2 bin askerlik operasyon

2 bin askerlik operasyon

Tunceli bölgesinde dün sabah saatlerinden itibaren başlatılan operasyonlar kapsamında yüzlerce özel eğitimli birlik operasyon alanlarına sevk ediliyor. Çetin kış şartları nedeniyle bu yıl gecikmeli olarak başlatılan geniş kapsamlı bahar operasyonu, bir çok alanda yoğunlaşarak devam ederken, hala karların erimediği bazı bölgelerde askerler 1 metreyi aşan karla birlikte çetin doğa koşullarıyla da mücadele ediyor.

YÜZLERCE ASKER SEVK EDİLDİ

Tunceli'de dün sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2 bin özel eğitimli askerin katıldığı bahar operasyonları kapsamında havadan ve karadan operasyon bölgelerine yüzlerce asker sevk ediliyor. Tunceli jandarma bölge komutanlığının yönettiği operasyonlara, Tunceli Jandarma Komutanlığı ile Tunceli 4'ncü Komando Tugay Komutanlığı ve Hozat 51'nci Motorlu Piyade Tugayı'na bağlı askerler katılıyor.

EĞİTİMLİ KOMANDOLAR İNDİRİLDİ

Dün ve bugün, kara ve havadan çok sayıda özel eğitimli birlik, Tunceli merkeze bağlı, Pülümür Vadisi, Munzur Vadisi, Geyiksuyu, Ahpanos Vadisi, Çiçeckli ve Demirkapı bölgesi ile Kert Dağları'na sevk edilirken, Mazgirt ve Nazimiye İlçeleri arasındaki dağlık alanlar ve Kutuderesi Vadisinin iç kesimlerine yüzlerce özel eğitimli komando indirildi.

Tunceli merkez Kert Dağları bölgesinde 2 gündür devam eden operasyonlarda, PKK'lıların kış kampı olarak kullandığı birçok sığınağın ele geçirildiği, ayrıca bölgede karların hala erimemisi nedeniyle sığınaklardan çıkan PKK'lıların izlerinin takip edildiği belirtiliyor.

DAĞLIK ALANLAR ABLUKA ALTINDA

Güvenlik birimlerinin elde ettiği bilgiler kapsamında, kış sığınaklarından çıkan birçok PKK'lı grubun eylem arayışı içinde oldukları ve Tunceli il merkezi civarındaki dağlık alanlarda dolaştıkları belirtiliyor. Bu bilgeler doğrultusunda, başlatılan operasyonlar daha çok Tunceli il merkezi etrafındaki dağlık alanlarda yoğunlaşıyor.

Bugün sabah saatlerinde Geyiksuyu dağlık alanı ile Bali Deresi civarında yoğun silah seslerinin geldiği, ancak çatışma yaşanıp yaşanmadığı konusunda henüz bilgi alınmadığı öğrenildi. Operasyonların yoğunlaştığı bölgelere zırhlı araçlar desteğinde karadan ve helikopterler ile havadan çok sayıda takviye birlik sevkediliyor.

AMASYA SALDIRISINI PKK'NIN HAYALET TİMİ YAPTI

Uzun bir süredir Karadeniz bölgesinde eylem yapmayan PKK'lıların gectiğimiz sonbahar aylarında bölgede bulunan yaklaşık 20 silahlı militanını Tunceli bölgesine çektiği biliniyordu. Ancak güvenlik birimlerine yeni ulaşan bilgilere göre, Karadeniz bölgesinde geçen yıl aşırı kayıp veren PKK bölgedeki 20 civarındaki elamanını, Tunceli bölgesine çekmek için karar aldığı, güvenlik birimlerine bu yönlü bilgiler ulaştığı ancak daha sonra, PKK'nın Karadeniz bölgesinde 10 kişilik 'hayalet Timini' bıraktığı öğrenildi.

Sadece Murat Karayılan'dan talimat alan PKK'nın özel kuvvetler grubu içinde yar alan grup, hiçbir yerden talimat almadan da kendi insiyatifi ile de eylem yapabiliyor. Askeri kaynaklar, hiçbir iletişim aracı kullanmayan ve hareket etmeyen PKK'lı hayalet timinin Amasya'da bu eylem ile ortaya çıktığını belirtiyor. Amasya bölgesinde bulunan PKK'lı grubun örgütün sözde 'Dersim' eyalet komutanlığı olarak adlandırdığı Tunceli grubuna bağlı olarak hareket ettiği, ancak bu eylemi hiçbir yerden eylem talimatı almadan gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bu grubun çok tehlikeli olduğu, geçmişte Tokat-Reşadiye bölgesinde de buna benzer bir eylem gerçekleştiren gurup olarak biliniyor.