Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Van otlu peynirinin üretim süreci

Fotoğraflar: ANADOLU AJANSI

1/18

Kadın emeğiyle yapılan bu peynir, hayvanların meralara çıkmaya başladığı ve dağ otlarının yetiştiği ilkbahar ve yaz mevsiminde yapılıyor.

2/18

Koyunlar, sütün daha kaliteli olması için yüksek kesimlerindeki meralara gönderiliyor.

3/18

Günde iki kez koyun sağımı gerçekleştiren berivanlar (süt sağımını gerçekleştiren kadınlar), sağdıkları sütü en az üç kez temizliyor.

4/18

Van'ın en tanınmış hayvansal ürünü otlu peynir, koku ve lezzet açısından öteki peynirlerden çok farklı olup,

5/18

koyun sütü, özel mayası ile yaylalardan toplanan ve şifalı olduğu bilinen "dağ nanesi, kekik, sirmo (yabani sarmısak), mendo, helis, çaşur, siyabo" adlı otlardan üretiliyor.

6/18

Uzun yıllardır bölgede yöresel lezzet olarak kabul edilen otlu peynirin hikayesi, ilkbahar ve yaz aylarında binlerce rakımlı yaylalara çıkan kadınların, peynire katılan çeşitli otları toplamasıyla başlıyor.

7/18

Toplanan otlar, ayıklanıp temizlendikten sonra kaynatılıyor.

8/18

Süte maya katan berivanlar (süt sağımını gerçekleştiren kadınlar), 30 dakikalık işlemin ardından pıhtılaşan sütü bez torbaya aktarıyor.

9/18

Önceden toplanıp doğranarak hazırlanan otların da karıştırılmasıyla ağzı kapatılan torba, sıkıştırılarak suyunun süzülmesi sağlanıyor.

10/18

Yaklaşık 2 saatlik işlemin ardından kıvamını alan peynir, torbadan çıkartılarak kaya tuzu ile tuzlanıp, parçalara bölünerek salamuraya bırakılıyor.

11/18

Peynir suyuyla kaynatılarak lor peynir olarak yapılan bu peynir, kış mevsimi için de plastik bidon veya küplere yerleştirilip toprağa gömülüyor.

12/18

Kış aylarına kadar toprak altında kalan peynir, çıkarıldığında kolay kolay bozulmayarak kış mevsimi süresince kahvaltı sofralarının baş köşesinde yer buluyor.

13/18

Kentin her ilçesinde çeşitli tatlarda ve isteğe göre de hazırlanan peynirler, son olarak pazarlama aşamasına geliyor

14/18

Kentteki "Peynirciler Çarşısı", kırsalda zahmetle yapılan otlu peynirin pazara sunulduğu en büyük satış noktası olarak hizmet veriyor.

15/18

16/18

17/18