Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin Snowboard Kraliçesi Çiçek Güney

Fotoğrafçı Murat Tellioğlu'nın objektifinden, 9 yıldır Türkiye snowboard şampiyonu ve ralli'de co-pilot türkiye şampiyonu olan Çiçek Güney.

1/35

Usta fotoğrafçı,Çiçek Güney'i fotoğraflarken hayranları için röportaj yapmaktan da geri kalmadı. İşte Murat Tellioğlu'nun objektifinden ve kaleminden Türkiye'nin Snowboard Kraliçesi Çiçek Güney.

2/35

Ne Çiçek Güney'den bahseder misin?

3/35

1981 yılında İstanbul'da doğdum. 4 yaşında kayak yapmaya, 11-12 yaşlarında ise snowboard'a başladım. 3 yaşında Fransız okulunda okumaya başladım ve Fransız Pierre Loti Lisesi mezunuyum, ardından 1 yıl Sorbonne Üniversitesine gittim.

4/35

İktisat işletme bölümünde birinci olmama rağmen, Fransa'da ailemden uzakta yaşamaya alışamayıp, her gün ağlayıp ve ben artık burada dayanamıyorum deyip, geri döndüm. İstanbul Bilgi Üniversitesi siyaset bilimini kazanmıştım ve kaydımı dondurup Fransa'ya gitmiştim. Görüyorsun dimi, gitmeden önce dönmek istediğim belliydi :) İlk sene siyaset bölümünde, bölüm birincisi oldum. Sonrasında okulun Üstün Başarı programı var, London School of Economics in external’i oraya transfer oldum. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi iktisat işletme mezunuyum.

5/35

Katıldığım 9 Türkiye snowboard Şampiyonasında birinci oldum. Bu yıl da şampiyon olursam toplamda 10'uncu şampiyonluğumu alacağım.Güzel bir rakam.

6/35

Hangi Yarışmalara katıldın?

7/35

Bunun dışında 2 Universiade'a katıldım, üniversiteler arası Kış Oyunları, biri Çin'de diğeri Avusturya'da. Uluslararası bir organizasyon, olimpiyatlardan sonra dünyanın en büyük organizasyonu olarak kabul ediliyor. Bu yarışmalarda farklı derecelerim var. Dünyanın her yerinden sporcular vardı, bu şampiyonalarda bir tane 21.ciliğim, bir tane de 25.ciliğim var.

8/35

2010 yılında Palandöken'de yapılan Uluslararası snowboard şampiyonasında şampiyonluk elde ettim. Bugüne kadar snowboard’da uluslararası şampiyonada birincilik elde eden tek Türk'üm.

9/35

Milli Takım ile mi yoksa ferdi olarak mı yarışıyorsun?

10/35

2006 yılına kadar ferdi olarak şampiyonalara katıldım. 2006 yılından bu yana Milli takım sporcusuyum. Bulgaristan’da yapılan şampiyonada milli takım adına yarıştım ve 5.ci oldum. Şu anda Bursa Büyükşehir Belediyesi sporcusuyum, bu yıl transfer oldum.

11/35

Snowboard'da hangi derecelerin var?

12/35

9 kez Türkiye Şampiyonluğu, 3 kez Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonluğu, 2004 Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonasında pist rekoru kırarak hem erkeklerde hem bayanlarda en iyi dereceyi elde ettim, 2 kez Universiade katıldım: 2005 yılında Innsbruck/Seefeld-Avusturya 25.si ve 2009 yılında Maoershan-Çin 21.si oldum. 2009 yılında Bulgaristan Kupası 5.si oldum. 2010 yılında Türkiye Şampiyonası etabında pist rekoru kırdım. 2010 yılında Uluslar arası Palandöken Kupasında 1.ci oldum. 2011 yılında Bursa İl Birinciliği Büyük Slalom 1.si oldum.

13/35

Ralli de yapıyorsun, ne zaman ve nasıl başladın bu spora?

