Petrol
95.25
0.35%
Euro
18.2794
0.21%
Dolar
17.924
0.07%
Altın
1.022
-0.09%
Borsa
275
-0.98%
Bitcoin
418.311
1.15%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite sayılarıyla ilgili konuşurken "Birileri şunu söyleyebilir, 'Bu rakamlar iyi de kalite?' Onların tespiti de doğru olabilir" dedi.
  • AA
  • 16.01.2020 - 11:45
  • Güncelleme : 16.01.2020 - 11:45

  Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeni bir döneme girdi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabinedeki tüm bakanlar, 2019 yılı değerlendirme toplantısı için kameralar karşısına geçti.

  Erdoğan, bu toplantıların 6 ayda bir yapılacağını söyledi.

  Değerlendirmelerine eğitimle ilgili başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite sayısının 207'ye, üniversite öğrenci sayısının ise 1.6 milyondan 8 milyona çıktığını söyledi.

  "ONLARIN TESPİTİ DE DOĞRU OLABİLİR"

  Erdoğan, üniversite yapımlarının ardından gelen eğitimde kalite eleştirilerine de hak verdi ve "Birileri şunu söyleyebilir, 'Bu rakamlar iyi de kalite?' Onların tespiti de doğru olabilir." ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan eğitimde kalite eleştirisine hak verdi ViDEO

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

  "Yetkiyi doğrudan milletten alan bir hükümet olarak, yaptıklarımızın hesabını milletimize vermek en başta gelen görevimizdir. Türkiye'nin 2023 yürüyüşü, pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Ülkemize yönelik saldırılar, bu süreçte eşi benzeri görülmemiş şekilde arttı. Meydanı darbecilere bırakmadık, ekonomik tetikçilere teslim olmadık. Çok sinsi tuzaklarla karşılaştık hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. Yazılan senaryolarda 2019 bir yıkılış teslim olma yılı diye yazıldı. 2019 yılı icraat sonuçları Türkiye'nin en zor şartlarda bile neler yapabileceğini gösterdi.

  Türkiye için yazılan senaryolarda 2019 'teslim oluş yılı' öngörülmüştü. Şükürler olsun ki 2019'u yeniden yükseliş yılına dönüştürdük. Sorunların yeni sistem nedeniyle değil eski sistemin alışkanlıklarıyla iş yapmaktan kaynaklandığını gördük. 11. kalkınma planımızı yıllık programlar ve çeyrek dönemlik izlemelerle adım adım uygulayacağız. 2019 yılı icraat programlarında yer alan bin 451 eylemin bin 161’ini tamamladığımızı görüyoruz.

  11'inci Kalkınma Planımız, 2019-2023 dönemini kapsayan orta vadeli yol haritamızdır. 'Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye' şiarıyla hazırladığımız bu planı, yıllık programlar ve çeyrek dönemlik izlemeler vasıtasıyla adım adım uygulayacağız.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #2

  EĞİTİM

  Eğitim ile başlıyoruz. Geçtiğimiz 17 yılda eğitim öğretimde alt yapı eksikliklerini gidermenin gayreti içinde olduk. Çocuklarımız için kolları sıvadık. Öğretmen sayısını 652 bin ilave ile 940 bine çıkardık. Derslik sayısına 316 bin ilave yaptık. Üniversite sayısını 207'e ulaştırdık. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı ise 1.6 milyondan 8 milyona tırmandı. Birileri şunu söyleyebilir, 'Bu rakamlar iyi de kalite.' Onların tespiti de doğru olabilir.

  ÜNİVERSİTEDE HARÇLARIN KALDIRILMASI

  Şu an öğrenci adaylığımızda 10 öğrenciden 1'i girerken, şimdi hamdolsun 10'da 10 üniversiteye girer oldu. Bu şuan keyfiyet itibariyle sıkıntımız olabilir ama biz keyfiyeti de yakalayacağız. Bu öğrencilerimiz batı ile yarışır hale gelecektir.

  Üniversite harçlarını kaldırdık. Gençler bu harçlarla ilgili protesto yapıyorlardı. Bunu kaldıran AK Parti iktidarıdır.

  Okullarımızın hangi alanda desteklenmesi gerektiğini gösterecek okul profili değerlendirme sistemini 2019 yılında oluşturduk. 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. 2019'da ezberlemeyi değil, tasarlamayı, analitik düşünmeyi, 5000'den fazla tasarım atölyesini okullarımızda açtık. 2000 adet ve izleyen dönemde 10 bin adet beceri atölyesi kurmayı planlıyoruz. Bu okullarda çıraklık, kalfalık, ustalık eğitimi vererek, lise diploması almanın önünü açıyoruz.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #3

  SAĞLIK

  Sağlık en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Doktor sayısını 92 binden 161 bine toplam sağlık çalışanı sayısını 378 binden 1 milyon 25 bine çıkardık. Hastanelerimizin toplam yatak sayısını 240 bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkarttık. Doktor sayımızı 92 binden 161 bine yükselttik. Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını yapacağız. Kanser tedavisinde oldukça yüksek bedeli olan işlemlerden ilave ücret alınmasının önüne geçtik.

  SİGARA İÇEN TÜM MİLLETİME SESLENİYORUM

  Sigara için tüm milletime sesleniyorum, gelin kendi kendinizin düşmanı olmayın. Bu sigaraları ayaklarınızın altına alın, daha dinamik daha sağlıklı olarak geleceğe yürüyün.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #4

  YARGI

  Hakim-Savcı sayımızı 20 bin 629'a çıkardık. Mahkeme sayılarını artırdık. Yargının işleyişini kolaylaştırdık. Önemli bir çalışma olan İnsan Hakları Eylem Planı'nı da birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz.

  Yargı bağımsızlığının güçlendirilmesini hukukun üstünlüğü temel şartı olarak görüyoruz. 'Geç gelen adalet adalet değildir' yaklaşımıyla, hedef süre uygulaması başlattık. Soruşturmalarda %70, yargılamalarda %80'in üzerinde hedef sürelere uyulduğu görülüyor. Bu uygulamayı Adli Tıp'ta da hayata geçiriyoruz.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #5

  TERÖRLE MÜCADELE

  PKK, YPG'den DEAŞ'a, FETÖ'ye kadar, ne kadar örgüt varsa hepsini başını ezdik, eziyoruz ve ezeceğiz. Organize suç örgütlerine de göz açtırmıyoruz. PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilecek pek çok eylem engellendi.

  DİYARBAKIR ANNELERİNİN KARARLI DURUŞU

  Diyarbakır annelerinin kararlı duruşu örgüt içindeki çözülmeyi artırdı. Fakat entresan olan bir şey var. Diyarbakır anneleri, malum siyasi partinin önünde aylardır dururken, dağa kaçırılan evlatlarının resimleri ile dik duruşlarını sürdürürken, bir bakıyorsunuz ki ana muhalefet heyeti ve o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir.

  15 Temmuz'da milletimize kurşu nsıkan FETÖ'yü temizleyene kadar mücadelemiz sürecektir. Şuanda polisimiz, jandarmamız, korucularımız... Hiçbir ayrım yok. El ele omuz omuza terörle mücadeleyi sürdürüyor. Yeni hizmet binasının açılışını yaptığımız MİT ülkenin gururu haline gelmiştir. Yakında MİT'in İstanbul şubesinin de açılışını yapacağız.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #6

  YAPILAN YOLLAR, KÖPRÜLER, LİMANLAR

  17 yılda 250 milyar TL'nin üzerinde ulaşım yatırımı yaptık. Geçmişteki yollarımızın halini düşünün. Cumhuriyet tarihi boyunca 6000 km bölünmüş yol yapılmıştı. Ondan sonrası tamamen bize ait. Bazı yerlerde 3 gidiş 3 geliş, bazı yerlerde 4 gidiş 4 geliş. Bu yollar ülkemizdeki trafiğin yüzde 82'sine hizmet veriyor. Yol projelerimizin kapsamında dikimi yapılan ağaç sayısı 68 milyonu aştı ey çevreciler.

