Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tamamı kilden yapılmış ev: Casa Terracota

Kolombiya’nın Boyacá bölgesinde bulunan Casa Terracota adlı bu ev tamamen kilden yapılmış ve yaşanabilir iki katlı bir kır evi....

1/16

Mimari ve sanatın bir sentezi olarak doğan Casa Terracota; ziyaretçilerin, bir zanaatkarın elinden çıkmış dev bir çömlek parçası içinde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmelerini sağlayan muhteşem bir fikre ve tasarıma sahip bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

2/16

Dünyanın en büyük çömlek parçası olmasının yanı sıra, Casa Terracota eşsiz bir sanat eseri olma özelliği taşıyor.

3/16

Sadece mimari ve tasarım değil, aynı zamanda bilinen tüm sanat ve el sanatlarını birleştiriyor.

4/16

Diğer şeylerin yanı sıra, mimar Mendoza’nın felsefesi, “bir yerde yaşamak”ın sadece iç mekânlarını işgal etmek anlamına gelmediği; bunun insanlar ve yaşadıkları yer arasındaki uyumlu birliktelikle ilgili olduğu fikrine dayanıyor.

5/16

Kolombiyalı mimar Octavio Mendoza, 500 metrekarelik bu evi, kil gibi basit bir şeyin bir mimari araç haline dönüştürülebileceğini göstermek için hazırladı. Toprağı bir yapı malzemesi olarak kullanma fikri yeni olmayabilir, ancak Mendoza’nın vizyonerliği bunun çok daha ötesindeydi.

6/16

Mendoza, iki katlı yapının desteklenmesi için başka hiçbir malzeme kullanmadan, kilden bütün alanı heykel gibi yapıp şekillendirdi.

7/16

Daha sonra, kıvrımlı kilin güneşte pişmesine ve sertleşmesine izin verdi böylece sağlam bir seramik haline dönüştü.

8/16

Bu eşsiz tasarımın, çanak çömlek benzeri yapısı göz önüne alındığında, Mendoza Casa Terracota’yı “dünyanın en büyük çömlek parçası” olarak adlandırıyor.

9/16

Casa Terracota’nın şekli bile, Mendoza’nın mimarisine yaptığı doğal, kullanımı kolay ve uygun yaklaşımını ayna gibi yansıtıyor.

10/16

Evin eğimli ve eğri duvarları, çevresindeki tepelerin ufukta gözüktükleri şekillerden ilham almış gibi gözüküyor. Evin içerisi ise oldukça ferah ve misafirperver duruşuyla dikkat çekiyor.

11/16

İşlevsel yatak odaları, oturma ve yemek alanları ve hatta kilden yapılmış banyolar ve mutfak bulunuyor.

12/16

Evin içindeki mobilyalar ve mutfak bölümü de toprak ve su evliliğinden doğmuş.

13/16

Tasarıma renk katmak için kullanılan renkli çini mozaikleri de, fırında pişmiş toprakların üzerinde oldukça güzel gözüküyor.

14/16

Yolunuz Kolombiya’ya düşerse, Boyacá şehrindeki Sahta Sofia’ya giden yola çıkın, bir futbol sahası geçin ve küçük bir köprünün ardından sağdaki küçük bir asfalt yoldan geçin.

15/16

Yaklaşık üç dakika seyahat edin ve yolun sağ tarafında Casa Terracota’yı göreceksiniz. Ya da dilerseniz şehir merkezinden yarım saatlik bir yürüyüşle de bu dev çömleğe ulaşabilirsiniz.

16/16