taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5282
Euro
7.2348
Altın
1616.43
Borsa
87937.02
Gram Altın
338.879
Bitcoin
41184.4
fuzulev

Gezi davasındaki beraat kararlarının gerekçesi açıklandı

Aralarında Osman Kavala'nın da bulunduğu 9 sanık hakkındaki gerekçeli kararda, Osman Kavala'nın Gezi olaylarını finanse ettiğine ilişkin hiçbir somut tespit yapılamadığı belirtildi.

Haber Merkezi | 24.02.2020 - 17:37..
Whatsapp ile paylaş

18 Şubat'ta görülen Gezi Parkı olaylarına ilişkin duruşmada, 1'i tutuklu 6'sı firari 16 sanığın yargılandığı davada tüm sanıkların beraatine, tutuklu sanık Osman Kavala'nın ise tahliyesine karar verilmişti.

Beraat kararının ardından ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmiş ve tutuklanmıştı.

BERAAT KARARLARININ GEREKÇESİ AÇIKLANDI

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala'nın aralarında bulunduğu 9 sanık hakkındaki beraat kararına yönelik 318 sayfalık gerekçesini tamamladı.

"EYLEMLERE İLİŞKİN HİÇBİR SOMUT TESPİT YAPILAMADI"

Gerekçede, Osman Kavala'nın, “Gezi olaylarına katılan şahısları finanse ettiği, eylemde kullanılacak malzemelerin temini için hesap numarası açtırdığını, masa, ses sistemi, yiyecek yardımında bulunduğunu, bu hususun tape kayıtlarında tespit edildiği iddia edilmiş ise de; hukuka aykırı delil olarak kabul ettiğimiz tape görüşmelerinde geçen eylemlere ilişkin hiçbir somut tespit ve belirlemenin yapılmadığı ve açılmış herhangi bir hesabın da tespit edilemediği, bu nesnelerin şiddet eylemlerinde kullanıldığını gösteren bilgi ve belgenin de bulunmadığı anlaşılmıştır." denildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir