Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin gözbebeği ASELSAN kapılarını açtı

ATAK VE ALTAY PROJELERLE ÖN PLANA ÇIKTI ABD'de her yıl açıklanan dünyanın en iyi savunma sanayi şirketleri arasında 74. sıraya yükselen Aselsan'ın, Ankara'daki fabrikalarının bulunduğu, Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı Macunköy ve Akyurt'taki tesislerindeki birçok noktayı Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın özel iziniyle görüntülendi.

1/10

F16 ve F4 jet uçakları ile Skorsky gibi pek çok savaş makinasının modernizasyonunu yapan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterindeki kara, deniz ve hava araçlarının elektronik sistemlerini kuran Aselsan'da, ATAK Helikopteri ve ALTAY Tankı gibi milli üretimlerinde savunma, radar, görüntüleme ve ateşleme sistemlerinin tasarlanıp hayata geçtiği özel alanlarda fotoğrafa da ancak özel kıyafetlerle izin verildi.

2/10

TEKNOLOJİNİN KALBİ TEMİZ ODALAR Teknoloji üssünde tüm elektronik sistemlerin temelini oluşturan mikrodalga modüllerin üretildiği ve çok az insanın girebildiği, hava sıcaklığı ve nemi kontrol edilen, toza hassas temiz odalarda yapılan mikroskop altında yapılan üretimler mikrodalga modüllerin üretildiği "Temiz Oda" adı verilen hassas bölgede insan vücudundaki elektrik bile özel cihazlarla topraklanıyor.

3/10

Mikroskop altında yapılan üretimlerde, en iyi iletken olan altın madeni kullanılıyor. Gözle görülmesi oldukça zor olan devreler, altın tellerle birbirine bağlanıyor. Ankara Gölbaşı'nda kurulacak Aselsan'ın yeni tesisinde de 2000 metrekarelik bir temiz oda planlanıyor. Bu tesis Avrupa'nın en büyük mikrodalga modül üretim merkezlerinden birisi olacak.

4/10

1 MİLYAR DOLAR CİRO Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, şöyle konuştu: "907 milyon dolar olan ciromuzu 1 milyar dolara yükselterek 60'lı sıralara yükselmeyi hedefliyoruz. En iyi 100 listesine 6 yıl önce 97. sıradan girdik. Önemli olan, 2023 yılında bu listede ilk 50 içinde kalıcı olabilmek. Gölbaşı'nda yapımı süren Elektronik Harp ve Radar Tesisimiz var.

5/10

BAE, Kazakistan ve Ürdün'deki şirketlerimiz üretime başlıyor. Pasifikten–Güney Amerika'ya bir çok ülke bizim ürünlerimizi kullanıyor. Türkiye'de yapılmayanı yapmaya çalışıyoruz. Sivil alanda da çalışıyoruz. 4G baz istasyonları için bir çabamız var ki hedefimiz Türkiye dışındaki ülkelere de bu teknolojiyi satmak. Hızlı raylı sistemler ve bir çok şehirde giderek gelişen metroların elekroniği ile uğraşıyoruz."

6/10

KAPLAN HEPSİNE FARK ATTI Aselsan'ın ürettiği insansız kara, hava ve deniz araçlarında hedef, kendi kararlarını kendi veren robotik sistemler. Geçtiğimiz günlerde ABD'de rakiplerine fark atarak NATO alım listesine giren 'Kaplan' isimli bomba imha robotunu Türkiye'de, Emniyet Genel Müdürlüğü kullanıyor

7/10

Kaplan, radar tabanlı sistemleri sayesinde toprak altında veya bir paket içine gizlenmiş el yapımı patlayıcıları tespit ederek, elektro manyetik güç sistemi sayesinde uzaktan etkisiz hale getirebiliyor. Aracın silahlandırılmış ve keşif gözetleme için uyarlanmış modelleri de bulunuyor.

8/10

Cengiz Ergeneman, "Bu araçlara akıl katacak, ürettiği bilgileri değerlendirerek verilen görevi yapacak robotik sistemler üzerinde çalışıyoruz. Gelecekte insansız sistemlerin artacağını silahlı kuvvetlerin bu alanda yoğunlaşacağını düşünüyoruz" dedi.

9/10