Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yapılması planlanan 10 mühendislik harikası binalar

Teknolojinin ilerlemesi, mühendisliğin gelişmesi ile bu binalar fantastik hallere bürünüyor. İnsanın hayal gücünü zorlayan bu yapılar basit ve şık olmasıyla dikkat çekmekte.

1/13

İşte yapılması planlanan 10 efsane yapıya bir göz atalım.

2/13

1. Lakhta Center, St. Petersburg (Rusya) Gazprom isimli şirket tarafından yaptırılan 87 katlı bu bina bittiğinde 462 metre yüksekliğe sahip olacak. Aynı zamanda Lakhta Center Avrupa'nın ve Rusya'nın en uzun binası olarak tarihe geçecektir.

3/13

2. Dubai Kuleleri Dubai'de yapılacak olan bu nefes kesen binalar Dubai'nin en çok konuşulan ve en çok ziyaret edilen binaları olacak gibi duruyor.

4/13

3. Scaly Kulesi, Zhuhai (Çin) İki nehrin kesişme noktasında yükselecek bu kulenin uzunluğu 100 metre olacak. Farklı tasarımı ile görenleri büyüleyen bu bina alttan sıkılmış gibi duran tasarımıyla ilginç bir yapı olacakmış gibi duruyor.

5/13

4. The Dancing Dragons, Seul (Güney Kore) İki kule şeklinde yapılması planlanan bu binalardan bir tanesi 77 diğeri ise 88 katlı olacak. Binanın dış tasarımı olarak da ejderhaların sırtlarından ilham alındığı söylenebilir.

6/13

5. The Endless City, Londra (İngiltere) Daha önceden yapılmamış en sıradışı projelerden birisi olan bu yapı İngiltere'nin başkentinde yükselecek. Çevreci olması amaçlanan bu binanın içinde ve etrafında birçok farklı türden bitkiler yer alacak. Parkların, bahçelerin de yoğunlukta olacağı bu kule başka çevreci projelerin de önünü açacak gibi duruyor.

7/13

6. Sonsuzluk Binası, Sidney (Avustralya) İçinde havuz, otel ve restoranların bulunacağı bu bina meşhur opera binasından sonra şehrin en ünlü yapısı olacağa benziyor.

8/13

7. Avrupa Spirali, Brüksel (Belçika) AB'nin merkezi olan Brüksel'de yükselecek tuhaf yapı Avrupa devletlerinin birlik ve beraberliğini simgeleyecek. Umarız mülteciler için buraya da dikenli tel çekmezler.

9/13

8. Biyonik Kule, Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) Bu gökdelenin tasarımında mimarların yanısıra biyologlar da bulunuyor. Bunun nedeni binanın yapımında ağaçların yapısı ve koruyucu mekanizmalarının da gözetilmesinden kaynaklanıyor.

10/13

9.Biyonik Kent - Şangay Önümüzdeki 15 yıl içerisinde bitirilmesi planlanan Biyonik Kent, 100 bin kişiye ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

11/13

Oldukça özel ve büyük bir proje olan bu yapı biyonik mimari ile yapılacak. Yani dışarıdan gelebilecek doğal afetler, yangın, deprem, kasırgaya dirençli ve sağlam. Geleceğin evlerinin bir prototipi gibi durmakta.

12/13

10.Dans Eden Ejderhalar - Güney Kore İki kule şeklinde yapılması planlanan bu yapılar Güney Kore'de bulunmakta. Binalardan birin 77 diğeri ise 88 katlı olacak. Binaların isminin '' Dans Eden Ejderhalar '' olması da laf olsun diye değil. Yapıların dış tasarımı, ejderhanın sırtından ilham alınmış. Ayrıca dış kısmındaki ejderha puluna benzeyen bölümlerin her biri pencere

13/13