Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tüm zamanların en çok kazandıran animasyon filmleri

İşte en çok kazandıran animasyonlar filmler... 10 Shrek Forever After (Şrek - Sonsuza Dek Mutlu) - 752 milyon dolar (Dreamworks) Filmin konusu; Şeytan ruhlu ejderhanın hakkından geldikten; güzeller güzeli prensesi ve kayınpederinin krallığını kurtardıktan sonra yeşil yaratığımız daha ne yapsın? Sevimli Şrek''imiz artık evinin erkeği olmuştur. Bir zamanlar ödünü patlattığı köylülerin bahçe bellerini gönülsüzce imzalayarak günlerini geçirir. Peki, onun yeri göğü inleten ünlü kükremesine ne oldu? Kendisini "gerçek bir canavar" gibi hissettiği günlerin özlemini çeken Şrek, tatlı dilli işadamı Rumpelstiltskin ile imzaladığı anlaşmada dolandırılır. Kendisini aniden Uzak Ülke''nin çarpık alternatif versiyonunda bulur. Rumpelstiltskin''in kral olduğu o ülkede yeşil canavarlar av malzemesi haline gelmiştir. Üstelik Şrek ile Fiona hiç tanışmamıştır. Saflığı yüzünden yaptığı her şeyi geri alarak dostlarını kurtarmak, dünyasını geri kazanmak ve hayattaki tek gerçek aşkına yeniden kavuşmak Şrek''in bundan sonra atacağı adımlara bağlıdır.

1/10

9 - Shrek the Third (Şrek 3) - 799 milyon dolar (Dreamworks)... Filmin konusu; Çok sevdiği eşi Prenses Fiona’nın babası Kral Harold rahatsızlanır. Bu durum Şrek’e oldukça zor anlar yaşatacaktır çünkü bir karar vermesi gerekir. Kral’ın yerine geçecek bir varis bulamazsa eğer, çok mutlu bir yaşam sürdüğü o bataklıktaki hayatından vazgeçerek tahta geçmek zorunda kalacaktır. Bu durumda Eşek ve Çizmeli Kedi’nin de desteği ile bir varis bulmanın peşine düşerler. Fiona’nın kuzeni Pren Artie bu iş için uygundur aslında ancak o kadar isyankar bir mizacı vardır ki bu işin üstesinden gelmesi zor görünür. Serinin üçüncü bölümü, öncekiler kadar eğlenceli görünüyor.

2/10

8- Ice Age: Continental Drift (Buz Çağı: Kıtalar Ayrılıyor) - 877 milyon dolar Filmin konusu; Manny, Diego ve Sid kıtaların ayrılmasıyla birbirinden ilginç maceraların ortasında kalıyorlar. Bir buz dağını kendilerine gemi yapan ekip, deniz yaratıkları ve korsanlarla karşılaşırken yepyeni bir dünya keşfediyorlar. Tabi Scrat de meşe palamudunun ardında koşturup duruyor.

3/10

7-Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Buz Çağı: Dinozorların Şafağı) - 887milyon dolar... Filmin konusu; Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı (Özgün adı: Ice Age: Dawn of the Dinosaurs), 2009 yapımı 3D bilgisayar animasyonlu film. Buz Devri serisinin üçüncü filmidir. Blue Sky Studios tarafından yapılmış ve 20th Century Fox tarafından dağıtılmıştır. Filmin özgün ülkesindeki seslendirmesini Ray Romano, John Leguizamo, Denis Leary, Queen Latifah, Seann William Scott, Josh Peck, Simon Pegg ve Chris Wedge gerçekleştirmiştir.

4/10

6- Shrek 2 (Şrek 2) - 920 milyon dolar (Dreamworks) Filmin konusu; "Shrek 2"de Şrek, eşek ve Prenses Fiona'yı yeni topraklarla yepyeni maceralar bekliyor. Bataklıklar dünyasının çirkin ama iyi yürekli kahramanı ilk bölümde engeller aşıp türlü tehlikeler atlatıp Prenses Fiona'yı kurtarmış ve onunla evlenmişti. İkinci bölümde kahramanımız bu kez Fiona'nın anne babasıyla tanışmak üzere Uzak Ülke'ye doğru bir yolculuğa çıkıyor. Balayından dönen Shrek ve Prenses Fiona, eve vardıklarında Fiona'nın ailesinden gelen bir davetiyeyle karşılaşırlar. Fiona'nın kral babası ve kraliçe annesi, çifti Uzak Ülke'ye davet etmektedir. Çiftimiz Eşek'i de yanlarına alıp yola koyulurlar. Kral ve Kraliçe onların gelişini heyecanla beklemektedir. Ama damatlarının çirkin yeşil bir dev olduğunu görünce heyecanları kursaklarında kalır. Üstüne üstlük, Fiona'nın bu beklenmedik evliliği Kral'ın gelecekle ilgili birtakım planlarını da altüst etmiştir. Hal böyle olunca Kral, Şrek'ten kurtulmak için akla gelen her yolu denemeye başlar...

