Petrol
96.22
-0.23%
Euro
18.2937
-0.02%
Dolar
17.947
-0.01%
Altın
1.03
-0.07%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.193
2.53%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Abant Tabiat Parkı'nda 8 at karantinaya alındı

  Abant Tabiat Parkı'nda fayton ve gezilerde kullanılan 83 attan 8'i ruam Hastalığı üzerine karantinaya alındı.
  • İHA
  • 20.12.2019 - 15:57
  Abant Tabiat Parkı'nda 8 at karantinaya alındı

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı'nda 83 atın, faytonlarda ve bireysel gezinti amaçlı kullanıldığını, çalıştırılmaya başlamadan önce bunlara Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce ruam hastalığına karşı testler uygulandığını söyledi.

  "HASTALIK DEĞİL, OLMA İHTİMALİ TESPİT EDİLDİ"

  Test yapılan ve hastalık tespit edilmeyen hayvanlarda, ruam hastalığının daha sonra görülme olasılığı bulunduğunu dile getiren Ümit, "Bu çerçevede Bakanlığın da talimatları doğrultusunda bu hadise ortaya çıkmadan önce Abant'taki atların testleri yapıldı. Şu anda Abant'ta çalıştırılan 83 attan 8'inde ruam hastalığı değil, ruam hastalığı olma tehlikesi tespit edildi. Bu atlar, şu anda karantina altında ve diğer atlardan ayrı tutuluyor. Bu atların kanları alındı, test için Ankara'ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır ama şu anda şüpheli gibi gözüken hayvanlar, diğer atlardan ayrı şekilde tutuluyor." dedi.

  "ENDİŞEYE MAHAL YOK"

  Abant'ın turist ağırlayan bir bölge olduğunu hatırlatan Vali Ümit, "Tatilciler için tedirginlik duyulacak bir husus yok çünkü tedbirler alındı. Ruamın, tek tırnaklı hayvanlarda görülen bir hastalık olduğu yetkililer tarafından söyleniyor. Bu çerçevede gerekli tedbirler alınıyor ve alınmaya da devam edilecek. Bu nedenle bölgeye gelecek misafirlerimizin herhangi bir endişe duymalarına mahal yok." ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir