Dolar
7.6776
0.1996%
Euro
8.9955
0.1882%
Altın
1887.61
-0.6625%
Borsa
1105.12
0.8173%
G. Altın
465.674
-0.5792%
Bitcoin
80369.21
-1.1894%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C
  ABD 22 yıl sonra süper Cobra helikopterleri gönderdi

  ABD 22 yıl sonra süper Cobra helikopterleri gönderdi

  Türkiye, envanterine ilk kez giren Super Cobra saldırı helikopteriyle terörle mücadelede elini güçlendirecek..
  • 25.09.2012 - 09:12

  ABD 22 yıl sonra süper Cobra helikopterleri gönderdi #1

  1990'lı yıllardan beri ABD'den talep edilen üç Super Cobra saldırı helikopteri önceki gün Türkiye'ye geldi. Bu helikopterler, PKK'yla mücadelede TSK'ya güç kazandıracak

  Türkiye'nin satın almak için uzun yıllardır ABD yönetimi üzerinde baskı kurduğu üç AH-1W tipi Super Cobra saldırı helikopteri, önceki gün, Amerikan C-5 tipi dev nakliye uçağıyla Türkiye'ye getirildi. Türkiye'nin envanterine ilk kez giren Super Cobra saldırı helikopterlerinin PKK'yla savaşta Türkiye'nin caydırıcılığını arttırması bekleniyor.

  Taraf'ın haberine göre, Ankara yakınlarındaki Akıncılar Askerî Havaalanı'na inen C-5 nakliye uçağındaki Super Cobra'lar, TSK'ya teslim edildi.

  ABD, 1990'lı yıllardan bu yana talep edilen helikopterleri, insan hakları ihlalleri konusundaki endişeleri nedeniyle Türkiye'ye satmayı reddediyordu. Bu helikopterlerin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK), askerî operasyonlarda önemli ölçüde caydırıcılık kazandırması bekleniyor.

  ŞU AN 6 COBRA VAR

  1990'lı yıllarda Amerikan Bell firması yapımı 10 adet Cobra saldırı helikopteri satın alan Türkiye'nin, kazalar sonucu kayıplar vermesi nedeniyle şu anda envanterinde kullanımda olan altı Cobra saldırı helikopteri bulunuyor. Dolayısıyla, Super Cobralar, TSK'nın, PKK'ya karşı daha etkin mücadele etmesini sağlayacak.

  Nitekim, izinden dönen askerleri, Elazığ'daki toplanma merkezinden alıp, Muş'taki birliklerine götüren konvoya, Bingöl-Muş Karayolu'nda geçen hafta düzenlenen ve 10 askerin yaşamını yitirdiği PKK saldırısının ardından, askerî konvoyun güvenliği için bir helikopterin havalandırılmaması tepki çekmişti.

  FÜZE KALKANI, SATIŞI KOLAYLAŞTIRDI

  Amerikan Kongresi, uzun süren pazarlıklar sonrasında geçen kasım ayında Türkiye'ye, stoklarında bulunan üç Super Cobra helikopterinin 111 milyon dolara satılmasını onaylamıştı. ABD ordu stoklarından başka bir ülkeye silah verilmesi nadir görülen bir durum.

  Ancak, Türkiye'nin, topraklarında NATO şemsiyesi altında ABD'nin öncülüğündeki füze kalkanı projesi çerçevesinde balistik füzelere karşı radar sistemini konuşlandırmayı kabul etmesi, Washington'ın, Super Cobra satışına onay vermesini kolaylaştırdı.

  ABD, envanterinde yeterli sayıda üçüncü ülkelere satılacak helikopter bulunmadığı için Türkiye'nin 12 olan saldırı helikopteri talebinin ancak üçünü karşılayabildi. Çift pilotla uçan, çift motorlu Super Cobralarda, TOW ve AGM-114 Hellfire (Cehennem ateşi) füzeleri ile AIM-9 Sidewinder uçaksavar füzelerinin yanı sıra etki gücü yüksek mühimmat taşıyan toplar, roket fırlatıcıları gibi güçlü silah sistemleri bulunuyor.

  EK SALDIRI YETENEĞİ KAZANDIRILDI

  ABD'nin, Türkiye'nin talebiyle bu helikopterlere ek saldırı yeteneği kazandırdığı bilinse de, teknik detaylar hakkında fazla bilgi yok. Helikopterlerin, planlanandan birkaç ay sonra gecikmeli olarak TSK'ya teslim edilmesinde Ankara'nın, ek talepleri etkili oldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir