Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin az bilinen turistik yerleri

Çoğu yerel yöre halkı tarafından bile bilinmeyen bu güzelliklerden bir kaçını sizler için derledik.

1/33

Türkiye'de henüz turizme aktif olarak kazandırılmamış onlarca doğal ve tarihi güzellikler bulunmaktadır.

2/33

Turizme kazandırılmamış bu yerlere; ulaşım zorluğu, konaklama sıkıntısı gibi sıkıntıların yanında bu bölgelerle ilgili bilgi ve fikir edinme noktasında bile hemen hemen hiçbir yazılı ve görsel kaynak bulunmamaktadır.

3/33

Mezovit Rize Kaçkar Dağları'nın eteklerinde kalan Mezovit bölgesi özellikle yaz aylarında buzul ve dağ manzaraları eşliğinde mükemmel görüntüler sunmaktadır.

4/33

Rize-Artvin sınırları arasında kalan bu bölgeye Ayder Yaylası'ndan ulaşılabilmektedir. Genellikle sadece dağcıların ziyaret ettiği bu bölgeyi mutlaka trekking planlarınıza ekleyin.

5/33

Kula Manisa Manisa'nın Kula ilçesinde yer alan bu peribacaları yerel halk arasında "Kuladokya" olarak adlandırılmakta. Kapadokya kadar güzel olup hatta el değmediği için oradan daha bakir olduğu bile söylenebilir.

6/33

Kula Peribacaları'na, Kula ilçe merkezinden Uşak yönüne doğru giderek ulaşılabilir.

7/33

Clandıras Köprüsü Uşak Clandıras Köprüsü, Uşak'ın Karahallı ilçe sınırları içerisinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi bir köprüdür.

8/33

Yaklaşık 2500 yıl önce yapılan köprü, çeşitli dönemlerde yapılan yanlış restorasyon çalışmaları nedeniyle yepyeni bir hal alsa da, gidilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu arada Karahallı'ya kadar gitmişken meşhur ciğerinden yemeyi de unutmayın.

9/33

Işıklı Gölü Denizli Işıklı Gölü, Denizli'nin Çivril ilçesi sınırları içinde yer alan küçük bir göl. Meşhur Bursa Gölyazı'nın daha bakir hali olduğu söylenebilir. Işıklı Gölü'nde sazan ve çeşitli diğer tatlı su balık türleri yetiştirilmekte.

10/33

Onları yakalamakta bu renkli kayıklara düşüyor. Denizli'ye yolunuz düşerse Işıklı Gölü muhteşem doğallığıyla sizi bekliyor olacak.

11/33

Büğrüm Köprü Antalya Roma İmparatorluğu döneminden kalma bu köprü Antalya'da yer almaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görmüş olan bu köprü hala tüm bakirliği ve doğallığıyla ayakla durmaktadır.

12/33

Bu köprüye Köprülü Kanyon Milli Parkı içinden ulaşılabilir.

13/33

Blaundus Uşak Blaundus Antik Kenti, Uşak ilinin Ulubey ilçe sınırları içerisinde yer almakta. Birinci derece sit alanı ilan edilen bölgede dünyaca meşhur Stonehenge benzeri yapılar yer almakta.

14/33

Büyük İskender tarafından kurulan bu küçük yerleşim yeri aktif olarak turizme kazandırılmadığı için hala bakir ve doğal güzelliğini koruyor.

15/33

Karataş Gölü Burdur Karataş Gölü Burdur, Tefenni ovasında yer alan küçük ve sığ bir tatlı su gölüdür. Karamanlı ilçe sınırlarında ve 1190 hektar büyüklüğündedir.

16/33

Uluslararası sulak alanlar listesinde bulunan göl, 1985 yılında yaban hayatı koruma alanı kabul edilmiştir. Gölün rakımı 1050 metre, en derin yeri 2 metredir.

17/33

Banaz Uşak Banaz ilçesi Uşak il sınırları içerisinde kalmaktadır. Uşak 42 göl ve göletiyle Türkiye'nin en fazla gölüne sahip olan tek ilidir.

18/33

Göller yerleşim birimlerine çok uzak bir konumda yer aldığı için ışık kirliliğinden tamamen uzak, doğal ve bakir yapısını korumaktadır. Özellikle gece saatlerinde gidildiğinde aysız günlerde, mükemmel yıldız manzarası görülmektedir.

19/33

Aizonai Kütahya Sanat tarihçileri tarafından ikinci Efes olarak görülen Aizonai Antik Kenti, Kütahya'nın Çavdarhisar ilçe sınırları içerisinde yer alan bir ören yeridir.

20/33

Zeus Tapınağı'nın bulunduğu bu dünya harikası ören yeri maalesef hak ettiği ilgiyi göremeyen, ülkemizin pek bilinmez güzelliklerinden sadece bir diğeri.

21/33

Aizonai Kütahya

22/33

Mençuna Artvin Karadeniz'e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Mençuna Şelalesi, Artvin ilinin Arhavi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

23/33

Sadece yaya olarak ulaşılabilen muazzam güzellikteki şelalenin yolu patika olmakla beraber, içerisinde yüzülebilecek kadar temiz ve doğallıktadır.

24/33

Baltalı Uşak Baltalı Gölü, Uşak Banaz ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Göl etrafında piknik ve kamp yapılabilir.

25/33

Göl suyunda sazan balığı tutulabilir.

26/33

Baltalı Gölü yapay bir gölet olmasına karşın, doğal görünümü etrafını saran yemyeşil ormanlarıyla Abant ya da Yedigöller'den aşağı kalır yanı yoktur.

27/33

Karçukuru Antalya Karçukuru bölgesine Antalya, Geyikbayırı istikametinden erişilebilmektedir.

28/33

Torosların eteklerinde yaklaşık 2000 metrede yer alan bu küçük yayla yerleşimi, kışın yoğun karlı olmasına rağmen bahar aylarında sapsarı çiçeklerin açtığı manzarasına doyum olmaz bir güzelliğe bürünmektedir. Yolu tamamen asfalt olan bölge maalesef hak ettiği ilgiyi görememektedir.

29/33

İsimsiz Göl Rize Rize'nin yayla bölgelerinde kalan bu güzel göl kışın kar ve buzla kaplı olsa da, yazın turkuaz rengiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Ulaşım için herhangi bir yolu bulunmayan bu güzel küçük göle Ayder Yaylası, Yukarı Kavrun istikametinden yaya dağ patikalarından erişilebiliyor.

30/33

Bilgelik Vadisi Antalya Bilgelik Vadisi, turizmin cenneti Antalya'da bulunmasına rağmen çoğu Antalyalı tarafından bile bilinmeyen doğal bir güzellik.

31/33

Yaklaşık 600 metre yüksekliğinde uçurumlardan meydana gelen bu kanyonun tabanından ise turkuaz rengiyle Köprüçay Nehri akmakta.

32/33

Bu vadi henüz hiçbir turizmci tarafından keşfedilmediği için herhangi bir ulaşım yolu bulunmamakta, sadece yaya olarak orman yollarından ulaşılabilmektedir.

33/33