılar diliyorum Avrupa'da.

8/11

"AVRUPA'DA BAŞARI ŞART" - Takımların Avrupa'da başarılı olmaları gerektiğini söyleyen Şenol Güneş, "Şampiyonlar Ligi'nde puanlarımız eriyor, gidiyor. Yakın zamanda olmaz ama sanki ön eleme oynayacak şampiyon takımımız. Milli takım başarısı çok önemli ama Avrupa'da oynayan takımlarımızın da başarısı çok önemli. Burada ne yaparsanız yapın, gösterge orası. Oradan Avrupa'ya gidiyorsunuz. Cenk öyle gitti. İnsanlar takip ediyor." ifadelerini kullandı.

9/11

Yabancı kuralının gelmesiyle daha çok oyuncu yetiştiği görüşlerine de göndermede bulunan tecrübeli hoca, "Kısır çekişme içindeyiz. Bir şey dersem, azaltma çoğaltma işin parçası. Birçok parametreden biri. Üretip yapacaksınız. Üretmediğiniz yerde yarışmanız kolay olmaz. İhtiyacınız var zaten. Çok tartışılıyor, gündeme girmek istemiyorum. 'Yabancı sayısı olduğu için yurt dışına gitmişler' Ürettiğin için gittiler. Yabancı az, çok olduğu için değil üreteceksin. Üretirsen ihtiyacın yoksa niye alacaksın. Buna rağmen alıyorsan ekonomik olarak kaybedeceksin.

10/11

Daha iyisi için yeni politikalar üretmeliyiz. Yabancı istiyor, istemiyor dersek kavga büyür, tartışma büyür. 1 yıl sonra ayrı bir platformda yapalım. Avrupa ve Dünya Şampiyonası'ndan önce bu tartışmayı yapmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

11/11