Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin en güzel 10 köyü

Köy seyahatini seven gezginlerin planlarını biraz daha kolaylaştırmak için Türkiye'nin en güzel 10 köyünü sizin için derledik....

1/23

İster tatil planlarınıza ekleyin isterseniz de şehir hayatının yoğunluğundan, gürültüsünden kaçıp hafta sonu bu yerlerde dilediğinizce kafa dinleyin, tercih sizin...

2/23

1.Çıralı Köyü Antalya’nın dünyaca ünlü Çıralı köyü; Olimpos Dağı'nın eteklerinde yer alıyor. Caretta caretta deniz kaplumbağalarının yumurtlamak için geldiği Çıralı sahili, bir yanda yemyeşil dağ manzarası, diğer yanda Akdeniz’in masmavi ferah denizi ile bir doğa harikası.

3/23

Harika denizi, nefis dağ havası, sakin kumsalı ve portakal bahçeleri ile Çıralı, harika bir tatil seçeneği. Çıralı’ya gidin, yürüyün, yüzün, seyredin, huzurla bu güzelliğin tadını çıkarın.

4/23

2.Şirince Köyü İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince Köyü, ruhunu koruyabilmiş eski bir Rum köyü. Tarih kokan bu köye 4 mevsim ziyaretçiler gelir. El değmemiş çekiciliğini koruyan Şirince; daracık ve tertemiz sokakları, düzenli, beyaz ve estetik mimarisi ile Rum evleri ve dik yokuşları ile nadir rastlanan bir güzelliktedir.

5/23

Adı gibi şirin bir köy olan Şirince’ye yolunuz muhakkak düşsün. Hatta Şirince'ye gelmişken Matematik Köyü'nü ziyaret etmeyi de unutmayın.

6/23

3.Faralya Köyü Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Faralya Köyü; bir yeryüzü cenneti. Turkuaz renkli Ölüdeniz’i arkanıza alıp, Kelebekler Vadisi'nin patika yollarından yürüyerek Faralya Köyü'ne çıkabilirsiniz. Kelebekler Vadisi'nin şelalesini ve sadece bu bölgede bulunan kanatları kaplan desenli kelebekleri görebilirsiniz.

7/23

Antik Likya ve eski Roma kalıntılarının bulunduğu bu tarihi köy, inanılmaz bir manzaraya sahip. Ayaklarınızın altına serili denizi ve arkasını yasladığı dağı ile Faralya, Türkiye’nin en güzel manzaraya sahip köylerinden bir tanesidir.

8/23

4.Belkıs Köyü Türkiye’nin tarihi zenginliklerinden olan Zeugma (Belkıs) antik kentinin de içinde bulunduğu Belkıs Köyü; Gaziantep’in Nizip ilçesinde konumlanıyor. Fırat Nehri'nin kıyısında bulunan ve büyük kısmı sular altında kalan Zeugma Antik Kenti'nin bulunduğu Belkıs Köyü, muazzam bir güzelliğe sahip.

9/23

Hala kazı çalışmaları yapılan köyde, birbirinden muhteşem mozaik parçaları çıkarılıyor. Gaziantep’e yolu düşen köy seyahati sevenlerin, Fırat Nehri kıyısındaki bu tarihi köyü muhakkak görmesi gerekir.

10/23

5.Akpınar Köyü Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Akpınar Köyü, muhteşem panoramik bir göl manzarasına sahip. Türkiye’nin 7 renkli ve mavi bayraklı en temiz gölü olan Eğirdir Gölü’nü kuş bakışı seyredebileceğiniz Akpınar Köyü'nde seyir tepesi bulunuyor.

11/23

Bu tepede görüp görebileceğiniz en güzel manzarayı huzur içinde seyrederken, semaverdeki odun ateşinde pişirilen çayınızı yudumlayabilir, lezzetli Akpınar gözlemelerini yiyebilirsiniz. Bu rakımı yüksek olan köyde paraşüt sporu da yapılıyor. Ada manzarası eşliğinde, Eğirdir Gölü’nün üzerinde süzülebilirsiniz.

12/23

6.Evrenye Köyü Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde bulunan Evrenye Köyü, Karadeniz’in en güzel köylerindendir. Karadeniz’in kıyısında, yemyeşil bir vadinin içinde bulunan köyün yeşili ayrı güzel, mavisi ayrı güzel. Güneşin denizden doğup, denizden battığı bu eşsiz köyün içerisinden çay akar.

13/23

Köyün girişinde asırlık dev bir çınar vardır. Çınar altında oturup, Karadeniz’i seyretmek ayrı bir keyif verir. Kışın boşalan köy, yazın oldukça fazla tercih ediliyor.

14/23

7.Kaleköy Antalya’nın Kale ilçesine bağlı Kekova’da bulunan Kaleköy; tekne ile gidebileceğiniz, gittiğinizde de ‘iyi ki gelmişim’ diyeceğiniz harika bir köy. İsmini tepesinde bulunan kaleden alan köye teknelerle ulaşıp, dar ve patika şeklindeki yollarından kaleye çıkabiliyorsunuz. Kaleden eşsiz deniz manzarasını seyrederken, tüm huzuru iliklerinizde hissediyorsunuz.

15/23

Taş kral mezarlarının da bulunduğu köy az bir nüfusa sahip olmasına rağmen, çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Yolunuz Kekova’ya düşerse; sırf Kaleköy’ü görmek için yapılan tekne turlarına katılıp, hem denizin hem manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

16/23

8.Kilitbahir Köyü Çanakkale’nin tam karşısında bulunan, manzarası Çanakkale Boğazı'na hâkim Kilitbahir köyü, Eceabat ilçesine bağlı.

17/23

Kalp şeklindeki kalesinden adını alan Kilitbahir, denizin kilidi anlamına gelir. Yeşilin ve mavinin muhteşem uyumlu olduğu Kilitbahir köyü, mükemmel manzarası ile başınızı döndürecek.

18/23

9.Rumkale - Savaşan Köyü Rumkale'nin bölgesel olarak nerede olduğu konusu oldukça tartışmalıdır. Kimi kaynaklar Rumkale'yi Gaziantep'in Yavuzeli ilçesine bağlı olarak gösterirken, kimi kaynaklarda ise Şanlıurfa'da yer alır şeklinde geçmiştir. Rumkale Köyü; olağanüstü bir güzellikte ve masalsı bir görüntüye sahip.

19/23

Kendinizi tarihin ve tabiatın arasında bulacağınız tarihi köyde, huzurlu bir zaman geçireceksiniz. Etrafı sularla çevrili bu köye ulaşım, Halfeti’den kalkan tekneler ile yapılıyor. Köye ulaştığınızda kendinizi bir yarımadanın içinde hissedeceksiniz.

20/23

10.Uçhisar Köyü Nevşehir’in Kapadokya bölgesindeki Uçhisar, yörenin en yüksek ve en güzel köyüdür. Köyün en tepe noktasında Uçhisar Kalesi, güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek için harika bir yer.

21/23

İçerisinde gizli geçitler ve tüneller olan kalenin tepesine merdivenle rahatlıkla çıkılabiliyor.

22/23

Nevşehir’e gidenlerin ve köy seyahatlerini sevenlerin muhakkak görmesi gereken Uçhisar Köyü, kendine özgü doğal yapısı ve gizemli havası ile ziyaret edenleri büyüleyici güzellikte.

23/23