5/10

5- Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo) - 937 milyon dolar (Pixar) ABD'de 30 Mayıs 2003'te gösterime giren "Kayıp Balık Nemo", ilk üç günde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o zamana dek bir canlandırma filmi için en iyi açılış rekorunu kırmıştı. Kasım 2003'te ABD ve Kanada'da piyasaya verilen DVD'si de 28 milyon kopya satarak bir başka rekor getirdi. Ünlü animasyon stüdyosu Pixar'ın 5. filmi olan "Kayıp Balık Nemo", 2004'te En İyi Canlandırma (animasyon) Filmi Oscar'ını da kazanmıştır.

6/10

4- Despicable Me 2 (Çılgın Hırsız 2) - 971 milyon dolar (Universal) Filmin konusu; Gru adındaki kafası karışık ve kötü yürekli kişinin en büyük hayali dünyanın uydusu Ay'ı ele geçirmektir. Aslında etrafı barış ve huzurla bezeli, renk renk çiçeklerle çevrili, güleryüzlü komşuluk ilişkilerinin sürdüğü bu varoş semtinde sükuneti bozan tek olgu Gru'nun bu hırslı halidir. Bu banliyöde, bu yaşantıyı bozacak bir sır vardır, bu sır Gru'nun kötü emelleridir. Banliyönün en bakımsız ve çirkin evinde yaşayan Gru, küçük köleleri ile birlikte dünyanın kaderini değiştirecek bu planını uygulamaya sokmak için son hazırlıklarını yapmaktadır. Gru, dünyanın uydusu Ay’ı çalmayı kafaya koymuştur bir kere! Üç küçük yetim olan Margo, Edith ve Agnes, bu habis ruhlu adamla karşılaştıklarında ise, hiç kimsenin göremediği bir ayrıntıyı fark ederler: Gru onlar için potansiyel bir baba adayıdır.

7/10

3- The Lion King (Aslan Kral) - 987 milyon dolar (Disney) Filmin konusu; Vahşi Afrika’da henüz yeni doğan bir aslan doğaya egemen düzenin kökünden sarsılacağı bir döneme tanıklık etmek üzeredir. Doğanın kralı olan babasının tacının veliahtı olan Simba, kötülüklerle ve kötü hayvanlarla dolu ormanlarda günden güne daha fazla öğrenecek ve daha fazla büyüyecektir. Simba’nın sorumluluklarını üstlenme ve sorunları çözme becerisi, ormanın yeni kurallarını belirleyecektir. Birbirinden renkli karakterleriyle ve gittikçe daha dokunaklı bir hal alan öyküsüyle yakın dönem animasyon klasiklerinden biri olan Aslan Kral, müziklerini yapan Hans Zimmer’a da bir Oscar kazandırmıştı.

8/10

2- Toy Story 3 (Oyuncak Hikayesi 3) - 1 milyar 63 bin dolar (Disney) Filmin konusu; Andy üniversiteye gitmek için evden ayrılmak zorundadır ve uzun zamandır kendileriyle oynanmayan oyuncakları endişe içerisindelerdir. Andy, Woody’i yanında götürmeye karar verir ve Buzz’u da tavan arasında duran bir çöp poşetine, diğer oyuncakların yanına atar. Bir yanlış anlaşılma sonucu istenmediklerini ve çöpe atılacaklarını düşünen oyuncaklar kaçmaya çalışıcaklar; olan biteni bilen tek oyuncak olan Woody, ortadaki yanlış anlaşılmayı gidermek için diğer oyuncakları ikna etmeye çalışacaktır. Dönemin en yaratıcı animasyonlarından biri olan ve Pixar tarafından yaratılan Oyuncak Hikayesi, üçlemesinin son filminde hem serinin hem de sinema tarihinin en dokunaklı filmlerinden birine imza atıyor.

9/10

Frozen (Karlar Ülkesi) - 1 milyar 72 bin dolar (Disney) 'Boxofficemojo.com' sitesi verilerine göre, biri doğaüstü yeteneklere sahip iki kız kardeşin öyküsünü anlatan film, gösterime girdiği 27 Kasım'dan bu yana 1 milyar 72 bin dolar gişe hasılatı elde etti. Hans Christian Andersen'in 'Karlar Kraliçesi' masalından esinlenilen film, Kuzey Amerika'da 398 milyon dolar, dünyanın diğer ülkelerinde de 674 milyon dolar gelire ulaştı.

10/10