Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin termal bölgeleri

Yaz mevsiminin bitmesiyle deniz, kum ve güneş eşliğinde rahatlama imkanı da sona erdi. Sonbahar ve kış mevsiminde en çok ihtiyaç duyulan rahatlama hissi de termal sular eşliğinde bir kaplıca tatili yapmak. İşte Türkiye'nin birbirinden güzel termal bölgeleri...

1/12

Termal su- Şifalı olarak bilinen termal sular alternatif tıpa örnek olarak veriliyor. Romatizmal, ortopedik ve deri hastalıklarında sıkça tercih ediliyor. Birçok insan özellikle yaşa bağlı olarak yaşadığı rahatsızlıkların tedavisinde destek olarak termal sulara başvuruyor. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde termal sulardan faydalanmak mümkün.

2/12

İzmir- Şehir kaplıcaların antik zamanlardan beri birçok kişiye fayda sağlıyor. İzmir'de yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünden yararlanan insanlar, sonbahar ve kış aylarında ise termal turizmden faydalanıyor.

3/12

Denizli- Şifalı kaplıcaları ve ilham veren doğasıyla ün salan Denizli, topraklarında zengin bir kültürel miras barındırıyor. Bölgenin hemen hemen her yerinden şifalı su fışkırıyor ve kentte çok sayıda hamam bulunuyor.

4/12

Kütahya- Termal turizmin hareketli olduğu bölgelerden biri de Kütahya. Kaplıcalarda her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan kentte, 8 adet termal turizm merkezi bulunuyor.

5/12

Balıkesir- Turizm bölgesi olan Balıkesir'de kaplıcalarda turizme büyük katkıda bulunuyor. Termal zenginlikleri ile meşhur olan bölge, her kış büyük rağbet görüyor.

6/12

Bursa- Termal zenginliği ile meşhur olan ilde Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlarının şifa için başvurduğu termal suların sıcaklığı 45-83 derece arasında değişkenlik gösteriyor.

7/12

Ankara- Termal su merkezleri bölge sakinleri ve ziyaretçiler tarafından kentin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Ankara'daki termal suların yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa şifa olduğu biliniyor.

8/12

Afyonkarahisar- Türkiye'nin termal başkenti olarak ün salan Afyonkarahisar, her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kaplıcalar bakımından oldukça zengin olan bölgede 60 dereceyi aşan termal sular bulunuyor.

9/12

Yalova- Termal su denince hiç şüphesiz ilk olarak akıllara Yalova geliyor. İstanbul'a yakın olması nedeni ile avantajı olan bölgede, birçok termal su merkezi bulunuyor. Her yıl çevre illerden ziyaretçiyi ağırlayan kentin, 4000 yıl öncesine kadar uzanan kaynağı bulunuyor.

10/12

Manisa- Ege Bölgesi'nin en meşhur termal suları Manisa'da bulunuyor. Bölgede kaplıca sularının sıcaklığı 50 dereceyi alıyor ve birçok cilt hastalığına iyi geldiği biliniyor.

11/12

Eskişehir- Çok sayıda termal su merkezi ve hamamın olduğu kentin yeraltı suları açısından oldukça zengin olduğu biliniyor. Turizm bölgesi olan şehirde birçok insan turistik bölgeleri gezerken termal sulardan faydalanmadan dönmüyor.

12/12