14/35

Ben motor sporlarını çok seviyorum, motor sporlarına karşı bu ilgimi yarışarak devam ettirmek istiyordum. Fakat bir türlü fırsat olmuyordu. Burcu Çetinkaya ile çocukluktan beri snowboard’dan dolayı tanışıyorduk. O ralliye benden bir sezon önce başladı ve sezon sonunda sohbet ederken, co-pilotumla yolları ayırdık, keşke birlikte yarışsak demesiyle her şey başladı. Fakat ben pilot olarak yarışmak istiyordum. Önce co-pilot olarak başla yarışma kurallarını ve tekniğini öğrendikten sonra, pilot olarak yarışırsın dedi, bende kabul ettim. Her defasında 1 yıl sonra, 1 yıl sonra derken pilot olmak yerine şimdi profesyonel co-pilot olarak yarışıyorum.

15/35

Burcu Çetinkaya ile nasıl ve nerede tanıştınız?

16/35

İkimiz de snowboard yapıyorduk ve rakip olarak yarışıyorduk. Bu yarışmalar esnasında rakip olarak tanışıyorduk sadece. Bir yarış sonrasında konuşuyorken, benim motor sporlarına olan ilgimi biliyordu ve bana Çiçek sen de pilot olarak yarışmak istiyordun bak pistte bir yarış var eğer istiyorsan sende katıl dedi. Bende aradım fakat araba kalmamıştı ve yarışamadım. O yıl Burcu yarışmalara katıldı ve başladı. Yıl sonunda da karşılaştığımızda bana co-piotu ile yollarını ayırdığını söyledi. Keşke seninle yarışıyor olsak, iyi bir ikili olurduk seninle dedi.

17/35

Biz Burcu ile iyi bir ikili olduk ve sürekli yurt içinde ve yurt dışında yarışmalara katıldık, iyi dereceler elde ettik. 2007 yılından beri birlikte yarışıyoruz ve 5.ci yılımızı tamamladık. Geçen günlerde Dubai'de yarıştık, Ortadoğu Ralli Şampiyonasının (MERC) ayağı olan bu yarışta, Genel Klasman 5.cisi ve Grup N 2.ci olduk, bayanlarda ise birinci olduk.

18/35

Katıldığınız bu yarışmalarda bayan olmanız size bir dezavantaj oluyor mu?

19/35

Tabii ilk gittiğimizde bize bakışları farklı oluyor insanların. Bunlar bayan yarışmacı ve derece elde edemezler gibi bakıyorlar, küçümser bakışlar oluyor. Fakat yarış sonrasında elde ettiğimiz dereceler bu insanların bakışlarını tamamen saygı değer bakışlara dönüştürüyor. Sizi daha farklı yere koyuyorlar ve destekliyorlar.

20/35

Şöyle bir durum da var aslında; bazı yarışmalar ve şampiyonalarda, hiç kadın ekip olmuyor ve bu bizim için dezavantaj gibi gözükse bile yarışma sonunda aldığımız derecenin o denli ses getirmesine neden olabiliyor. Şöyle ki, 2010 yılında Kıtalar arası Ralli Şampiyonası IRC'de şampiyonaya katılan tek bayan ekip bizdik ve tek Türk takımıydık. Bu şampiyonada İskoçya rallisinde 7.ci olduk. Bugüne kadar bu şampiyonada puan alabilen tek kadın ekip biz olduk.

21/35

Bu yıl katılacağınız yarışma var mı?

22/35

Bu yıl Ortadoğu Ralli Şampiyonasına katılacağız, 24-28 Ocak tarihlerinde Qatar Rallisi de ilk rallimiz olacak bu yıl.

23/35

Bu yarışta başka bayan ekip varmı?

24/35

Sanmıyorum, daha önce yarışmada bir bayan ekip vardı ama bu yarışta olacaklar mı bilmiyorum. Zaten genel olarak bayanların olduğu bir spor değil.

