Euro
9.691
0.09%
Dolar
8.0854
0.18%
Altın
451.55
0.27%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
510.000
-1.02%
8ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 8 C
  23 Nisan'daki koltuk müsamereleri sona erdi

  23 Nisan'daki koltuk müsamereleri sona erdi

  23 Nisan'da geleneksel hale gelen Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi devlet adamlarının koltuklarına artık oturulmayacak.
  • 06.04.2013 - 04:43

  23 Nisan daki koltuk müsamereleri sona erdi #1

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları'nın gelenekselleşen devlet başkanlarından koltuk devri uygulaması artık tarihe karıştı.

   

  SON ÇOCUK BAŞKANLAR

  Başbakan Tayyip Erdoğan'dan koltuğu devraldıktan sonra "Koltuğu artık bırakmam" sözleriyle akıllarda kalan Enes Karabulut'a Erdoğan, "Olmaz öyle şey. Bu ülke kalkmamak üzere koltuğa oturanlardan çok çekti. O nedenle 3 dönem kuralını koyduk" diye karşılık vermişti. Türkiye'nin son çocuk Cumhurbaşkanı Öykü Önder ise boyu yetişmediği için Çankaya'daki koltuğa oturmakta zorlanmıştı.

  HALKIN KATILIMIYLA BAYRAM

  Geçen yıl değiştirilen milli bayram kutlama yönetmeliği bu yıl uygulamaya geçiyor. Sabah'tan Safure Cantürk'ün haberine göre; 23 Nisan'larda renkli görüntülere sahne olan çocukların devlet adamlarının koltuğuna oturması uygulaması bu yıldan itibaren sona erecek. İlkokul öğrencilerinin stadyum gösterilerinin yerine kapalı spor salonları, alışveriş merkezleri ve parklarda halkın katılımıyla şenlik yapılacak.

  OLUMSUZ REKABET VE STRES

  Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl hazırladığı Ulusal ve Resmi Bayram
  Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik bu yıl ilk kez 23 Nisan'da uygulanmaya
  başlayacak. Bakanlık yetkilileri, çocukların makam koltuklarına oturması uygulamasının öğrenciler arasında olumsuz bir rekabete dönüştüğünü ve öğrenci seçme işleminin hem öğrenci hem de öğretmenler için strese neden olduğunu belirtiyor.

  STADYUM ARTIK YOK

  Her yıl Başkent'te 19 Mayıs Stadyumu'nda binlerce öğrencinin katıldığı gösteriler de bu yıl yapılmayacak. Bu yıl Ankara Valiliği, gündüz Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda ve Gençlik Parkı'nda tüm vatandaşların katılacağı bir gösteri ve şenlik hazırlığı yapıyor. Yeni yönetmelikle, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve devlet protokolünün katıldığı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı resmi töreni de tarihe karıştı. Bunun yerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığıyla duyuracak. Her 19 Mayıs'ta sergilenen Samsun'dan getirilen bayrak ve toprağın teslimi gibi uygulamalar da yapılmayacak.

  TEK BAYRAM 29 EKİM'DE

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, devlet töreni ile kutlanan tek bayram olacak. Cumhurbaşkanı Anıtkabir'e çelenk koyduktan sonra Çankaya'da tebrikleri kabul edecek. Törene katılanlar ve halkın bayramını kutlayacak. Devletin, milli bayramlarda tek resepsiyonu 29 Ekim'de olacak. Çankaya'da da bayram resepsiyonu verilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir