12 Eylül duruşması başladı

12 Eylül duruşması başladı

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşması başladı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen bazı gerçek ve tüzel kişiler ile avukatları katılıyor.

GÖRÜNTÜLERİ LED EKRANA YANSITILIYOR

Sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtılıyor. Ekranlarda 4 kameradan çekilen görüntüler aynı anda bulunuyor.

12 Eylül duruşması başladı

Sanıklar dışında duruşma salonu ve heyetin görüntüleri de ekranda yer alıyor.

Salondakiler ilk olarak Tahsin Şahinkaya'nın görüntüsünü gördü. Şahinkaya, İstanbul GATA'da yatağında yarı oturur vaziyette bulunuyor.

Şahinkaya'nınkinden bir süre sonra Kenan Evren'in bulunduğu odanın görüntüsü ekranda yer aldı. Evren, daha sonra Ankara GATA'daki odasında bir kişinin eşliğinde yatağa yarı yatar yerleşti. Evren'in yanında, avukatlarından Sezin Duygu Tuncer de bulunuyor.

Duruşmada öncelikle iddianamenin okunması bekleniyor.

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, duruşmanın başlangıcında, salonda her türlü sesli ve görüntülü kaydın yasak olduğunu tutanağa geçirdi, ardından celse arasında dosyaya giren belge ve dilekçeleri okudu.

12 Eylül duruşması başladıAVUKATLAR İTİRAZ ETTİ

Avukatlar, telekonferansla ifade yöntemine itiraz etti.

Müdahil avukatlar: "Görüntü kalitesi yetersiz, sanığın yüzü görünmüyor. Bağlantı yüzeysel ve göstermelik. Sanıkların beden dillerini görmemiz gerekiyor." dedi.

"SALONDA MİT'İN KAMERASI VAR"

Avukatlar "Salonda MİT'in kamerası var" iddiasında bulundu. Mahkeme başkanı iddiayı yalanladı. Bunun üzerine avukatlar, "Görüntüler halkla paylaşılsın" dedi.

12 EYLÜL DAVASI BAŞLADI

Salondaki kamera ve mikrofonun kapatılması talebi reddedildi. Sanıkların yanında müdahil avukat olması talebi de reddedildi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 12 Eylül davasına ilişkin ara kararında, ''Salonunda müdahilliğine karar verilen kurum temsilcileri, özel kişiler, seyirciler, medya temsilcileri, müdahillik talebinde bulunmamakla birlikte iddianamede ismi geçen kişilerin bulunduğu'' belirtilerek, ''aleniyetin sağlandığı'' kaydedildi.

Mahkemede, müdahil avukatlardan en az ikisinin sanıkların yanında bulundurulmasına ilişkin talebin daha önce reddine karar verildiği anımsatılarak, yeniden değerlendirilmesine gerek görülmedi.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın bulunduğu yerde, mahkemece görevlendirilen yazı işleri müdürü ile teknik işlemlerin devamlılığı için orada bulunması gereken görevliler, sanık avukatı ve sağlık görevlileri dışında kimsenin bulunmayacağına ilişkin tedbir alınmasına karar verildi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül davasına ilişkin, sanıkların savunmalarının alındığı yerin görüntülerinin, kamera gezdirilerek zaman zaman gösterilmesine, sanıkların görüntülerinin daha iyi yansıtılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasına ve sanıklar için ilaç ve tıbbi müdahaleye gerek duyulması halinde, bu yerlerde bulunan yazı işleri müdürlerine bilgi verilerek, duruşmaya ara verilmesine ve bunun tutanak altına alınmasına karar verdi.

10 DAKİKA ARA

Heyet, daha sonra bu hususların yerine getirilmesinin sağlanması için duruşmaya 10 dakika ara verildiğini açıkladı.

DURUŞMA YENİDEN BAŞLADI

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ara karar uyarınca, 12 Eylül davası sırasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın savunmalarının alınacağı yerde bulunan görevlilerin isimlerini, sesli ve görüntülü bağlantıyla tutanak altına aldı.

EVREN: "AYLIK GELİRİM 13 BİN 330 TL"

12 Eylül davasına ilişkin duruşmada, Kenan Evren'in kimlik tespiti yapılmasına geçildi. Evren, kimlik tespiti sırasında ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi.

ŞAHİNKAYA: "AYLIK GELİRİM 6 BİN 800 TL"

Evrenin ardından, Ali Tahsin Şahinkaya'nın kimlik tespiti yapılmasına geçildi, Tahsin Şahinkaya, adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirini 6 bin 800 olarak açıkladı.

Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardımcı oldu.

İDDİANAME OKUNDU

Kimlik tespitinin ardından 80 sayfalık iddianamenin okunmasına geçildi. İddianame 9. sayfasına kadar okunduktan sonra, duruşmaya saat 13.00'a kadar ara verildi.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davada iddianamenin okunması tamamlandı, duruşmaya yarın devam edilecek.