Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin meşhur tarihi çarşıları

Türkiye'nin hemen hemen dört bir yanından özellikle Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi çarşıları bulunuyor.

1/16

Kendine has mimari yapılarıyla dikkat çeken meşhur çarşılar, alışveriş görünümüne sahip yapılardır.

2/16

Her gün binlerce yerli ve yabancı insanları ağırlayan çarşılar, alışveriş için ilk akıllara gelen mekanların arasında yer alıyor.

3/16

Önemli kültürel miraslarımız arasında bulunan çarşılar, birbirinden farklı kültür ve hayatlarını yansımalarını taşıyor. İşte Edirne'den Elazığ'a, İzmir'den Safranbolu'ya yaşayan tarihi çarşılar...

4/16

Hatay/ Antakya Uzun Çarşısı Bölgede ticaretin kalbi olarak bilinen tarihi çarşı, kentin geçmişi kadar eski olmasıyla biliniyor. Eski Antakya evlerinin arasında yer alan çarşının en önemli özelliği içinde olan camiler hanlar ve hamamlardır. Antakya mutfağının vazgeçilmez baharatlarının bulunduğu tarihi çarşıda semerciler, demirciler, künefeciler ve buğday pazarı da yer alıyor.

5/16

Gaziantep/ Bakırcılar Çarşısı Yüzlerce yıllık geçmişe dayanan bakır işçiliğinin örneklerini barındıran çarşı, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. El işi bakır eşya, baharat, kumaş gibi ürünlere ev sahipliği yapan çarşı, restorasyon çalışmalarının ardından daha dikkat çekici hale geldi.

6/16

Gaziantep/ Almacı Pazarı Bölgenin en meşhur pazarı 5 duyuya birden hitap etmesiyle ün salıyor. Renkler, kokular, dokular, sesler ve tatlar bir ahenk içinde ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor. Şifalı bitkiler, baharatlar ve çatılardan sarkan rengarenk patlıcan ve biber kuruları birçok insanı cezbediyor.

7/16

Mardin/ Revaklı Çarşısı Bölgeye turistik gezi için gelenlerin ilk olarak uğradıkları mekanlardan biri Tarihi Revaklı Çarşısı. 17'nci yüzyılın ortasında inşa edilen çarşının ortasından geçerken sağlı sollu revaklar bulunuyor. Revakların arasındaki dükkanlar alışverişi keyifli hale getiriyor.

8/16

İzmir/ Kemeraltı Çarşısı İzmir'in en önemli ticaret merkezlerinden biri olan çarşıda adeta yok yok. Balıkçı, baharatçı, turşucu, hediyelik eşya gibi dükkanların bulunduğu tarihi çarşıda, alışveriş yaparken yemek yiyebileceğiniz mekanlar da bulunuyor.

9/16

Adana/ Kazancılar Çarşısı Bölge sakinleriyle birlikte yerli ve yabancı turistlerin de uğrak noktası olan çarşı, Adana'nın yaşayan en eski çarşısı olarak biliniyor. Restorasyon çalışmalarıyla daha çok ziyaretçi çekmeyi amaçlayan tarihi çarşıda, ağaç oyma gibi çeşitli zanaat ve el işçiliğiyle uğraşan kişilerin elinden çıkan ürünler yer alıyor.

10/16

Karabük/ Safranbolu Demirciler Çarşısı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi çarşı, lonca mantığıyla kurulan 25 dükkandan oluşuyor. Geleneksel sıcak ve soğuk demirciliğin yapıldığı dükkanlar ahşap görüntüsüyle yoğun ilgi görüyor.

11/16

Kahramanmaraş/ Kapalı Çarşı Kaynaklarda 1500'lü yıllarda Dulkadirli Beyi Alaüddevle tarafından inşa ettirildiği belirtilen Kapalı Çarşı, kentin en eski ticaret alanlarından biri olarak dikkati çekiyor. Çarşının etrafında toplanmış çok sayıda atölye ve iş yeri, Türkiye'de geleneksel el sanatlarının en yoğun şekilde icra edildiği merkezlerden biri olarak öne çıkıyor.

12/16

İstanbul/ Kapalı Çarşı Dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olan tarihi yapıyı, fetih sonrası Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştır. 550 yıllık tarihi çarşı İstanbul'un en önemli gezilecek mekanları arasında yer alıyor. 16. yüzyılın başlarında tamamen ticari amaçla kullanılmaya başlayan çarşıda; 22 kapı, 2 bedesten, 16 han, 64 sokak, 3600 dükkan bulunuyor. Kapalı bölümü 45 bin metrekare olan çarşıya her gün binlerce yerli yabancı ziyaretçi geliyor.

13/16

Çanakkale/ Aynalı Çarşı "Çanakkale Türküsü"ne konu olan, yaklaşık 130 yıllık Aynalı Çarşı, kentin en eski alışveriş merkezi olarak büyük ilgi görüyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi çarşıda havludan tespihe, giyim ve ayakkabı ürünlerinden hediyelik eşyaya, Çanakkale seramiklerinden yağlı boya savaş tasvirleri ve minyatürlere kadar binlerce çeşit ürün satışa sunuluyor.

14/16

Edirne/ Ali Paşa Çarşısı Sadrazam Hersekli Ali Paşa tarafından 1560 yılında yapıldı. Osmanlı asırlarında bölgenin en büyük alışveriş yeri olarak kullanılmıştır. Dükkanlar uzun koridorun iki yanında sıralanmıştır. Bölgenin ticari hayatı bakımından yerli yabancı turistlerin akınına uğrayan çarşıda 130 dükkan ve kapı bulunmaktadır.

15/16

İstanbul/ Mısır Çarşısı Her gün yerli ve yabancı binlerce insanın gezip dolaştığı Mısır Çarşısı, Osmanlı Devleti'nde 17. yüzyılın ikinci yarısında Sultan 4.Mehmed'in annesi Turhan Sultan tarafından 1664 yılında inşa edildi. Çarşı geçmişten bugüne genellikle şifalı bitkileri satan aktarları, lokumcuları ve baharatçılarıyla İstanbul'un en önemli alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

16/16