17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler anıldı
İHA

Yalova’da da büyük hasara neden olan Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 depreminde yaşamlarını yitirenler felaketin 19’uncu yıl dönümünde anıldı. Yalova’da depremde ölenler için 17 Ağustos Parkı’nda bulunan Deprem Anıtı’nda anma töreni düzenlendi.

DEPREM ANITI ÇİÇEKLERLE DONATILDI

2 bin 504 kişinin yaşamını yitirdiği 10 bin 201 bina ve iş yerinin yıkıldığı Yalova’da bu yıl düzenlenen törene siyasi partiler ve, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşlar katıldı. Aradan geçen 19 yıla rağmen acılar yürekleri dağlarken kent sakinleri büyük afetin simgesi olan Deprem Anıtına gelerek anıtı çiçeklerle donattı.

Marmara Depremi üzerinden 19 yıl geçti ViDEO

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler anıldı

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler anıldı

Anıtta yakınlarını kaybedenler dualar okudu. Büyük felakette hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara çiçek koyan Yalovalılar, deprem döneminde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Anma programında İl Müftülüğü görevlileri Kuran-ı Kerim ve ilahiler okurken saatler 03.02’yi gösterdiğinde depremde yaşamlarını yitirenler için dua okudu.

VATANDAŞLAR O GECE YAŞADIKLARINI ANLATTI

Depremin büyük yıkıma yol açtığı Gölcük Kavaklı sahilinde, depremin 19. yıl dönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Depremin meydana geldiği an olan 03.02’de vatandaşlar, büyük kayıpların yaşandığı Kavaklı sahilindeki deprem şehitleri anıtı önünde toplandılar. Anma törenlerine Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmeci ve vatandaşlar katıldı. Sahili dolduran vatandaşlar, o gece yaşamını yitirenler için dualar ederek, Körfez sularına karanfil attılar.

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler anıldı

Anma töreninde konuşan ve depremin Gölcük halkını hazırlıksız yakaladığını dile getiren Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, "Bölgemizde Marmara ve Gölcük Depremi ismi ile asrın depremi olarak adlandırılıyor. Aslında bu felaketten çıkarmamız gereken ders; sağlam yapılar, farkındalık ve eğitim çalışmalarının sürdürülmesidir. Bu hususta bölgemizde güzel çalışmalar yapılıyor. İnsanlar da yaptıkları yapılarla üstlerine düşen her türlü fedakarlığı yerine getirmesi gerekir. Bundan sonraki çalışmalarımız da insanların fedakarlıklarının arttırılmasına yönelik olacak. Ben depremde kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine baş sağlığı diliyorum." dedi.

"ALLAH BİR DAHA YAŞATMASIN"

Oğlunu göçük altında kaybettiğini ve 4 yıl sonra cansız bedenini bulduğunu ifade eden Emine Cebeci, 19 yıldır acısının dinmediğini dile getirerek, "19 yıl oldu ama bizim için dün olmuş gibi. Yaşadığımız asrın felaketiydi. Allah bir daha yaşatmasın. Oğlumla beraber enkaz altında kaldık. Oğlum benden daha iyiydi. Ama 1 sene hastanede tedavi gördüm ama sonra oğlumu kaybettim. 4 sene oğlumu bulabilmek için mahkemelerde dolaştım. Mezarları açtırdım. 4 yıl sonra oğlumun yerini buldum. Hala inanamıyorum. Çok zor, çünkü kayıplarını arıyorsun. Hala kayıp olanlarımız var. Ben bir anneyim 19 yıl değil, 39 yıl geçse de bu hacı hala yüreğimizde tazedir.” diye konuştu.

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler anıldı

"ARTIK ÇÖZÜM ODAKLI OLUNMALI"

Anma törenine katılan depremzedelerden Ufuk Koçak ise o gece nasıl enkaz altından kurtulduklarını anlayamadıklarını dile getirerek, "Deprem hepimizin hayatının bir fayı olarak gelip geçti. Aslında sonrasında ne yaptığımız çok önemlidir. O günden bu güne sürekli bir problem konuşuluyor. Aslında problemlerin konuşulmasının yerine çözümlerin konuşulması gerekiyor. Çözüm odaklı çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Artık çözüm odaklı olunması gerekiyor. Bu 19 yıllık travma gibi insanların başına çeşitli olaylar gelebiliyor. Bu travmaları nasıl atlatacağız, hayata kaldığımız yerden nasıl devam edeceğimiz önemlidir. 19 senedir hala enkaz altında olan insanlar var. Aslında bu günden sonra tek konuşacağız şey; ney yapacağımızdır. O gecenin bir tarifi yoktur hiçbir zaman. Herkesin yaşadığı şey. Esas önemli olan şey hayata nasıl baktığımızdır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından anma törenine katılanlar deprem şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Katılımcılar daha sonra Deprem Şehitleri Anıtına çelenk bırakarak Körfez denizine ölenler için karanfil attılar.