Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
369.349
-2.26%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C
  2030 rakımlı Kartal Yuvası'nda Mehmetçik'in bayramı

  2030 rakımlı Kartal Yuvası'nda Mehmetçik'in bayramı

  Askerlerimiz, Karaçalı Hudut Bölüğü'nde vatanın sınırlarını korurken, siperde sırt sırta uyuyor uyandığında ise omuz omuza gözetleme yapıyor
  • Haber Merkezi
  • 26.09.2015 - 10:18

  Türkiye-Irak Hududu üzerinde ve Şırnak-Uludere-Gülyazı bölgesinde bulunan Karaçalı Üs Bölgesi stratejik konumu ve 2030 rakımlı bir bölge olmasından dolayı "Kartal Yuvası" olarak adlandırılıyor.

  Milliyet gazetesi muhabirleri Tunca Bengin ve Bünyamin Aygün bayramın birinci gününde Karaçalı Hudut Bölüğü'nde görev yapan Mehmetçik'in yanındaydı.

  Subay-astsubay-er ayrımının hiyerarşi dışında, ihtiyaçlar noktasında hiçbir şekilde ayrımının olmadığı karakolda herkes siperde uyuyor, uyanınca da, sırt sırta uyuduğu arkadaşıyla yine omuz omuza nöbet tutuyor, gözetleme yapıyor. Karakolda tek lüks ise, odun ateşiyle yapılmış bir çay..

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #1

  Şırnak Uludere Gülyazı Ana Üs Bölgesi Komando Andı İZLE

  İşte Milliyet muhabirlerinin Karaçalı Üs Bölgesi'ndeki izlenimleri:

  Uçsuz bucaksız dağları, tepeleri gören Karaçalı Üs Bölgesi Şırnak-Uludere-Gülyazı hattına hakim 2250 metre rakımlı Düğün Dağı ile 2150 metre rakımlı Beyaz Tepe’nin tam ortasında kalıyor. Hemen karşısında yer alan (1800 metre uzaklıkta) Irak sınırları içindeki 2147 rakımlı tepenin zirvesinde PKK mevzileri, arkasında ise bölücü terör örgütünün en önemli kamplarından Haftanin bulunuyor. Yedi kilometre kuzeyinde de 34 kişinin öldüğü Roboski var.

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #2

  KALEKOL GİBİ DEĞİL

  Buranın önemini artıran asıl özellik ise çözüm sürecini fırsat bilip bu kritik bölgeye yerleşen PKK’nın 18 ağustos 2015’de başlatılan operasyonla uzaklaştırılarak Irak içlerine çekilmeye zorlanması. Çok miktarda el yapımı patlayıcılar ve tünellerle birbirine bağlı mağaraların imha edilip 21 Ağustos 2015’de zirvesine Türk bayrağı dikildikten sonra da bu bölüğün konuşlandırılması...

  Hemen söyleyelim bölük denilince batıdaki örnekler ya da Güneydoğu’daki yeni versiyon özel tahkimatlı “Kalekol”lar gibi bir yer akla gelmesin. Burası çevresinde iki metre yükseklik ve bir metre genişliğinde akerdeon denilen içi taş ve kumla dolu siperlerle korunaklı hale getirilmiş üstü açık 800-900 metrekarelik bir alan.

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #3

  PKK'NIN KESKİN NİŞANCILARININ TEHDİDİ ALTINDA

  O nedenle de sürekli havan saldırısı ya da karşısındaki tepede mevzilenen PKK’lı keskin nişancıların tehdidi altında. Tabii aynı tehdit bölüğün en büyük lojistik desteği helikopterler için de geçerli... Çünkü bölüğe tam anlamıyla yerleştiği 29 Ağustos’dan bu yana 61 tane havan saldırısı yapılmış, keskin nişancıların iki atışı da siperlerin bitişiğindeki zırhlı araca isabet etmiş.

  TEK LÜKS ÇAY

  İşte bu yüzden de bölüğün içinde daha doğrusu kum torbalarının arkasında çelik miğfer ve yeleksiz dolaşmak kesinlikle yasak. Nitekim aynı zorunluluk çok korunaklı nadir yerler dışında bölüğe giren ilk gazeteciler olan bizler için de geçerliydi... Tek lüksün bir bardak sıcak çay içmek olduğu bu bölükte, yaşamda kalmanın kuralı da tek: Görünmeden görmek, ölmeden dönmek...

