Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tarihin en korkunç ölüm cezaları

Tarih boyunca birçok millet güvenlik ve asayişi sağlamak amacı ile kan donduran ilginç ceza yöntemleri

1/17

Diri Diri Gömülüş: Milattan önce bu işkence şekli hem bireyler için hemde gruplar içinde kullanılıyordu. Kurban genellikle bağlanıp açılan bir çukura atılıp gömülüyordu.

2/17

Çimento ayakkabılar: Amerikan mafyası tarafından uygulanan bir işkence şeklidir.Kurbanlarının ayakları kül bloklarına yerleştirilip üstüne çimento dökülüp denize fırlatılıyordu.

3/17

Giyotin ile idam edilmek: Giyotin, idam mahkumunun kafasını üst taraftan kesmek prensibiyle yapılmış bir çeşit idam aracıdır. Giyotin ilk kez 1792 yılında Jacques Nicholas Pelletier adlı bir hırsızı idam etmek için kullanılmıştır.

4/17

Çarmıha Gerilme: Çarmıh, birbiri üzerine çapraz konmuş iki tahtadan oluşan darağacı. Farsça dört çivi anlamına gelir. Eskiçağ'da kurulu din ve düzene karşı suç işlediği için idamına karar verilenler çarmıha gerilerek öldürülürlerdi.

5/17

Cumhuriyet Evliliği: Cumhuriyet Evlilik bu listede en korkunç ölüm olmayabilir, ama kesinlikle en ilginç olanıdır. Devrimci Fransa'da başlamıştır.Muthemelen yaşları aynı olan bir kadın ve bir erkeği çıplak bir şekilde yere yatırıp birbirilerine bağlarlardı ve kılıca doğru koşmaları gerekirdi. Hatta bazı durumlarda etrafta su bile bulunmuyordu.

6/17

Pirinç Boğa: Antik Yunanistan da icat edilen bir tür işkence aleti. Pirinç dökümcüsü Atina'lı Perillos, Agrigentum Tiran'ı Phalaris için yeni bir suçlu öldürme yöntemi olarak icad edildi.

7/17

Yılan Çukuru: Yılan çukuru tarihi bir idam yöntemidir. Mahkumlar, engerekler gibi zehirli yılanların olduğu çukurlara atılırdı. Rahatsız edilmiş yılanlar onlara saldırır ve mahkumlar zehirlenerek ölürdü.

8/17

Kedi Patisi: Genelde işkencecinin elinde takılı olan bu pati, kurbanın vücudunun herhangi bir yerindeki etini kemikten ayırmak için kullanılıyordu.

9/17

Kazıkta Yakılma: Vatana ihanet veya büyücülük şuçuyla uzun zaman kullanılan bir işkence şeklidir. 18.yüzyıl öncesinde uygulanmıştır. Kurban şehrin tam ortasında bir kazığa bağlanır. Seyircilerin karşında da ateşe verilir. Yavaş ölümlerin arasında yer alır.

10/17

Gerdanlık: Genelde Güney Afrika'da uygulanan bu yöntem maalesef hala yaygındır. Küçük bir lastikten oluşur, benzinle doludur.Kurban göğüs ve çevresinde zorlanacak şekilde tasarlanmıştır. Ateşe verilir.

11/17

Fille Yapılan İşkence: Güney ve Güneydoğu Asya'da, binlerce yıl fillerle idam cezası yapıldı. Filler, iki şekilde yürütülmek üzere eğitilmişlerdi.Yavaşça, uzun zamanlı ama daha acılı.Kırma ki bu bir anda kurban can verirdi.

12/17

Kolombiya Kravatı: Bu işkence yöntemi en kanlılardandır. Herhangi keskin bir aletle kurbanın boğazı kesiliyor ve sonra dili kesilen yerden dışarı çıkartılıyor ve kravat şeklinde sarkıtılıyor.

13/17

Tabut işkencesi: Filmlere de zaman zaman konu olmuş bir yöntem. Suçlu insan vücudu şeklinde yapılmış metal bir kafes içine yerleştiriliyor. Bu kafes de bir ağaca veya duvara asılıyor.

14/17

Askılı işkence aleti En acı verici tekniklerden biri. Tahta çerçeveler üzerine sabitlenmiş ipler suçlunun kollarına ve bacaklarına takılıyor. Alete eklenmiş kolu çevirdiğinizde suçlunun kemikleri büyük bir sesle ve acı çektirerek kırılıyor. Bazı organlar da vücuttan anında kopuyor.

15/17

Göğüs kerpeteni: Kadınlar üzerinde uygulanan bir teknik. Acı vermek için tasarlanmış bu işkence aleti, kadınların göğüslerini anında vücutlarından koparıyor ve kan kaybından öldürüyor. Genellikle zina ve kürtaj suçlarında kullanılıyor.

16/17

Kemik kıran tekerlek: Catherine tekerleği olarak da bilinen bu yöntemde suçlunun kol ve bacakları tahta bir tekerlek üzerine bağlanıyor. Tekerlek döndükçe işkenceci demir bir sopayla suçluya vuruyor. Darbenin etkisiyle kol ve bacak gibi organlar parçalanıyor.

17/17