25/35

Peki Çiçek bu yarışların size maliyeti nedir? Kim Karşılıyor bu bedelleri, Sponsorunuz varmı?

26/35

Açıkcası Türkiye de bireysel sporcu sponsorluğu çok kısıtlı. Bireysel sporcuyu desteklemek yerine daha geniş kitlelere ulaşan futbol ve basketbola yönelmeyi tercih ediyorlar. O yüzden, snowboard’da bana inanan ve destekleyen sponsorlarım TeliaSonera, Intercity, Mars Athletic Club ve Puma ya teşekkür etmek istiyorum.

27/35

Motorsporlarında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sportoto Teşkilat Başkanlığı, Türkiye Tanıtım Fonu, Sonax, Ansell, Red Bull, Asus, Golden Bay Tour, Autobahn Productions, Parkur Racing, Reklamon, Dexter, Bee Danışmanlık ve Teknotel’in katkılari sayesinde yarışabiliyoruz. Sponsorların desteği olmadan hiçbir bireysel sporcu ayakta kalamaz. Bu desteklere rağmen bazen maliyeti karşılanabiliyor ama bazen cebimizden bile ödüyoruz. Dolayısı ile desteğin artması gerekiyor. Devletten ralli için destek görüyoruz ama snowboard'da malesef yok.

28/35

Tüm bunların dışında başka neler yapıyorsun?

29/35

Aslında çok vaktim de olmuyor çünkü 2 farklı spor dalında yarışmak ve bunlara hazırlanmak epeyce vaktimi alıyor. Fakat daha önce TRT'de ve SKY Türk'te otomobil üzerine programlar yaptım. TV programcılığı sevdiğim bir çalışma, bu konuda şu anda birçok teklif var ve yakında yine bir otomobil programı yapacağım.

30/35

Bildiğim kadarıyla ailenin maddi durumu iyi, neden zor'u seçtin? Aile şirketinizde çalışmadın?

31/35

Ailem büyük ölçekli enerji ve gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapıyor. Aile şirketimizde ağabeyim ve annem çalışıyor. Memet’inde aslında Snowboard Türkiye Şampiyonluğu var. Ama tabi onun sorumlulukları daha farklı. Ailemin yanında aslında 3 yıl kadar çalıştım ama Burcu’yla yarışma takvimi arttıkça çok zor olmaya başladı ve birkaç seneliğine ara verdim. Döneceğim yer, her zaman yanlarıdır.

32/35

Snowboard ve Ralli'den para kazanıyor musun?

33/35

Şu an için malesef hayır diyeceğim. Maliyetimizi karşılamakta zorlanıyoruz. Reklamlar ve tv programlarından kazanabiliyorsunuz. Ama hala ailemin desteği olmasa aynı standardı tutturmam şu aşamada mümkün değil.

34/35

Hayatının en verimli dönemini bu sporlara ayıyorsun, enerji ve bilgi yatırımını bu sporları yapmaya adıyorsunuz. Belki değişik iş fırsatlarını kenara itiyorsunuz ve sarfettiğiniz emeğin karşılığını da bekliyorsunuz ama şu ana kadar böyle bir durum söz konusu değil. Elde ettiğiniz başarılar belli bir noktadan sonra sizin geleceğinizi de desteklemeli, sonuçta bu spora keyif için başladım ama bu kadar sene devam ettirip, başarılar getirip, yapılmayanları yapıp eğer hala insan bunun karşılığını göremiyorsa, o zaman enerjisini başka taraflara kaydırabiliyor. Devlet bize desteğini biraz daha arttırabilse, hem daha ciddi başarılar elde edeceğiz hem de tüm enerjimizi diğer kanallara fazla yayılmadan bu sporlar üzerine kanalize edebileceğiz. Bu da daha büyük sportif başarı anlamını taşıyor.

35/35