  5'TEN FAZLA ASKERİN BİR ARAYA GELMESİ YASAK

  Özetle Karaçalı Hudut Bölüğü güvenlik gerekçesiyle beşten fazla kişinin birada olmasına izin verilmediği, ülkenin dört bir yanından gelen Mehmetçik’in bir bölümünün siperlerin dibine serdiği matlarda sırt sırta yattığı, uyanık olanların da omuz omuza mevzilerde eller tetikte , yüksek savaş teknolojisiyle ufku gözetlediği çok özel bir cephe hattı...

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #4

  TSK'NIN TEKNOLOJİK ÜSTÜNLÜĞÜ

  Sınır taşınının tam üstüne konuşlanan bölükte bir ara kriptolu haberleşme sisteminde yaşanan yoğunluk dikkatimizi çekiyor. Hemen arkasından gelen “ateş emriyle” de tanklar kilometrelerce uzaktaki hedefleri vuruyor. Mobil Keşif Gözetleme Sistemi’nin hedefe kilitlendiğini belirten sorumlu komutan bilgi veriyor: “Mobil Keşif Gözetleme Sistemi, Termal Kamera, Şahin Göz gibi teknolojik üstünlüklerle gece-gündüz her türlü hava koşullarında terörist hareketliği tesbit edilerek hedefler yok ediliyor. Teröristlerin ıslak şemsiye kululanarak sistemi yanıltmaları da söz konusu değil. Çünkü sistemler sadece ısıyla bağlantılı değil, her şekildeki hareketliliği anında saptıyor. 4,5 kilometre uzağı gören kameralar var.”

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #5

  SALDIRI OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK

  Bayram sabahında 48. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Vahap Özoğlu’yla birlikte bir kuş gibi işte bu tepeye konuyoruz. Daha doğrusu zirveye çok yakın bir düzlüğe. Çünkü tepenin hemen arkasındaki dağlarda mevzilenen PKK’lıların içinde bulunduğumuz Skorksy’e saldırı olasılığı çok yüksek..

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #6

  "MİLLET İÇİN ÖLMEYE HAZIRIM KOMUTANIM"

  İndiğimiz kısmen alçak noktadan yürüyerek zirveye tırmanıyoruz. Vardığımızda hazırolda tek başına bekleyen Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Fahri Eybek, Tuğgeneral Vahap Özoğlu’na Hudut Tekmili veriyor: “Asil Türk milletinin namus ve şerefini Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sorumluluk bölgemde korumakla görevli gözetleyiciyim, gözüm sorumluluk bölgemde kulağım komutanda vatan ve millet için seve seve ölmeye hazırım komutanım”

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #7

  18 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN TEK BİR PKK'LI KALMADI

  Bu tekmilin tüm hudut birlikleri için geçerli olduğunu söyleyen Tuğgeneral Özoğlu hemen sonrasında da bize bu tepenin önemi ve özelliklerini anlatıyor: “18 Ağustos’taki operasyon kararından üç gün sonra tek bir PKK’lı kalmadı ve buraya Türk bayrağını diktik. Sonra da buradaki el yapımı patlayıcı tuzakları ve mağaralardan zirveye çıkan tünelleri imha ederek 29 Ağustos’ta bölüğü fiilen açtık. İlerde anlatabileceğimiz bir şey var yani, bu gurur da bizlere yetiyor. İnşallah kış gelmeden de modüler üs bölgesi yerleşecek.”

  2030 rakımlı Kartal Yuvası nda Mehmetçik in bayramı #8

  RÜTBE FARKI YOK

  Tugay komutanıyla siperlerin arkasında dolaşırken, bu bölükte rütbe farkı olmadığına tanık oluyoruz. Yanlış anlaşılmasın elbette bölükte askeri hiyerarşi var ama yatma, yeme - içme gibi konularda hiçkimsenin birbirinden farkı, ayrıcalığı yok. Yani bölük komutanı da diğer subay, astsubaylar da erler gibi siperlerin dibine serilen matlar (uyku tulumlarının altına serilen yalıtım malzemesi) ve uyku tulumlarında yatıyor.. Konserve (et, balık, tavuk, kavurma, barbunya değişiyor) lavaş ekmek ve sudan oluşan kumanyayı yiyor. Sonrasında da odun ateşinde kaynatılan bölüğün tek lüksü çaylarını içiyorlar. Aynı durumun Tugay Komutanı için de geçerli olduğunu bizzat görüyoruz.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir