Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin ilk aslan parkı

İstanbul Tuzla'da 8 dönüm arazi üzerine kurulan Türkiye'nin ilk Aslan Parkı ziyarete açıldı.

1/22

Aralarında aslan, kaplan, puma ve leoparların da yer aldığı kedigiller ailesinden 17 canlı, Tuzla'da kurulan dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ilk Aslan Parkı'nda ziyaretçilerini bekliyor.

2/22

Tarım ve Orman Bakanlığının izni ve onayıyla Tuzla'da 29 Ekim'de kapılarını ziyaretçilere açan Aslan Park'ta kedigillerden 7 türde 17 canlı yer alıyor.

3/22

European Association Of Zoos (EAZA) standartlarında dizayn edilen Aslan Park'taki kedi türleri, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Polonya, Malta gibi ülkelerden, İsviçre merkezli CITIES belgeleri alınarak getirildi.

4/22

Aslan Park'ta şu anda 3 aslan, 2 Sibirya kaplanı, 2 Bengal kaplanı, 2 karakulak, 2 vaşak, 2 puma, 2 yavru aslan, 2 leopar bulunuyor.

5/22

Kısa bir süre içinde 2 siyah leopar, 4 beyaz aslan, 2 serval, 2 yavru kaplan da Aslan Park ailesine katılacak.

6/22

Dişi leoparın yakın bir zamanda doğum yapmasıyla Aslan Park ailesine iki yavru leopar dahil olacak.

7/22

Avrupa'da 4 nesildir yaşamlarını sürdürdükleri başka hayvanat bahçelerinden ve yetiştirme merkezlerinden getirilen canlılara Aslan Park'ta, uzman veterinerlerin dışında tecrübeli bakıcı kadrosu hizmet veriyor.

8/22

Aslan Park'ta en çok ilgiyi iki aylık bebek aslanlar görüyor. Ziyaretçiler Aslan Park'ta, bebek aslanları biberonla besleme imkanını da buluyor.

9/22

Aslan Park'ta, hayvanlarla ziyaretçiler arasında sadece 2 santimetrelik cam bulunuyor.

10/22

Öte yandan Aslan Park'ta, canlı türlerinin neslinin devam etmesine de özen gösteriliyor. Kısa bir süre içinde Türkiye'de kayıtlı olarak ilk defa leopar doğumu gerçekleşecek.

11/22

Şu anda eşinden ayrı bir bölümde bakımına devam edilen dişi leoparın sayılı günler kalan doğumu dolayısıyla Aslan Park'ta büyük heyecan yaşanıyor.

12/22

Aslan Park'ta veteriner teknikeri olarak görev yapan Esra Kemal, yaptığı açıklamada, Aslan Park'ta kedigillerden çok sayıda türün yer aldığını aktardı.

13/22

Canlıların beslenmesini genellikle ziyaretçiler gittikten sonra akşam saatlerinde yaptıklarını anlatan Kemal, canlıların genellikle et, tavuk ve balık tükettiğini söyledi.

14/22

Her bir canlının günde ortalama 8 kilogram, toplamda ise 135 kilogram et tüketildiğini belirten Kemal, 2 veteriner hekim, 5 veteriner teknikerinin canlıların bakımını üstlendiğini ifade etti.

15/22

Ziyaretçilerin ilgiyle izlediği yavru aslanları biberonla beslediğini anlatan Bilgi, bunun da Türkiye'de bir ilk olduğunu aktardı.

16/22

Canlıların temizlik, hijyen ve sağlık kontrollerinin her gün düzenli bir şekilde yapılıyor.

17/22

Türkiye'nin ilk Aslan Parkı'ndan görüntüler...

18/22

Türkiye'nin ilk Aslan Parkı'ndan görüntüler...

19/22

Türkiye'nin ilk Aslan Parkı'ndan görüntüler...

20/22

Türkiye'nin ilk Aslan Parkı'ndan görüntüler...

21/22

Türkiye'nin ilk Aslan Parkı'ndan görüntüler...

22/22