Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri

Annelik, sadece bebek ve çocuk gelişimine odaklanan bir konu değil. Çocukların yaşı büyüdükçe önce ergenlik, sonrasında ise farklı sorunlarla devam eden bir göreve dönüşüyor. Bugünün koşullarında bu süreçleri en çok güçleştiren konulardan biri ise sosyal medya kullanımı.

1/12

Sosyal medyanın çocukların gelişimi üzerindeki etkisi, uzun süredir en çok tartışılan konuların başında geliyor. Bir yandan çocukların arkadaşlık ilişkilerinin gelişmesi için faydalarını ortaya koyan araştırmalar, diğer taraftan ise zararlarını gösteren araştırmalar ardı ardına yayınlanıyor.

2/12

Southern California Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sosyal medya kullanımının çocuklar ve gençler üzerindeki olası negatif etkilerine odaklandı.

3/12

Buna göre, arkadaşlarının veya akrabalarının içki içerken ya da sigara içerken fotoğraflarını Facebook üzerinden gören çocuklar, bu tür alışkanlıklar geliştirmeye daha meyilli oluyor.

4/12

Keck School of Medicine Direktörü Thomas Valente, yaptıkları araştırmayla ilgili olarak Çalışmamız, çocukların ve gençlerin arkadaşlarının bu tür kötü alışkanlıklar içeren online fotoğraflarından çok daha kolay etkilendiklerini ortaya koyuyor dedi.

5/12

Valente, bu araştırmanın sosyal medya üzerinden alkol ve sigara kullanımına yönelik olarak yapılan ilk araştırma olduğuu da belirtirken, geniş bir sosyal medya analizi ile yola çıktıklarını söyledi.

6/12

Araştırma 10. sınıf öğrencisi 1600 erkek ve kız öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Ortalama 15 yaşında olan çocuklar 2010 ve 2011 yıllarında online ve offline arkadaşlık ağları üzerinden teste tabi tutuldu.

7/12

Ayrıca, hangi sıklıkla sosyal medya kullandıkları, sigara içtikleri ya da alkol kullandıkları da soruldu.

8/12

Araştırma sonuçlarına göre, katılan gençlerin yüzde 30'u sigara içtiklerini, yüzde 50'si ise en az bir kez alkollü içecek tükettiklerini söyledi. Bunun dışında, araştırmaya katılanların üçte biri, en az bir tane arkadaşlarının sigara içtiğini ya da alkol aldığını ya da ikisini de yaptığını söyledi.

9/12

Katılımcılara, bu alışkanlıkları nereden edindikleri ya da ne şekilde başladıkları sorulduğunda, ise sosyal medya üzerinden yakınlarının gördükleri fotoğraflarının bu davranış gelişiminde özendirici olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50 çıktı.

10/12

Yine gençlerin yarısı düzenli olarak Facebook ve Myspace kullanıcısı olduklarını ifade ederken, 12-17 yaş arasındaki çocukların yüzde 95'lik bölümünün her gün düzenli olarak internete eriştiklerini de belirtti.

11/12

Facebook'u gençlerin zaman zaman derslerinin geliştirilmesi ya da dil yetkinliklerinin artırılması için de kullanılabildiğinin altını çizen uzmanlar, MySpace kullanıcısı gençlerin ise daha fazla kötü alışkanlık belirtisi gösterdiğini söyledi.

12/12