Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ünlü markaların logolarındaki bilinmeyen anlamlar

Ünlü Alman otomobil üreticisi aslında işe başladığında bir uçak üreticisiydi ve logosundaki iki mavi üçgen gökyüzünü temsil ediyor. Beyaz kısımları ise bir uçağın pervanesi olarak düşünün. Ünlü BMW logosu artık çok daha anlamlı değil mi?

1/24

ABD'nin ünlü posta servisinde E ve X harflerinin birleşiminden oluşan ok işaretini fark ettiniz mi? Bu ok, gönderilerinizin tam yerine, tam zamanında ulaşacağını sembolize ediyor.

2/24

CNBC, ünlü bir televizyon kanalı olarak hayatın her rengini kucakladığını logosunda bizlere iletiyor. Peki ortadaki tavus kuşu figürünü daha önce fark etmiş miydiniz?

3/24

Teknoloji devi Sun Microsystems'in logosundaki minik U ve N (n) harfleri birleştiğinde aynı zamanda S harfini oluşturuyorlar ve bu üç harf bir araya gelince ne oluyor: SUN

4/24

Toblerone çikolataları, İsviçre'nin Bern şehrinde doğdu. Bu şehir aynı zamanda, "şehirlerin ayısı" olarak da tanınıyor. Peki logo'da yer alan dağın üzerindeki beyaz bölgedeki ayıyı görebiliyor musunuz?

5/24

Coca Cola aslında bir Amerikan şirketi ama O harfi ile L harfinin birleşmesi, tamamen tesadüf olarak, Danimarka bayrağının şekline uyuyor. Bu da Coca Cola'nın Danimarka reklamlarında sürekli vurguladığı bir detay. Hatta Coca Cola, Dainamarka'lılara bayraklarını gösterebilmek için ismini her yerde aşağıdan yukarı yazmaya özen gösteriyor. Sanırsınız ki, koskoca Coca Cola'yı vakt-i zamanında ezoterik bir Danimarka örgütü kurdu da, Coca Cola da sürekli bununla gururlanıyor.

6/24

Sony'nin laptop markası VAIO isminin ve logosunun seçimi çok bilinçli bir tercih zira VA kelimesi logoda, analog sinyalleri sembolize ediyor. IO ise dijital makine dili olan 1 ve 0'ları anlatıyor. Yani VAIO analog ve dijital dünyanın birleşimini sembolize ediyor.

7/24

Amazon'un logosundaki ok işaretinin A harfinden Z harfine uzanması bir tesadüf değil. Online perakende devi, "mağazamızda A'dan Z'ye her şeyi bulabilirsiniz," mesajını veriyor. Ayrıca bu ok sayesinde sıcak bir gülümseme de yaratıyor. Zekice...

8/24

Web'deki fotoğrafları paylaşmak üzerine kurulu Pinterest servisinin logosundaki "pin" yani iğne'yi görebiliyor olmalısınız. P harfinin, fotoğrafları ilan tahtalarına iğnelemek için kullanılan küçük pin'lere benzetilmesi bilinçli bir tercih.

9/24

Jilet ve tıraş bıçağı üreticisi Gilette'in logosunda G ve I harflerine dikkat. Bir jiletle kesilmiş gibi uçları giden bu harfler, markanın ne kadar keskin jiletler ürettiğini anlatmaya çalışıyor.

10/24

Dünyaca ünlü bisiklet yarışının logosundaki sarı bisiklet tekerliği aynı zamanda güneşi de sembolize ediyor. Elbette R harfinin da bisikletçi olarak şekillendiğini de fark edebilirsiniz.

11/24

Carrefour markasını bilmeyen yoktur. Fransız mağazacılık devinin logosu, Fransızca'da kesişen yollar anlamına geliyor. Logodaki oklar da bunu sembolize ediyor. Peki iki ok arasındaki beyaz boşluklara bakınca ne görüyorsunuz?

12/24

Otomobil lastiği üreticisi Continental'in C ve O harfleri kasten iç içe geçirilmiş zira biraz dikkatli bakınca iki harfin oluşumundan bir tekerlek ortaya çıktığını fark edebilirsiniz.

13/24

Formula 1 logosunda normal şartlar altında ‘bir’ rakamı kırmızı bölgeymiş gibi görünürken, asıl ‘bir’ rakamını F ile Kırmızı bayrak arasındaki boşluk oluşturuyor.

14/24

ABD’nin ve dünyanın en çok bilinen bilgisayar markası olan Apple ilk kurulduğunda elma çeşidi ismi olan “Macintosh” kelimesi ile anlıyordu. Sonra kurucu olan Steve Jobs İncil’deki Adem ile Havva’nın cennetten atılmasına sebep olan elmayı kullanmaya karar verdi. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing'e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir.

15/24

1998’de kurulan Google şirketi 2004 yılında halka arz edildi. Bugün gördüğümüz logo ile hemen hemen aynı olan logoda ünlem işareti yer almaktaydı. Google ismi Amerikalı bir matematikçi olan Edward Kasner’in 100 sıfırlı bir sayıya verdiği isimdir. Bu isimden esinlenen Stanfordlu Larry Page ve Sergey Brin tez çalışması olarak aldıkları arama motoru konusunu dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getirirler. Renklerde ise esin kaynakları yeni aldıkları serveri taşıyacak bir kasa bulamayınca oluşturdukları lego kasadır. Lego parçaları ile oluşturdukları bu kasanın renklerini de arama motorunda kullanırlar. Böylelikle çok beğenilen ve bilinen bir tasarım oluşturmuş olurlar.

16/24

Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form ABD üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur. 2004’te Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından oluşturulur. Öncelikle üniversite öğrencilerini kapsayan bu ağ daha sonra bütün ülkeye ve ardından diğer ülkelere yayılmıştır. Mavi renk zemin üzerine oluşturulan logosu da yalın ve dikkat çekici özellik taşımaktadır. Sonsuzluk, bilgelik ve güven anlamı taşıyan logo süslü olmaması ve akılda kalıcılığı ile dikkat çeker.

17/24

İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından California San Bernardino'da açılmıştır. Kurucularının soy isminden anlaşılacağı üzere markanın isminin ve logosunun esin kaynağı budur. İki altın kemer besin zincirini temsil etmektedir. Altın ve kırmızı renkler cesareti, tutkuyu ve gücü simgeler.

18/24

Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında arba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.

19/24

İsmini kurucusu HENRY FORD'dan alıyor. Mavi plaka üzerine süslü harflerle yazılı Ford, nostajik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Ford ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali'nin silüeti yer almış

20/24

Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş. firmayı kuran iki Japon ailenin, tercih ettikleri amblem sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgeliyor.

21/24

Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.

22/24

Adam Opel'in kurmuş olduğu firma öncelerde sadece dikiş makinesi üretiyordu.1899 yılından itibaren araba üretimine başlayan Opel'in ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriliyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil ediyor.

23/24

Vodafone İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data) ve telefon (telephone) kelimelerinden aldı.

24/24