Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Üniversiteli kızlar, ojeli tırnaklarla atlara nal çakıyor

Uludağ Üniversitesi Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksek Okulunda eğitim gören kız öğrenciler yaptıkları işlerle erkeklere taş çıkartıyor.

1/12

Tırnakları ojeli kızlar, yaptıkları işle görenleri hayretler içinde bırakıyor.

2/12

Her gün okulun damında bulunan atların önce pisliklerini temizleyen öğrenciler, daha sonra hocalarından atların bakımıyla ilgili bilgiler öğreniyor.

3/12

Öğrenciler, atların nallarını çakıp yelelerini tarayarak onlara adeta bir bebek gibi bakıyor.

4/12

Öğrenciler okulda atçılık ve antrenörlüğü konusunda teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılıyor.

5/12

Bu okuldan mezun olan öğrenciler hipodromlarda, tarım işletmeleri atçılık birimlerinde, TJK haraları, atlı spor kulüpleri, veteriner fakültesi hayvan hastanesi, özel çiftlikler, bakanlık teşkilatında iş imkanı bulabiliyor.

6/12

Özellikle kız öğrenciler ülkemizde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen nalbantlığı öğrenerek bu mesleği yaşatmayı hedefliyor.

7/12

Her gün atların bulunduğu ahıra girdiklerini belirten kız öğrenciler, "At bizim için büyük bir tutku. Her gün ahıra girip atların pisliklerini temizliyoruz.

8/12

Atların bakımlarını hocalarımızdan öğreniyoruz. Atlara nasıl nal çakılır onu öğreniyoruz.

9/12

Elimizde ojelerle hayvan pisliği temizlediğimizi görenler bizlere inanmıyor. Bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz. Maksadımız iyi bir at bakıcısı ve antrenörü olmak" dedi.

10/12

Atçılık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç Dr. Gözde Özalp, "Okulumuz 2014 yılından itibaren eğitim ve öğretim veren bir okul.

11/12

Kendimize ait atlarımıza ait bir alan var öğrencilerimiz. Öğrenciler 7-24 atlarla ilgileniyor. Kız öğrencilerimizin sayısı günden güne artıyor" şeklinde konuştu.

12/12