Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'yi farklı alanlarda temsil eden 10 ünlü isim

Türkiye'yi dünyada temsil eden ünlü 10 ismi sizin için listeledik...

1/15

Selda Bağcan Türkiye'de ve başta Almanya olmak üzere yurt dışında çok sayıda konser verdi.

2/15

1972'de Bulgaristan'da gerçekleştirilen Altın Orfe Festivali'nde Türkiye'yi temsil etti.

3/15

Orhan Pamuk Kitapları 63 dile çevrilen, yüzü aşkın ülkede yayımlanan ve 13 milyon baskı yapan Orhan Pamuk, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü almasıyla bu ödüle sahip olan en genç insanlardan biri ve bu ödülü alan ilk Türk yazar olmayı başarmıştır.

4/15

Sertap Erener 90'lı yılların sonunda ve 2000'li yılların başında muhteşem bir çıkış yakalayıp herkes tarafından sevilen bir şarkıcı, 2003'te Eurovision'u kazanarak çok büyük bir başarı elde etti ve gönüllerimize taht kurdu.

5/15

Fatih Akın Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı isimli projesiyle 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan ikinci Türk yönetmen oldu.

6/15

Yaşar Kemal Türk Edebiyatı'nın en önde gelen yazarlardan biri olan Yaşar Kemal, hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sevilmiş ve birçok kez Nobel'e aday gösterildi ama maalesef alamadı.

7/15

Nuri Bilge Ceylan "Kış Uykusu" isimli filmi ile 2014 yılında 67. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül olan Altın Palmiye'ye layık görüldü. Böylece Yılmaz Güney'in Yol filminin ardından ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmış oldu.

8/15

Fazıl Say Şüphesiz ki ülkemizin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biri. 1994'te Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik kazanan ve neredeyse her sene başka bir ödülü almaya hak kazanan Fazıl Say'ın yüzlerce bestesi, onlarca albümü ve üç kitabı bulunmakta

9/15

Sibel Kekilli Türk asıllı Alman oyuncu, Altın Ayı ve Altın Portakal başta olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür.

10/15

Dünyaca ünlü Game Of Thrones dizisinin 3. sezonuna katıldı. Dizide oynadığı karakteri başarıyla canlandıran Sibel Kekilli oldukça olumlu eleştiriler aldı.

11/15

Suna Kan Türkiye'nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olan Suna Kan'ın 1954'te Cenevre ve Viotti yarışmalarında birincilik aldı.

12/15

Dünyanın her yerinde konserler ve resitaller veren Suna Kan, 1971'den bu yana devlet sanatçısı unvanını taşıyor.

13/15

Barış Manço Türkiye'nin bugüne kadar yetiştirdiği en kaliteli sanatçılardan biriydi Barış Manço...

14/15

Sanatçı kişiliğinin yanı sıra entellektüel bakış açısıyla da tüm dünyada milyonların sevgisini ve saygısını kazanmıştı...

15/15