Petrol
109.76
-1.60%
Euro
16.26
0.89%
Dolar
15.56
0.55%
Altın
914.54
-0.77%
Borsa
2422
0.12%
Bitcoin
473.896
-0.34%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C
  Erdoğan, Macron'a verdiği tarihi ayarı anlattı

  Erdoğan, Macron'a verdiği tarihi ayarı anlattı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a, "Türkiye'nin sivil katliamı yaptığını itham edenlerin geçmişi, sivil katliamlarıyla doludur" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 16.10.2019 - 12:11

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  "Türkiye tarihinde hiçbir zaman sivil katliam yapmamıştır." diyen Erdoğan, Türkiye'ye sivil katliamı yaptığı ithamında bulunan Fransa için "Bize bu ithamı yöneltenlerin geçmişleri sivil katliamlarla doludur. Macron'a söyledim, 'Ruanda'da, Cezayir'de sivilleri katleden siz değil misiniz?' dedim. 'Bunları bana nasıl söylersin, önce aynaya bak' dedim." dedi.

  Erdoğan: Macron'un yüzüne söyledim katliam görmek istiyorsan geçmişine bak ViDEO

  Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları;

  "Dün Türk Konseyi 7. zirvesi dolayısıyla Bakü'deydik. İkili konuları ele aldık. Bugüne kadar 2 devlet bir millet derdik. Bugünden sonra 5 devlet 1 millet. Türkmenistan’ı da kattığımız zaman 6 devlet bir millet olarak, bölgede çok daha güçlü yürüyeceğiz dedik.

  Meclis gündeminde önemli hazırlıklarımız yasa tasarılarımız var. Yargı reformu başta olmak üzere arkadaşlarımızın bunları titizlikle takip ettiklerini umuyorum. Arkadaşlarımızın Meclis'e katılım yönünden zayıf olduklarını duydum. Bu bizim gibi güçlü bir partiye yakışmıyor. Burada hassas olmamız lazım. Arkadaşlar sizleri bahçelerden toplayıp gruba getirmemesi lazım. Cumhur İttifakı olarak Meclis'i etkin bir biçimde çalıştırmaya kararlıyız, ancak bu iştirakları yapmamız lazım.

  BARIŞ PINARI HAREKATI

  Barış Pınarı Harekatı başarıyla devam ediyor. Bu harekatı başlatma noktasına bir anda gelmedik. Bu işin terörle mücadele konusunda 40, Suriye sorunu bakımından 8 yıl mazisi var. On binlerce vatandaşımızın canına mal olan terör meselesinin nasıl ortaya çıktığını ve büyüdüğünü daha iyi anlıyoruz. Müttefiklerimizin arkamızdan işler çevirdiği, inkarı mümkün olmayan bir şekilde açığa çıkmıştır.

  ARAP LİGİ'NE HİÇ YAKIŞMIYOR

  Suriye'de son 8 senede, 12 milyon kişinin evlerinden kaçmalarına yarısının ülke dışına gitmesine neden olan çatışmalar yaşandı. 6 milyon Suriyeli'nin 4 milyonu ülkemize gelmiştir. Ağırlıklı olarak Kobani'den gelenlerdir. Tamamına yakını Arap olan mülteciler bize maalesef ifadeyi kullanmakta bile edep ettiğim Arap Ligi'ne hiç yakışmıyor. Acaba siz ne kadar Suriyeli'yi kabul ettiniz? Siz Suriye'yi Arap Ligi'nden çıkardınız. Şimdi almak gibi bir projeyi hayata sokmaya çalışıyorsunuz.

  Arap Ligi'nin mültecilerle ilgili bir kuruş verdiği baki mi? AB'nin sadece 3 milyar euro verdiği destek var. Söz verdikleri 6 milyar euroydu. DEAŞ'ı yönetenler şimdi DEAŞ karşıtı olarak karşımıza çıkıyor. Biz DEAŞ konusunda kimin ne rolü oynadığını biliyoruz. DEAŞ'ın çöküşünü bölgede başlatan biz olduk. El Bab'da başlattık. 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Sürekli bir balon gibi şişirilen örgütün foyasını Fırat Kalkanı Harekatı ile biz ortaya çıkardık. DEAŞ balonunu söndürdük. Suriye'de DEAŞ'ın elindeki diğer yerleri özgürleştirdik. Müttefikler Türkiye gibi meşru bir güç yerine PKK, YPG gibi bir terör örgütüyle hareket etmeyi tercih ettiler. Hala onlarla birlikteler.

