Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Venezuela'da market rafları boş kaldı

Dünya'da petrol fiyatlarının düşmesi üzerine Venezuela'da ortaya çıkan ekonomik kriz sonucu, hükümet kontrolünde olan marketlerde müşterilerin alabileceği ürünlere sınırlama getirildi.

1/9

Venezuela'nın gelirinin yüzde 96'sı petrol kaynaklarına dayalı.

2/9

Petrolden elde edilen gelirle halkın gereksinim duyduğu ihtiyaç maddeleri ithal ediliyor.

3/9

Şu sıralarda ham petrolün fiyatı ise 2009 yılının mayıs ayındaki düzeye inmiş durumda. Venezuela'da üretilen petrolün varili 50 doların altında satılıyor.

4/9

Neredeyse tüm hammadde gereksinimini yabancı ülkelerden temin eden ülkede bu durum sıkıntıya neden oluyor.

5/9

Öyle ki hükümet ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Ülkede alınmaya başlanan sıkı tedbirler kapsamında ilk olarak temel ihtiyaç maddelerinin tüketiminde sınırlamaya gidildi. Hükümet, kontrolünde olan marketlerde müşterilerin alabileceği ürünlere sınırlama getirdi.

6/9

Chavez hükümeti 2003 yılında petrol şirketi PDVSA'yı tamamen devlet kontrolüne geçirmişti. Hükümet, halka petrol gelirleriyle ülkede, petrol üretimini artırmaya yönelik yatırım yapmak yerine, sosyal konut, sağlık ve toplu taşımaya fon aktaracağı sözünü vermişti

7/9

Fakat, döviz gelirlerinin yüzde 90'ı petrolden Venezüela elindeki petrol kartını kaybedince ekonomik krize girdi. Halk artık temel ihtiyaç maddelerine ulaşmakta bile büyük sıkıntılar yaşıyor..

8/9

Venezuela 863 çeşit dondurmasıyla Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmeyi de başarmıştı. Ama şu sıralarda sadece dünyaca ünlü bu dondurmalardan tadabilmek için Venezuela'ya gelen turistler de hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü süt olmayınca dondurma da olmuyor. Süt kıtlığı nedeniyle birçok dondurmacı sektör için yüksek sezon olarak tanımlanan yaz ortasında kapılarına kilit vurmak durumunda kaldı.

9/9