Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Trabzonspor'un Akyazı Projesi hız kazandı

Bordo mavili camianın bir an önce tamamlanmasını beklediği 40 bin kişilik Akyazı Stadı'nın da inşa edileceği alanda üst dolgu ve fore kazık çakma çalışmaları başladı.

1/11

"BİR RÜYA GERÇEK OLUYOR" DHA'ya açıklamalarda bulunan yüklenici firma sahibi Süleyman Emirzeoğlu, projenin artık hayata geçtiğini vurgularken şunları söyledi: "Çok kişi, (Olmaz) dedi ama bir rüya gerçek oluyor. Yaklaşık 10 gün önce imzalarımızı attık ve imzanın atılmasının ardından hemen çalışmalara başladık. Bu stadın tamamlanması için 700 gün süre var. Aksama olacağı söylentilerinin gerçekle ilgisi yok. Stadın yapımı için şu anda yoğun şekilde çalışıyoruz."

2/11

"4700 ADET KAZIK ÇAKILACAK" Süleyman Emirzeoğlu, alana 1.5 milyon metreküp üst dolgu yapılacağını belirtirken şunları söyledi: "Yaklaşık 2 metre yüksekliği olacak üst dolgu ve fore kazık çalışmalarına 1 hafta önce başladık. Çift vardiya sistemi ile bu çalışmayı 700 günde tamamlanacak. 4700 fore kazık çalışması ise önümüzdeki hafta başlıyor. Kazıklar 30 metre derinliğe inecek, stadyum bu kazıkların üzerine kurulacak. Bulunduğumuz bölge 4'üncü derece deprem kuşağı olduğu için kazıklar, bu işin olmazsa olmazıdır. İşin en zor yönü bu ama çalışma 4 ayı geçmeyecek. Dolguda 1'inci sınıf malzeme kullanıyoruz. Projeye son sürat devam ediyor."

3/11

Süleyman Emirzeoğlu, Trabzonspor'un yeni yönetimiyle henüz fikir alışverişi yapmadıklarını da ifade ederken, "Trabzonspor'un şu anda gelen yönetiminin bizlerden bilgi alma ihtiyacı olmadı. Daha öncekileri de zaten biliyoruz. Daha çok, bu proje olmaz, dediler. Proje gerçekleşme aşamasında ise sahiplenmeye başladılar" dedi.

4/11

PROJE ŞANTİYE ŞEFİ: ÇOK SAĞLAM OLACAK Akyazı Projesi'nin şantiye şefi Ömer Demirci ise, "Projenin sağlamlığından kimsenin şüphesi olmasın. Stadyumu ve diğer tesisleri kazıkların üzerinde inşa edeceğiz" dedi.

5/11

PROJE 7 YIL ÖNCE TANITILMIŞTI Trabzonspor'un eski başkanlarından Nuri Albayrak'ın 2006 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Trabzon milletvekillerine tanıtımını yaptığı Akyazı Projesi, 7 yıl önce bilboardlara verilen ilanlarla kamuoyuna tanıtıldı. Daha sonra TOKİ'nin devreye girmesiyle Akyazı Projesi için somut adımlar atıldı. İhale rakamlarının düşük olduğu, deniz dolgusunun tehlike oluşturacağı yönündeki söylemlere rağmen projeyi Sarıdağlar-STY-Yertaş ortaklığı 193 milyon 061 bin TL'ye aldı.

6/11

AKYAZI SPOR KOMPLEKSİ'NDE HERŞEY OLACAK Toplam 900 dönüm dolgu alanında 480 dönümlük arazi üzerine kurulacak spor kompleksine, 40 bin kişilik tribünleri kapalı stadyum, 7 adet, 60x90 metre ölçülerinde 2'si çim, 5'i suni çim futbol sahası, 5 yıldızlı otel lüksüne sahip Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü'ne ait bina yapılacak.

7/11

Betonarme stadyumun çatısı asma çelik olacak, stadın içinde atletizm pisti olmayacak. Ayrıca statta 43 metrekarelik dev bir skorboard da bulunacak. Projede geri kalan 320 dönümlük arazi üzerine ise yeni bir ihale ile 5 yıldızlı bir otel, otogar, liman, konaklama merkezleri, restorant, alışveriş merkezi, yaşam alanları ile cami yapılacak.

8/11

9/11

10/11