Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yürek burkan bir AIDS hikayesi

1990 yılında LIFE dergisi genç bir adamın fotoğraflarını yayınladı. David Kirby - AIDS'ten harap olmuş bedeni ve bu dünyadan başka yerlere bakan gözleri ile - ızdıraplı ailesi tarafından son nefesini vermeden önce biraraya gelmişti o karede.

1/17

David Kirby, Amerika Ohio'da küçük bir kasabada doğmuş, bir AIDS aktivisiti idi. 1980'li yıllarda AIDS olduğunu yaşadığı Kaliforniya'da öğrendiğinde ailesi ile irtibata geçti. Kirby ölmeden önce son günlerini ailesi ile beraber geçirmek istiyordu. Ailesi bunu kabul etti çocuklarının yanına koştu.

2/17

O zamanlar gazetecilik okuyan Therese Frare bu kareleri çektiği günlerde, AIDS hastalarının kaldığı Pater Noster House'da gönüllü olarak çalışıyor, fotoğraf çekiyordu. 1991 yılında Frare, orada çektiği fotoğraflar ile Dünya Basın Fotoğraf Ödülü'nü aldı.

3/17

Ölmeden çok kısa bir süre önce Pater Noster House'da bir hemşire David Kirby'nin ellerini tutuyor.

4/17

Oğlunu kaybeden anne Kay Kirby, oğlunun fotoğrafını tutuyor.

5/17

Bill Kirby, ölen oğlunu rahatlatmaya çalışıyor. Fotoğrafçı Therese Frare'yi odaya çağıran Kay Kirby, herkesin oğluna veda ettiğini ve bunu görüntülemesini istediğini söyler. Frare o gün ile ilgili "tam önümde inanılmaz bir şey gerçekleşmişti" diyor.

6/17

Ayrılık vakti. David Kirby'nin babası, kız kardeşi, ve yine David gibi AIDS pozitif olan gönüllü bakıcı Peta (solda). Peta da bu kareler çekildikten bir süre sonra, hayata veda ediyor.

7/17

Frare Peta için "sıradışı bir insandı. Her çeşit dualiteyi yaşıyordu; yarı Kızılderili yarı beyaz Amerikalı, bakımevinde gönüllü çalışan ama aynı zamanda müşterisi olan, cinsiyetler arasında gidip gelen, çok güçlü bir insandı" diyor.

8/17

Peta nispeten sağlıklı günlerinde, bakımevi tarafından kiralanmış evinde dinleniyor.

9/17

Gerçek adı Patrick Church idi ama o kendine Peta ismini uygun görmüştü.

10/17

Peta'nın sağlığının ağırlaştığı günler. Kirby ailesi oğullarına bakan Peta'ya fevasını gösteriyor.

11/17

Kay Kirby, Peta'ya ilaç veriyor

12/17

Peta sağlığının iyice bozulduğu günlerde.

13/17

Peta ve Bill Kirby özel bir anlarında.

14/17

Bakımeviden dışarı bakış.

15/17

Bill and Kay Kirby, 1992 yılında.

16/17

Özgür ruh. Fotoğrafçı Therese Frare daha sonra önemli basın kuruluşlarında mesleğine devam etti.

17/17