Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Toprak damacanaya yoğun ilgi

Karacasulu çömlek ustası 45 yaşındaki Ali Bardak plastiğe rakip, toprak damacana üretti.

1/12

Bardak’ın kanserojen etkisi nedeniyle sağlığa elverişli olmayan polikarbon damacana ebatlarında ürettiği toprak damacana beklediğinden fazla ilgi gördü.

2/12

Mesleğine aşık Ali Bardak, hakkını vererek yaptığı damacana için, “Sağlığını düşünen toprak damacanadan su içsin" dedi.

3/12

Ali Bardak, 2 ay önce başladığı toprak damacanaya yoğun talep gelmesi nedeniyle siparişleri yetiştiremediğini, insan sağlığı açısından cam veya toprak kapların daha sağlıklı ve hijyen olduğunu kaydetti.

4/12

Doğal topraktan yapıldığı için bakteri üremesine engel olduğu gibi, suyu soğutma özelliğinin de bulunduğunu ifade eden Bardak, “Suyun kirecini süzüp, filtreler. Bütün bakterileri öldürür.

5/12

Çeşme suyunu memba suyu tadına getirir. Daha sağlıklı olduğu için plastik damacana yerine toprak damacana daha fazla ilgi görüyor. Plastik damacanaların yerine toprak damacanalar alıyor.

6/12

Toprağın değerini bilen, zevkine varmak isteyen, sağlığını düşünenler tercih ediyor” dedi.

7/12

Bardak, eskiden sadece su içme kabı olarak, küp, testi ve kulplu bardak üretilirken, bugün güveç yemek kabı, çömlek tepsi, hediyelik eşya, vazo gibi çeşitlendirilen çömlekçilikte piyasanın ihtiyaçlarına cevap verebilmek, pazar payını artırmak için yeni bir şeyler geliştirmek, farkındalık yaratmak için damacanaya yöneldiğini söyledi.

8/12

9/12

10/12

11/12