Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sufi müziğini modernize eden isim Mercan Dede

Fotoğrafçı Murat Tellioğlu'nın objektifinden, Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla harmanlayan usta isim Mercan Dede..

1/18

Mercan Dede (nam-ı diğer DJ Arkın Allen), doğuya özgü Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli bir şekilde harmanlayarak eski ile yeniyi, Doğu ile Batı'yı birleştiriyor.

2/18

Sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınan Dede, Sufi makamların yorumuna ve özgün bestelerin tınılarına ve doğa ile verenin ritimlerine getirdiği ilahi boyutu isimsiz müziğinde yansıtıyor.

3/18

Peki, Mercan Dede Kimdir? 1966 yılında Türkiye'de doğan Arkın Ilıcalı üniversite yıllarında imkânsızlıklardan dolayı plastik su borusundan kendi yaptığı neyi ile başladı müzik serüvenine. Neyzen Ömer Erdoğdu, Nezih Uzel ve Niyazi Sayın gibi, tasavvuf müziği ve kültürünün bu dönemdeki önemli aydınlarının öğrencisi oldu. 1988 yılında göç ettiği Kanada'da güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan Mercan Dede aynı üniversitede başladığı öğretim üyeliğine, müzik çalışmalarının ağırlık kazanması sebebiyle ara verdi.

4/18

1990'dan bu yana değişik Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye'de müzik çalışmalarına devam eden sanatçının "Mercan Dede Ensemble" grubu 1997 yılında kuruldu. Bu grupla bir çok turneler ve konserler gerçekleştirdi. 2002 projesi SecretTribe ile Banlieues Bleues Festival, Rasa Cultur Center,Bimhuis gibi Avrupa'nın önemli caz ve dünya müziği kulüpleri ve festivallerini içeren Türkiye/Avrupa turnesini gerçekleştirdi. 2003 yazında 30 konserlik Avrupa turunda dünyanın sayılı festivallerinden Montreux Jazz Festivali (İsviçre), JazzaVienne (Fransa), Etnosur (İspanya), World Roots Festival (Hollanda), Popdeurope (Almanya)'da sahne aldı. Avrupa turnesinin başarısı Womex 2003'te BBC Radio 3 Awards'da "Orta-Doğu ve Kuzey Afrika" ile "Club Global" olmak üzere iki dalda ödüle aday gösterilmesini sağladı. Mercan Dede 2003'te 2 dalda ödüle aday olan tek sanatçı oldu.

5/18

Aynı şekilde sanatçının daha sonraki yıllarda yayınladığı Su ve Nefes albümleri BBC world music chartta birinci sıraya yükselerek, Mercan Dede'ye BBC world music kategorisinde albümleri birinci sıraya yükselen ilk Türk sanatçı unvanını kazandırdı. Sanatçı 2006 ve 2007 yıllarında yine world music alanında BBC tarafından yılın sanatçılığına aday gösterildi. Müzisyenliği süresince Kani Karaca, İhsan Özgen, Mısırlı Ahmet, İlhan Erşahin, Peter Murphy, Natacha Atlas, Azam Ali Musafir, Jamaledeen Tacuma,Hugh Marsh, Omar Sosa, Mich Gerber, Fazil Say, Susheela Raman, Trans Global Underground, Dhafer Youssef,Coldcut, Dhol Foundation, Emma Shaplin, Ludavico Eunadi, Trilok Gurtu gibi klasik, dünya ve alternatif müziğinin dev isimleri ile aynı sahnede yer alan Mercan Dede aynı zamanda yapımcı olarak da birçok çalışmaya katıldı.

6/18

Ocak 2004'de genç yeteneklerden oluşan bir grup kuran Mercan Dede New York'ta düzenlenen ve 5 kıtadan 16 farklı müzisyen ve grubun katıldığı 'GlobalFEST' adlı festivale konuk oldu. Dede, ayrıca, Kültür Bakanlığı tarafından başlatılan ve Türkiye'ye kültürel alanda dünyada temsil edecek olan 'Güldestan Projesi'nin de müzik direktörlüğüne getirildi.2005, 2006 ve 2007 yıllarında toplam 1,5 milyon km' yi aşan çok yoğun bir konser turnesi, Su ve Nefes albümleri, film müzikleri Mercan Dede’yi world müziğin dünya çapında tanınan en önemli sanatçılarından biri konumuma getirdi. Dokuz ayrı isim altında yüzden fazla single'ı bulunan Mercan Dede’nin; Mercan Dede, Arkın Allen, Blueman, Pound Maker dışındaki isimleri kendi menajerlik şirketi tarafından dahi bilinmemekte, sanatçı isimsizliğin özgürlüğü ile bu eserleri sadece yapıp dinleyenlere hediye etmekten başka amacı olmadığı ilkesine halen sadık kalmaktadır.

7/18

2007’nin sonunda çıkarttığı 800 albümünü, Mevlana'nın 800.üncü yılının Unesco tarafından dünyada Mevlana yılı ilan edilmesi sebebi ile, gönülden gelen bir hediye olarak Mevlana'ya ithaf eden Mercan Dede, bağlı bulunduğu plak şirketi Doublemoon ve menajerlik şirketi Pozitif'ten ayrılarak, yoluna tek başına yürümek üzere Montreal’deki evine çekildi... Nadasa çekildiği şu dönemde ileriye dönük sadece müzik değil aynı zamanda güzel sanatların diğer alanlarını da kapsayan geniş bir boyutunda yeni projeler, fikirler ve muhabbetler üretmektedir.

8/18

Müzik hayatına kendi yaptığı plastik su borusu ile başlayan Mercan Dede, yarattığı eserleri ile çok farklı kitleleri bir araya getirme başarısını gösteren birbirinden özgün konserleri, misafir sanatçılar ile dünya çapında yaptığı projeleri, Dj Arkın Allen kimliği ile yakaladığı şahsına has DJ’lik tarzı ve hepsinden ötesi bir müzisyen değil, müziği küçük bir çocuğun samimi sevgisi ile var edip paylaşmaktan başka bir amacı olmayan havai ruhlu bir yolcu kimliği ile şüphesiz jenerasyonunun en farklı ve etkileyici sanatçılarından biridir.

9/18

10/18

11/18

12/18

13/18

14/18

15/18

16/18

17/18