taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9456
6.5447
1568.67
120418.88
299.752
54850.34

Gölün ortasındaki ada tavşanlara ev sahipliği yapıyor

Doğunun gizli denizi olarak bilinen Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü'nde yer alan ada, 200'ün üzerinde tavşan için ev konumunda.

İHA | 19.12.2018 - 10:02..
Whatsapp ile paylaş

Hazar Gölü'nde bulunan 35 dönümlük ada, 17 yıldır tavşanlara ev sahipliği yapıyor. İlçede görevli bir komutanın bıraktığı iki tavşanın çoğalmasıyla, adada şu anda 200'ün üzerine tavşan olduğu biliniyor.

BİRİNCİ DERECE SİT ALANI

Tavşanların yanı sıra 68 kuş türüne de ev sahipliği yapan, 35 dönümlük ada dikkat çekiyor. Rahatsız edilmekten hoşlanmayan tavşanlar, tehlikeyi sezdikleri anda kaçarak korunma bölgelerine çekiliyor.

1. derece SİT alana ilan edilen ve çıkmanın yasak olduğu ada için, sahil bandına gezinti alanı oluşturulması planlanıyor.

Gölün ortasındaki ada tavşanlara ev sahipliği yapıyor


68 KUŞ TÜRÜ BARINIYOR

Adanın 35 dönüm olduğunu belirten Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak,"Burada 68 kuş türümüz barınıyor. Aynı zamanda göçmen kuşların durakladığı yer. İlkbaharda turistlerimiz feribotla yapmış olduğumuz turlarla tavşanlarımız ve kuluçka dönemindeki yumurtaları seyredebilir. Adaya çıkışlar kesinlikle yasak. Yaz aylarında ortalama 200 tavşan var. Kışa doğru popülasyon biraz daha düşüyor. Tavşanlar, adamıza güzellik katıyor" dedi.

Gölün ortasındaki ada tavşanlara ev sahipliği yapıyor

YEM BIRAKIYORLAR

İlçe jandarma karakolunda bir komutanın, yıllar öncesinde birkaç çift tavşan bıraktığını ve böylelikle adanın tavşanlı adası olduğunu anımsatan Irmak, "Geçmişte burada yaşayan köylüler ilkbaharda, adaya küçükbaş ve büyükbaş hayvan bırakırlardı. Kışın da tekrardan alıp götürürlerdi. Kiloları da bayağı olurdu. Şimdi adada yaşayan tavşanlar için biz kışın gelip ot ve yem bırakıyoruz" diye konuştu.

Gölün ortasındaki ada tavşanlara ev sahipliği yapıyor

GEZİNTİ YERLERİ OLUŞTURULACAK

Gölün tamamıyla ilgili çalışmaları olduğunu dile getiren Başkan Irmak, “Özellikle gölün sahip bantlarında insan dokusunu ve insan ayağının basmayacağı şekilde gezinti yerleri oluşturmayı hedefliyoruz. Milli Parklar'dan onay alırsak yağacağız. Sadece uzaktan seyretmekle yetinilecek. Tavşanlar, sesi ve insan gürültüsünü duyunca tepkilerini gösteriyor ve kaçıyorlar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir