Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Vahide Perçin çapa yaptı

Muhteşem Yüzyıl dizisinde "Hürrem Sultan" rolüyle tanınan oyuncu Vahide Perçin, bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında İzmir'de tarım işçiliği yaptı.

1/18

Kurucusu olduğu Akademi 35 Buçuk Sanat Evi'nde Sahne Sanatları Oyunculuğu eğitimi veren Perçin, sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencileriyle birlikte memleketi İzmir'e geldi.

2/18

Seferihisar'a bağlı Turgut Köyü'nde köy sakinlerinin yardımına koşan Perçin ve oyuncu adayları, aşırı sıcağa rağmen zeytin bahçesinde çalıştı.

3/18

Zeytin ağaçlarının altını çapalayan, ağaçları budayan Perçin ve oyuncu adayları, yaklaşık 400 ağacın bulunduğu zeytinliğin büyük bölümünü çapalamayı başardı.

4/18

15 günlük program kapsamında hem tatil yapan hem de yöre halkına yardım eden öğrenciler, köye ait kütüphane ve parkın bakım, boya işlerini de tamamladı.

5/18

İlçedeki gençlerle bir araya gelen akademi öğrencileri, oyunculuk deneyimlerini paylaşarak gençlere dans kursu verdi.

6/18

Uzun süredir planladıkları sosyal sorumluluk projesine bu yıl başladıklarını belirten Perçin, tarla deneyiminin kendileri için zor ancak keyifli geçtiğini belirtti.

7/18

Perçin, "Oyuncu adaylarımızla birlikte çok farklı bir hafta geçiriyoruz. Ben İzmirli'yim, çapa yapmayı az çok biliyorum.

8/18

Ancak uzun yıllardır tarla ya da bahçeye girmediğimiz için açıkçası biraz endişe ettim. Çocuklar ilk etapta çok korktular, çünkü hayat

9/18

Ancak ilk günün sonunda yorgunluğa rağmen alın teri dökerek insanlara yardım etmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu anladık" dedi.

10/18

Sıcak havada çalışmanın her meslek için zor olduğunu ancak tarlada çalışmanın çok farklı zorluklarının bulunduğunu kaydeden Perçin, sözlerini şöyle sürdürdü:

11/18

"Bu işi yapanlar, emeklerinin karşılığını gerçekten hak ediyorlar. Burada son gücümüze kadar çalıştık. Ancak onların yapabildiklerinin yarısını tamamladık. Amacımız biraz da insana yakın olmaktı.

12/18

Çünkü içinde bulunduğumuz meslekte giderek insandan uzaklaşıyoruz. Öyle bir hayat yaşıyorsunuz ki insana değer vereceğiniz anları yaratamıyorsunuz, onlara değer verdiğinizi söyleyemiyorsunuz. Bu projenin amacı insanla yan yana olmak

13/18

Değerlerimizi, kimliğimizi bulmak istemiştik, bu proje sayesinde kendimize geldik."

14/18

Türkiye'nin değişik bölgelerinde benzeri projeleri yürütmek istediklerini anlatan Perçin, Eylül ayında 15 günlük bir program daha uygulamayı planladıklarını söyledi.

15/18

Genelde kendilerinin belediyelere teklif sunduğunu ancak yerel yönetimler ve sivil toplum kurumlarından gelecek tekliflere açık olduklarını söyleyen Perçin, sözlerini şöyle sürdürdü:

16/18

"Türkiye'nin değişik bölgelerinde, farklı insanlara destek olmak istiyoruz, onlarla bir araya gelmek deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Seferihisar'da belediye kalacak yerimizi ayarladı, köylüler yemek yapıyor. Onlarla sürekli birlikteyiz."

17/18

Oyuncu adayları ise çapa yapmayı, ağaç budamayı hayatlarında ilk kez denedikleri, işin çok yorucu olduğunu belirterek bu sayede yedikleri zeytinlerin değerini daha iyi anladıklarını belirtti.

18/18