Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Zenginken iflas eden futbolcular

Son günlerde eşinin tüm varlığını bitirdiğini söyleyerek yoksullukla boğuştuğunu dile getiren Eboue, yeniden hayata tuttunmak istiyor. Yaşadığı başarılarla zenginleşen ardından tüm parasını kaybeden futbolcuları sizler için derledik.

1/13

CHRIS SUTTON - Blackburn Rovers ve Norwich City'nin eski golcüsü Sutton, 5 milyon pound karşılığında bir İngiliz kulübüne transfer olan ilk İngiliz futbolcuydu. Buna rağmen mahkemeler tarafından 2014 yılında iflas ettiği açıklandı.

2/13

KEITH GILLESPIE - Andy Cole karşılığında Manchester United'dan Newcastle United'a giden Keith Gillespie, hem alkol hem de kumar bağımlısıydı. Öyle ki sadece bir öğlen saatinde at yarışlarında 100 bin dolar kaybetti. Gillespie bağımlılığını kanıtlarcasına kariyeri boyunca kazandığı yaklaşık 10 milyon dolar'ı da kaybetti.

3/13

LEE HENDRIE - Eski milli futbolcu, kariyerinin zirvesindeyken Aston Villa'dan haftada 20 bin pound kazanıyordu. 20. yüzyılın en iyi İngilizleri arasında gösterilirken 30'lu yaşların ortasında hikayesi tamamen değişti. Lüks arabalar ve büyük evlere harcanan milyonların ardından Hendrie, 2012'de iflasını açıkladı.

4/13

DAVID JAMES - 2010 Dünya Kupası'nda İngiltere kalesini koruyan ve kariyeri boyunca Aston Villa, West Ham United, Manchester City, Portsmouth ve Liverpool formaları giyen James, kariyerini İzlanda liginin diplerinde tamamladı. Kariyeri boyunca yaklaşık 30 milyon dolar kazanan David James, 2005 yılında boşanma masraflarını karşılamak adına ek bütçeye ihtiyaç duymuştu.

5/13

JOHN ARNE RIISE - Liverpool'un raket ayaklı sol beki John Arne Riise, bir dönem haftalık 80 bin dolar kazanıyordu. Yaklaşık 150 bin dolar değerinde ödenmeyen borçları sebebiyle mahkemelik olan Riise, menajeriyle 5 milyon dolar'lık bir dolandırıcılık hikayesine de karıştı. Riise bugünlerde menajerlik yapıyor.

6/13

CELESTINE BABAYARO - Bir dönem haftada 45 bin dolar kazanan Celestine Babayaro, kendini mahkemede bulmaktan kurtulamadı. Babayaro daha sonra iflasını açıkladı.

7/13

PAUL MERSON - Arsenal tarihinin en iyilerinden biri olarak kabul edilen Paul Merson, kulübü ile birçok zafer kazanırken 40 bin dolar kazanıyordu. Kumar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı Merson'un 5 milyon dolar'a mal oldu ve eşinden boşanırken, mülkünü satmak zorunda kaldı.

8/13

BRAD FRIEDEL - Bir dönem Galatasaray forması giyen Brad Friedel, 2011 yılında iflasıını açıkladı. İflasın sebebi Ohio'daki futbol akademisinin 7 milyon dolar tutarındaki borçlarıydı.

9/13

KENNY SANSOM - 1980'lerde Arsenal'in önde gelen yıldızlarından olan Kenny Sansom, 86 kez milli formayı giydi ve 1982 Dünya Kupası'nda bulundu. Ancak Sansom kumar ve alkole bağımlılığı sebebiyle kısa süreliğine evsiz dahi kaldı.

10/13

ALAN HUDSON - Chelsea forması ile 1971 yılında Avrupa Kupa Galipleri Kupası kazanan Alan Hudson, emekliliğinin ardından kumar ve alkol bağımlılığı nedeniyle birkaç yıl evsiz kaldı.

11/13

PAUL GASCOIGNE - Futbol tarihinin en yetenekli isimlerinden biri olan Gazza, birçok kez alkol, uyuşturucu ve depresyon gibi sebeplerle dibi gördü. Gazza'nın 400 bin dolar değerinde vergi borcu da bulunuyordu.

12/13

EMMANUEL EBOUE - Arsenal ve Galatasaray ile birçok başarı yaşayan Eboue, parasının ve arkadaşının kalmadığını, intiharın eşiğinden döndüğünü açıkladı.

13/13