Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yeni Zelanda'da deprem sonrası

Yeni Zelanda'nın Christchurch kenti yakınlarında 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

1/18

Deprem sonrası tsunami paniği yaşandı.

2/18

Yeni Zelanda'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde iki kişi hayatını kaybetti.

3/18

Yeni Zelanda basınında yer alan haberlerde, merkez üssü Christchurch kentinin 91 kilometre kuzeydoğusu olan depremde Kaikoura kentinde ölen iki kişiden birinin kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi.

4/18

Kaikoura'da sahile ulaşan tsunami dalgalarının 2 metreye kadar ulaşması üzerine halk yüksek yerlere gitmeye başladı.

5/18

Depremin ardından Christchurch kentine yakın sahillerde tsunami dalgalarının 5 metreye ulaşabileceği uyarısı yapıldı.

6/18

Bölgede 100 artçı sarsıntı yaşandığı açıklandı.

7/18

Depremin hissedildiği başkent Wellington'da da binlerce kişi tahliye edilirken, pek çok binada hasar oluştuğu kaydedildi.

8/18

Wellington Sivil Savunma ekipleri, ülkenin güneyindeki adada meydana gelen depremin ardından bazı binaların içinde, özellikle bazı apartmanların üst katlarında ciddi hasarlar olduğunu belirtti.

9/18

Deprem etkili olduğu kentlerde tren seferleri dururken, yollarda derin yarıklar, köprülerde çatlaklar meydana geldi.

10/18

Depremim ardından bazı bölgelerde elektrik ve telefon bağlantılarının kesildiği, Kaikoura'da ulaşım sağlanamayan yerlere kontrol amaçlı helikopterler gönderileceği bildirildi.

11/18

Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Wellington'da tüm binalar kontrol edilene kadar okulların kapalı kalması uyarısında bulunuldu.

12/18

Yeni Zelanda'nın Güney adasındaki en büyük kent olan Christchurch yakınlarındaki depremin ilk sarsıntının 200 kilometre uzaklıktaki başkent Wellington'da da hissedildiği belirtilmişti.

13/18

Yeni Zelanda Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi Bakanlığı'nın (MCDEM) sosyal medya hesabından, "Tsunami başladı. İlk dalgalar Güney Adası'nın kuzeydoğu kıyılarına ulaştı.

14/18

Birinci dalga en büyük olmayabilir, dalgaların gelişi birkaç saat sürebilir." paylaşımında bulunulmuştu.

15/18

MCDEM, deniz kenarlarından uzak durulması uyarısında bulunarak, "Gerekli olmadıkça gezmeye çıkmayın, bilgileri arkadaşlarınız ve komşularınızla paylaşın, televizyon ve radyoların uyarıların dinleyin, yerel sivil savunmanın yapacağı uyarılara uyun." çağrısı yapmıştı.

16/18

Tsunami dalgalarının etkileyebileceği ihtimaline karşı başkent Wellington şehir merkezinden binlerce kişinin tahliye edildiği, bazı otoyolların ulaşıma kapatıldığı belirtilmişti.

17/18