Euro
9.6952
-0.08%
Dolar
8.1291
-0.31%
Altın
456.42
-0.2%
Borsa
1.384
-0.65%
Bitcoin
493.107
0.33%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  12 gizli tanığın yüzü değişti

  Çok sayıda davada gizli tanık sıfatıyla ifade verenlerden 109'unun kimliği, 12'sinin de yüzü değişti.
  • 22.04.2015 - 09:05
  12 gizli tanığın yüzü değişti

  12 gizli tanığın yüzü değişti #1

  2007’de TBMM’de kabul edilen ve 2008’de uygulanmaya başlanan yasayla yargı sistemine giren gizli tanıklık uygulamasıyla birçok davada pek çok gizli tanık ifade verdi. Ergenekon ve KCK başta olmak üzere, Zirve Yayınevi, Erzincan, Hrant Dink ve Turgut Özal davalarında gizli tanık ifadeleri geniş yer tuttu. Gizli tanıklar bu davalarda, derin devlet ve örgütlü suçları ilgilendiren konularda binlerce sayfalık ifade verdi, cinayet, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı dahil yüzlerce suçtan bahsetti. Bu ifadeler savcıların hazırladığı iddianamelere temel oldu.

  GİZLİ TANIK İLE YAKININA KORUMA

  Tanık koruma kararıyla bu dönemde 12 tanığın estetikle yüzü, 109 tanığın kimliği değiştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, Tanık Korumu Kurulu kararıyla 105’i tanık, 168’i de tanık yakını olmak üzere 273 kişi hakkında koruma tedbiri uyguluyor. Koruma kararı alınan 145 tanık ve yakınıysa yaşadıkları yerden kimsenin bilmediği başka adreslere yerleştirildi.

  EN ÇOK GİZLİ TANIK ERGENEKON’DA OLDU

  Gizli tanık uygulaması, Ergenekon ve KCK gibi bazı davalarda tartışma konusu oldu. Ergenekon Davası’nda 44 gizli tanık ifade verdi. Bunlardan bir kısmı, yargılama sırasında kimliklerini açıkladı. Bunlar arasında, yakalandığında PKK’nın 2 numarası olan ‘Parmaksız Zeki’ kod adlı Şemdin Sakık ile verdiği ifadeyle Danıştay saldırısı davasının Ergenekon Davası’yla birleşmesini sağlayan Osman Yıldırım da yer aldı. Sakık ‘Gizli tanık Deniz’, Yıldırım ise ‘Gizli tanık 9’ olarak ifade verdi. Ergenekon Davası’nda dinlenen ‘Gizli tanık 9’, Danıştay saldırısıyla ilgili ifade verirken kimliğini açıkladı. Orijinal sesi ve görüntüsü, duruşmada ekrana yansıtıldı. Mahkeme heyeti gizli tanığın kimliği için yasak getirdi.

  ÖZAL’A SUİKAST DAVASI GİZLİ TANIKLA AÇILDI

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü iddialarına ilişkin davada gizli tanık skandalı yaşandı. Zirve Yayınevi davasında ‘Deniz Uygar’ ismiyle gizli tanık olarak ifade veren, sonra kimliği deşifre olan İlker Çınar’ın, Ergenekon, Balyoz ve Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturmalarda da ifadeler verdiği ortaya çıktı. Özal davasının tek sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında açılan davanın iddianamesinde, gizli tanığın verdiği ifadeler dayanak olmuştu. Ersöz beraat etti ve gizli tanık hakkında suç duyurusunda bulundu.

  SAVCI GİZLİ TANIK OLDU

  Dönemin Erzincan İliç Cumhuriyet Savcısı olan Bayram Bozkurt, Ergenekon savcılarına gizli tanık ‘Efe’ kod adıyla ifade verdi ve Erzincan’daki Ergenekon Davası’nın açılmasına neden oldu. ‘Efe’nin, savcı olduğu ortaya çıktı. Savcı Bozkurt, kimliğinin deşifre olmasının ardından emekli oldu. Tanık Koruma Programı’na alınan Bozkurt ve eşinin yüzü değiştirildi ve yeni kimlikler verildi. Yeni kimliğiyle görevine dönen Bozkurt’un mesleğe kabul kararı kaldırıldı. Bingöl’de 2009 yılında yakalanan ve Diyarbakır’da örgüt üyeliğinden 22 yıl hapis istemiyle yargılanan 8’u tutuklu 24 öğrenci, ‘Gömlek’ adlı gizli tanığın ifadesiyle beraat etti. Gizli tanık, savcılık ifadesini okumadan imzaladığını, sanıkları tanımadığını söyledi.

  ŞEMDİN SAKIK, DENİZ OLMUŞTU

  Ergenekon Davası’yla ilgili ifade veren 44 gizli tanıktan biri de yakalandığında PKK’nın 2 numarası olan ‘Parmaksız Zeki’ kod adlı Şemdin Sakık’tı. Sakık ‘Gizli tanık Deniz’ ismini kullandı.

  ‘TEHDİTLE GİZLİ TANIK OLDUM’

  Kimliği deşifre olan ve ifade değiştiren bir gizli tanık da PKK itirafçısıydı. Albay Cemal Temizöz ve bazı korucuların yargılandığı davada ‘Gizli tanık Tükenmez Kalem’ olarak ifade veren Abdülhakim Güven, ifade değiştirdi. Tehdit edildiğini öne süren gizli tanık, “Tehditlerle şantajlarla beni korkunç bir kumpasa attılar” dedi. Kağıthane’de 2010’da bir markete düzenlenen molotoflu saldırıya katıldığı iddiasıyla durakta otobüs beklerken boynundaki ‘poşu’ nedeniyle gözaltına alınan üniversiteli Cihan Kırmızıgül’ün davasında dinlenen gizli tanık, savcılık ifadesini değiştirdi. Gizli tanık, Kırmızıgül’ü hiç görmediğini söyledi.

  GİZLİ TANIK EMEK’İN İFADESİNDEN

  Binlerce sayfa ifade veren gizli tanıkların anlatımları arasında ilginç bilgiler de vardı. Gizli tanık Emek, Tunceli’de öldürülen 6 öğretmenin askerin kontrolünde olan PKK itirafçıları tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Emek ayrıca, Adapazarı-Hendek-Düzce üçgeninde öldürülen Kürt işadamlarının da yine bu yapı tarafından infaz edildiğini söyledi. Gizli tanık Kıskaç ise Özdemir Sabancı suikastıyla ilgili bilgiler verdi. Suikastın JİTEM tarafından Veli Küçük’ün kontrolü altında gerçekleştirildiğini iddia etti.

  "BÖLGE SORUMLUSUYDUM"

  Gizli tanık Emek’in ifadesinden satır başları: “PKK içinde Marmara Bölge Sorumlusu olarak faaliyet gösterdim ve yakalandım. TEM ve İstihbarat görevlileriyle operasyonlar için toplantılar yaptık. İstanbul genelinde çok büyük operasyonlar gerçekleştirildi ve PKK’nın Marmara yapılanması çökertildi. Yakalananların sorgulamalarına katıldım.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir