Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tuzla'da kaçak kimyasal madde dökülen alan görüntülendi

Fotoğraf: Anadolu Ajansı, DHA, İHA

Tuzla'da bir çok vatandaşı hastanelik eden kaçak kimyasal atığın atıldığı alan günün aydınlanmasıyla görüntülendi.

1/24

Tuzla'da atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklanan koku bir çok vatandaşı hastanelik etmişti.

2/24

AFAD, İGDAŞ ve İtfaiye ekiplerinin yaptığı yoğun çalışmalar sonunda kokunu giderilmesi için yoğun bir çalışma başlatmıştı.

3/24

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kaçak kimyasal madde dökülen alan görüntülendi.

4/24

Akşam saatlerinde meydana gelen olayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı açıklamada Tuzla’daki kokunun sebebi “Atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir.” denildi.

5/24

Yapılan açıklamada "İlk belirlemelere göre insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirlenmiştir." denildi.

6/24

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, süratle bölgeye sevkedildiği aktarılan açıklamanın devamı şöyle: “İSKİ, kolektör kapaklarından hava tahliyesi yolu ile kokuyu gidermeye çalışmaktadır. İBB birimleri atıksu kolektörlerine kaçak kimyasal deşarjların kaynağını ve vidanjörlerle savaklama yapılıp yapılmadığını tespit için çok yönlü incelemelerini sürdürmektedir.

7/24

Ayrıca kolektörlerlerden alınan numuneler İSKİ laboratuvarlarında analiz edilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bütün birimleri ile ilgili kurumlarla koordinasyon içinde gerekli inceleme ve araştırmalarına devam etmekte olup sorumlular hakkında adli ve hukuki yollar sonuna kadar takip edilecektir.”

8/24

Tuzla gibi sanayi atıklarından her gün yoğun olarak etkilenen bir bölgede, yaşanan bu olayın kaza mı, ihmal mi, yoksa bilinçli yapılmış bir vurdumduymazlık mı olduğu, hangi şirketin, kişi ya da kişilerin sorumlu olduğu merak ediliyor.

9/24

Onlarca kişinin nefes darlığı nedeniyle hastaneleri doldurduğu olayda vatandaşlar sorumlu olan kişi ya da kişilerin bir an önce bulunmasını istiyor.

10/24

NE OLMUŞTU Dün akşam saatlerinde, İstasyon Mahallesi yoğun olmak üzere, ilçe genelinde sebebi bilinmeyen ağır bir koku alan vatandaşlar, ilgili kurumlara ihbarda bulundu.

11/24

Durumun bildirilmesi üzerine mahalleye gelen AKOM, İGDAŞ, AFAD ve itfaiye ekiplerinin yaptığı incelemede, yayılan kokunun gazdan kaynaklanmadığı tespit edildi.

12/24

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Tuzla'nın İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane mahallelerindeki sebebi bilinmeyen ağır kokuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

13/24

Şadi Yazıcı, mesajında şunları kaydetti:"Tuzla Belediyesi, Valilik, AFAD, İBB, İGDAŞ, İSKİ ekiplerince yapılan araştırma sonucu sanayi bölgesinde vidanjörle yapılan kaçak deşarj noktası tespit edilmiştir.

14/24

Yazıcı, bunun zehirli olmayan nahoş kokunun kaynağı olduğu kanaatiyle kamera kayıtlarının inceleneceğini ve kaçak kimyasal madde dökümü yapanların cezasız bırakılmayacağını bildirdi.

15/24

15 yıl önceki haberleri yayımlayarak spekülatif açıklamalarla korku salmaya çalışanların dikkate alınmamasını, konunun Valilik, İBB ve belediyemizce takip edildiğini kamuoyuna bildiririm."

16/24

Tuzla'da kimyasal atıktan yayılan kokudan etkilenerek hastanelere başvuran 60 kişinin tedavileri tamamlandı.

17/24

Kimyasal atıktan yayılan kokudan kaynaklanan solunum güçlüğü, göz ve genizlerinde yanma şikayetleri bulunan 60 kişi, Tuzla Devlet, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma hastanelerinin acil servislerine başvurdu.

18/24

Bu kişiler, söz konusu hastanelerde ayakta tedavileri tamamlanarak taburcu edildi.

19/24

20/24

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tuzla'da kimyasal atıktan yayılan kokuya ilişkin, Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) kriz masası oluşturulduğunu bildirdi.

21/24

İBB'den yapılan açıklamaya göre, dün Tuzla'da bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri gelmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, AFAD, İl Çevre Müdürlüğü ve İSKİ bölgede araştırmalarını sürdürüyor.

22/24

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kokunun kaynağının tespiti için, İSKİ, itfaiye, AFAD, İBB ve İl Çevre müdürlüğü, İSTAÇ, Sağlık Müdürlüğü, AKOM'da kriz masası oluşturdu. Gece itfaiye, İGDAŞ ve AFAD ekipleri hava ölçümleri yapıtı.

23/24

Söz konusu kokunun atık su kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edildi. Kolektörlerden alınan numunelerin İSKİ laboratuvarlarında analiz çalışmaları devam ediyor." Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

24/24