  Ülkemizin ticaret turizm merkezlerini 426 km'lik İzmir-İstanbul otoyolunu hizmete açtık. İzmir'i Çavdarlı Limanı'na bağlayan otoyolun 90.5 kilometrelik kısmını geçtiğimiz ekim ayında hizmete açmıştık. Kalanını da önümüzdeki günlerde trafiğe açacağız. 40 km uzunluğa sahip 171 köprü, viyadük ve kavşağı tamamlayıp hizmete açtık.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #7

  KANAL İSTANBUL YAPILACAK

  İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği günde üzerinde 500 bin kişinin taşındığı yere dönüştü. Deniz trafiğini engellemek mümkün değildir. Mega projelere yenilerini ekliyoruz. Ülkemizin gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesini de çok yakında başlatıyoruz. Kanal İstanbul'a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin ne olduğuna dair en küçük bir fikri yok.

  Ne açıkladıkları rakam, ne gösterdikleri yer doğru. Kanal İstanbul projesi bir anda çıkmış değildir.

  Bu kanal Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminden beri savunduğumuz, 2011 yılında da milletimize taahhüt ettiğimiz projedir. Kanal İstanbul projesinde 2 liman, bir yat limanı, 2 demiryolu hattı ve 500 bin kişilik konut alanı yer alacak. Kanal İstanbul projesinin finansmanı ve inşasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

  Tüm demiryollarımızda 2019'da 245 milyona yakın yolcu taşıdık. Yüksek hızlı tren işletmesinde dünyada 8., Avrupa'da 6. sıradayız. Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında mart ayında test sürüşleri başlayacak.

  ENERJİ KONUSU

  Kalkınmanın temel unsuru olan enerji konusunda 17 yılda Cumhuriyet tarihini kat be kat aşan başarılar yakaladık.

  Enerjşde kurulu gücümüzü 91 bin 267 megavata yükselttik. 2019 yılı itibarıyla 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlamış durumdayız. Hedef, ilçelerimizin tamamına ulaşmak.

  Bor madenini ileri teknoloji ile işlemeye ve değerlendirmeye önem veriyoruz. Bu yıl bor satışında 820 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Artık bunda milyarlarca doları yakalamak zorundayız.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #8

  "ET İTHALATINI 2022 YILINDA TAMAMEN SIFIRLAYACAĞIZ"

  Son 17 yılda tarım, orman ve hayvancılıkta da ülkemizi ilklerle tanıştırdık. Çiftçilerimize bugüne kadar 138 milyar TL tutarında tarımsal destek verdik.

  Tohum üretimimiz 1 milyon tonu geçti. Tohum ihtiyacımızın yüzde 96'sını yerli olarak karşılıyoruz. Ülkemizin orman varlığını artırdık. Orman varlığımızı 2020'nin sonunda 22.9 milyon hektara ulaştıracağız.

  Bu yıl 6.6 milyar TL hayvancılık desteği vereceğiz. Bu yıl et ithalatını iyice azaltacak ve inşallah 2022 yılında tamamen sıfırlayacağız.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #9

  ''İŞ GÜCÜMÜZ 33 MİLYONU AŞMIŞ DURUMDA''

  21 bin yaşlı vatandaşımızın günlük bakımlarını ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Geçtiğimiz yıl 26 bin 284 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını sağladık.

  Sosyal yardımları, medeniyetimizin en önemli değeri olarak görüyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl 55 milyar TL sosyal yardım ödemesi gerçekleştirdik.

  Çalışma hayatımızda da önemli iyileştirmeler sağladık. İş gücümüz 33 milyonu aşmış durumda. İş verenlerin yükünü hafifletmek için asgari ücret desteğini bu yıl da sürdüreceğiz.

  ''15 YENİ SPOR TESİSİ AÇACAĞIZ''

  Bu yılın ilk yarısında 15 yeni spor tesisini açacağız. 10 gençlik merkezi ve bir gençlik külliyesini gençlerimizin kullanımına sunacağız.

  Siyasette, bürokraside gençlerimize daha fazla görev verdik. 2019 yılını 'gönüllülük yılı' ilan ettik.

  Mavi bayrak sıralamasında, dünya sıralamasında 3. olduk.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #10

  "ÜLKEMİZ YENİDEN BÜYÜME DÖNEMİNE GİRDİ"

  Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara kadar çıkartarak 4 kat artırdık.Kararlı ve güçlü bir duruş sergileyerek döviz kurunu istikrarlı bir çizgiye oturttuk.

  Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik ve hamdolsun, indi, iniyor ve bugün de yine bir açıklama yapılacak.

  2003 yılı öncesin 16 yılda, yıllık enflasyon ortalaması, faiz itibariyle söylüyorum, 68.7 seviyesindeyken, 2003'ten bu yana ortalama %10.3 olarak gerçekleşti.

  Yeni ekonomi programında enflasyonun bu yıl %8.5'e, program sonunda da %4.9'a düşmesini hedefliyoruz.

  Ülkemiz yeniden büyüme dönemine girdi. Merkez Bankası'nın toplam rezervleri 105 milyar doların üzerine çıktı.

  Birileri konuşuyor, her şey ortada. Ekonomik göstergelerin tamamı önümüzdeki dönem için olumlu gelişmeler olacağını gösteriyor.

  Uluslararası yatırımlarda ülkemiz oldukça iyi konumda yer almayı sürdürüyor. Doğrudan yatırımlar 217 milyar doları aşmış bulunuyor. Türkiye iş yapma kolaylığı endeksinde 10 basamak yükseldi. Dış ticaretimiz 180.6 milyar dolara yükseldi.  Dış ticaret açığımız %44.9 oranında azaldı.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #11

  SANAYİ VE TEKNOLOJİ

  Milli Teknoloji Hamlemize hız verdik.

  Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobil prototipini milletimizin takdirine sunduk. Türkiye'nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaştık. Gemlik ilçemizde ilk etapta 1 milyon metrekarelik alana kurulacak fabrika ile üretim orada yapılacak.

  Yatırım teşvikleri sayesinde toplamda 212 binin üzerinde ilave istihdam oluşturacağız.

  KOBİ'lerimize KOSGEB aracılığıyla 2.3 milyar TL'lik destek sağladık.

  Teknofest'i bu sene Gaziantep'te yapacağız.

  "DÜNYADA BU SINIFTA EN İYİ ARACI ÜRETEN 3 ÜLKEDEN BİRİ OLDUK"

  Savunma Sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20'lerden yüzde 70'ler seviyesine çıkardık.

  800 zırhlı aracımızı güvenlik güçlerimize teslim ettik.

  MİLGEM projesinin dördüncü gemisi Kınalıada'yı Deniz Kuvvetleri'ne teslim ettik. Milli gemisavar füzemiz  Atmaca'yı da Kınalıada korvetimize yerleştirdik.

  İnsansız hava, kara, deniz araçları ve roket projeleri süratle ilerliyor. Onlar yapar da biz yapmaz mıyız? Gidiyorduk kapılarına kongre müsaade etmiyordu. Şimdi hepsi bizde var. İHA'sı da var, SİHA'sı da var. Şimdi ne geliyor? Akıncı geliyor Akıncı. Akıncı bambaşka. Donanımlarıyla çok çok farklı. İrtifa, uçuş, mühimmat hepsi çok çok güçlü, o da bizim zenginliğimiz olacak. Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten 3 ülkeden biri olduk.

  Erdoğan, eğitimde kalite eleştirisine hak verdi #12

  "OYUNLARI BOZDUK, TERÖR KORİDORUNU PARÇALADIK"

  Yurt dışı temsilcilik sayımızı 246'ya, büyükelçilik sayısını 142'ye çıkardık.

  Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni bir ivme yakalamayı umut ediyoruz.

  Suriye krizinin sınırlarımıza dayanan terör örgütleri üzerinden ülkemize ihracı gayreti bizi sahada var olmaya itmiştir.

  Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile DEAŞ balonunu söndürdük. PYD üzerinden kurulan oyunları bozduk. Barış Pınarı Harekatı'yla terör koridorunu parçaladık.

  Soçi mutabakatı ile büyük bir insanı trajedinin önüne geçtik.

  KKTC ve Libya ile yaptığımız anlaşmalarla oyunları bozduk.

  Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmayı imzaladık.

  Arama ve sondaj faaliyetlerine başlıyoruz. İlk olarak Oruç Reis sismik araştırma gemisi bölgede sismik çalışmalar yürütecek. Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalmasını bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz. Türkiye'nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir