Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yeşilçamın usta oyuncularının rol aldığı film sayıları

Sinema sektörü ülkemizde oldukça eski bir geçmişe sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Geçmişte ekranlarda yer alan Yeşilçam filmleri, günümüzde hala izlemekten keyif aldığımız yapıtlardır. Bir döneme damga vuran filmlerin başrol oyuncuları ise hafızalarda yer edinmeyi başarmıştır. İşte Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularının yer aldığı film sayıları...

1/18

Şener Şen- 73 film

Hababam Sınıfı serisinin unutulmaz ismi Şener Şen, son dönemlerde de birçok filmle ekranlarda yer aldı. Gülen Gözler filminin sevilen karakteri Vecihi'ye hayat veren usta oyuncu Kibar Feyzo, Süt Kardeşler, Züğürt Ağa, Neşeli Günler ve Çöpçüler Kralı gibi filmlerle hafızalarda yer edindi.

2/18

Kemal Sunal- 82 film

Türk televizyonlarının en komik, en çok güldüren oyuncusu olarak bilinen Kemal Sunal filmleri, aradan geçen yıllara rağmen zevkle izleniyor. Şener Şen ile birlikte birçok filmde rol alan Sunal, Yeşilçam'ın en sevilen oyuncuları arasında yer alıyor.

3/18

Filiz Akın- 116 film

1975 yılında sinemayı bırakan başarılı oyuncu, Yeşilçam'ın en güzel kadın oyuncuları arasında yer aldı. Oyunculuğu bırakmasının ardından çeşitli programlar sunan Akın, Cici Gelin filmiyle akıllarda yer edindi.

4/18

Fatma Girik- 180'den fazla film

Dönemin en sevilen oyuncularından biri olan Fatma Girik, şimdilerde kariyerine siyasetle devam etse de, geçmiş dönemlerde birçok başarılı filmde rol aldı. Ezo Gelin filmindeki rolüyle ön plana çıkan Girik, 60'lı yılların en önemli oyuncularından biridir.

5/18

Kadir İnanır- 182 film

İlk kez Türkan Şoray ile birlikte Kara Gözlüm filminde başrol oynayan usta oyuncu daha sonra Şoray'la çok sayıda aynı filmde yer aldı ve dönemin erkek yıldızları arasına girmeyi başardı. Selvi Boylum Al Yazmalım filmiyle de akıllarda kalan İnanır, kariyerinde büyük bir çıkış yakaladı.

6/18

Hülya Koçyiğit- 200'ün üstünde film

Türk sinemasının en önemli ve beğenilen kadın oyuncularından biri olan Hülya Koçyiğit, kariyerinde birçok başarılı filmde rol aldı. Edin Hun'la başrolü paylaştığı Sezercik filmiyle ön plana çıkan usta oyuncu, yakın dönemde de çok sayıda dizi ve filmde yer aldı. 

 

7/18

Sadri Alışık- 209 film

Türk oyuncu ve tiyatrocu olan Sadri Alışık, çocukluğundan beri sinemaya olan ilgisi ile tanınıyor. Oynadığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman gibi tiplemelerle hafızalara kazınan oyuncu, çoğunlukla benzer karakterlere hayat verdi. 

8/18

Münir Özkul- 215 film 

Hababam Sınıfı serisinin unutulmaz Mahmut Hocası, dönemin en sevilen baba karakterlerine de hayat verdi. Bizim Aile filminde Yaşar Usta karakterine hayat veren Özkul, sıklıkla Adile Naşit ile karıkoca rolünü canlandırdı. 

9/18

Türkan Şoray- 222 film

Türk sinemasının Sultan lakaplı oyuncusu Türkan Şoray, dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusu unvanına sahiptir. Ekranlara geldiği dönemin yanı sıra günümüzde de ilgi gören Kara Gözlüm ve Selvi Boylum Al Yazmalım filmlerinin sevilen oyuncu, kariyerine 6 kez En İyi Kadın Oyuncu ödülünü sığdırdı.

10/18

Ali Şen- 290 film

Usta oyuncu Şener Şen'in babası olan efsane oyuncu Ali Şen, kötü karakterlere hayat verdiği filmlerle hafızalarda yer edindi. 

11/18

Cüneyt Arkın- 400'ü aşkın film

Ömrünün 40 yılını sinemaya veren Cüneyt Arkın, tehlikeli sahnelerde dublör kullanmamasıyla ün salıyor. Türk sinemasının ikonu olan usta oyuncunun Köroğlu, arım Balım Peteğim ve Vahçi Gelin gibi filmleri en çok ilgi gören yapımlar arasında yer aldı.

12/18

Hulusi Kentmen- 500 film

Birçok filmde baba ve komiser rollerinde yer alan efsan eoyuncu, babacan ve tatlı-sert rolleriyle dönemin en sevilen oyuncuları arasında yer aldı.

“Hulusi Kentmen gibi”

Bu deyiş, artık halk arasında anlamlı bir şekilde kullanılan bir söz grubu olmuştu. Ne zaman ki tatlı sert babacan bir tavırdan bahsedilmek istense “Hulusi Kentmen gibi” benzetmesi yapıldı. 

13/18

Erol Taş- 600 film

Türk sinemasının kötü karakterlerine hayat veren usta oyuncu, "Acı Günler" filmiyle sinemaya hayatına atıldı. Sinemanın yanı sıra kahvecilik de yapan Taş, genç yaşta kaybettiği eşinin ardından çocuklarına bakmak zorunda kaldı ve gerçek hayatta merhametli biri olarak biliniyor.

 

14/18

Gülşen Bubikoğlu- 50 film

Oynadığı birçok film haftalarca gösterimde kalan ve gişe rekorları kıran başarılı oyuncu, dönemin en güzel kadın oyuncusu olarak anıldı. Görgüsüzler, Gırgıriye, Vahşi Gelin ve Ah Nerede filmleriyle hafızalarda yer edinen Bubikoğlu, günümüzde Yeşilçam'ın unutulmaz isimleri arasında yer alıyor.

15/18

Ediz Hun- 130 film Yeşilçam'ın efsaneleri arasında adını altın harflerle yazdıran Ediz Hun, yıllarca gençlere örnek olan oyunculuğunun yanı sıra yakışıklılığıyla da çok konuşuldu. Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray ile başrol oynadığı Genç Kızlar filmiyle sinema sektörüne adım atan Hun, kısa sürede aranan jönlerden biri oldu.

16/18

Adile Naşit- 300'ü aşkın film Hababam Sınıfı serisindeki Hafize Ana karakteri ile ün salan usta oyuncu, Yeşilçam filmlerinde Münir Özkul ile karıkoca rollerine sık sık yer verdi. Kahkahası ve anaç rolüyle birçok insanın sevdiği oyuncular arasına girdi.

17/18

Tarık Akan- 111 film Altın Portakal'da 7 ödüle sahip ilk ve tek erkek oyuncu olan Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Tarık Akan, Hababam Sınıfı'nın Ferit'i olarak ün salıyor. Siyasi içerikli çok sayıda rol alan Akan, dönemin e yakışıklı oyuncuları arasına girdi.

18/18