  YANIMIZDA KİMSEYİ BULAMADIK

  Fransa'da terör eylemi yapıldığında dünya ile birlikte biz de oradaydık. Ama bizde saldırı gerçekleştirdiklerinde yanımızda kimseyi bulamadık. Meselenin DEAŞ değil, hele PKK hiç değil. Sadece bölgemize yönelik bir projeyi hayata geçirme planı olduğu açık. Ya kasap bıçağına boynumuzu uzatacak ya da mücadele edecektik. Türkiye ve Türk milletinin mazisinde teslim olma seçeneği asla olmamıştır. Yapmamız gerekeni yaptık, mücadele bayrağını yükselttik.

  Bugün sivil kayıpları konusundaki hassasiyetlerinden dem vuranların o günlerde sesleri çıkmıyordu. Biz İdlib'de 4 milyon insanın hayatını kurtarmaya çalışırken hiç destek göremedik. Afrin'i teröristlerden temizlerken destek bir yana sürekli eleştiriye maruz kaldık. Barış Planı Harekatı'nı yürütürken eleştiri hatta saldırı ile karşı karşıyayız. Birkaç lider Barış Pınarı Harekatı'nı durdurmuyor. Atılan havanlarla ilgili başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere kimse aramadı. Bunlara güvenmeyin. Yarım ağızla olsa da tek kelime etmediler. Bunlar ummuyordu, Türk ordusu bu kadar süratle mesafe alacaklarını sanmıyorlardı.

  ERDOĞAN'DAN MACRON'A: AYNAYA BAK

  Şu anda 90 kilometreyi aşkın tüneller var. Bunun çimentosu nereden geliyor? Fransız firmasından. Neyle izah edeceksiniz, nasıl aldatacaksınız? Her şey meydanda. Bunların da hesabını verecekler. Türkiye tarihinde hiçbir zaman sivil katliam yapmamıştır. Bize bu ithamı yöneltenlerin geçmişleri sivil katliamlarla doludur. Macron'a söyledim, 'Ruanda'da Cezayir'de sivilleri katleden siz değil misiniz?' dedim. 'Bunları bana nasıl söylersin önce aynaya bak' dedim. Afrika'nın kitabında neler var? Suriye'de bizi sivil katliamı ile itham edenlere şunu söylüyorum, sivil katliamı görmek istiyorsanız Suriye'de Türkiye'nin ayak basmadığı yerlere bakın. Sivil katliamı görmek istiyorsanız Afganistan'a, Arakan'a Yukarı Karabağ'a Bosna'ya bakın. Sivil katliamı görmek istiyorsanız Türkiye'nin müdahalesinden önce Kıbrıs'a bakın. Sivil katliamı görmek istiyorsanız bölücü terör örgütünün ülkemizde yaptığı eylemlere bakın. Türkiye bu konuda itham edilecek bir ülke değildir.

  1222 KİLOMETREKARE ALANI TEMİZLEDİK

  Biz yurt içi ve yurt dışındaki operasyonlarımızda kendi güvenlik güçlerimizin hayatı pahasına sivillerin ölmesini engellemiş bir ülkeyiz. Barış Pınarı Harekatı'nda teröristler askerlerimize sırf sivil kayı olsun diye kiliseden, okuldan, hastaneden saldırıyorlar. Kiliseden sniper ile ateş ediyorlar ama biz kiliseyi vurmadık. Hep onların ortaya çıkmasını bekledik. Öyle bir dezenformasyon yaptılar ki güya ibadethaneleri vuruyormuşuz. batı medyası bunları kullanmaya çalıştı. Biz teröristleri takip ettik, sivillerden uzaklaştıklarında imha etik. Şu anda 1222 kilometrekare alanı temizledik.

  Erdoğan, Macron a verdiği tarihi ayarı anlattı #1

  Erdoğan, Macron a verdiği tarihi ayarı anlattı #2

  Erdoğan, Macron a verdiği tarihi ayarı anlattı #3

  Erdoğan, Macron a verdiği tarihi ayarı anlattı #4

  Erdoğan, Macron a verdiği tarihi ayarı anlattı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir