Petrol
89.65
0.89%
Euro
18.3594
0.73%
Dolar
18.58
0.16%
Altın
1.02
0.63%
Borsa
3418
0.00%
Bitcoin
373.255
3.72%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  ABD Kobani'de PYD'ye silah yardımı yaptı

  ABD Kobani'de PYD'ye silah yardımı yaptı

  ABD ordusu, IŞİD'le savaşan ve PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'ye Kuzey Irak yönetiminin silahlarını ulaştırdı.
  • 20.10.2014 - 08:13

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), "IŞİD’e karşı Kobani’yi savunan bölgedeki Kürt kuvvetlerine havadan silah yardımı yapıldığını" duyurdu.

  SİLAHLAR KUZEY IRAK'IN

  ABD'nin Kobani'deki PYD'lilere havadan ulaştırdığı silahların Kuzey Irak yönetimine ait olduğu bildirildi.

  ABD Kobani de PYD ye silah yardımı yaptı #1

  "SİLAHLAR KÜRT GÜÇLERİNE ULAŞTIRILDI"

  Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin akşam saatlerinde Kobani bölgesine çok sayıda hava yardımı gerçekleştirdiği ifade edildi. Yardım operasyonunun stratejik orta düzeyli nakliye uçağı C-130 tarafından yapıldığının dile getirildiği açıklamada, “Uçak, Kobani’yi ele geçirmeye çalışan IŞİD’e karşı direnmeye devam etmelerine olanak sağlaması amacıyla Irak’taki Kürt yönetimince sağlanan silahlar, mühimmat ve tıbbi malzemeleri ulaştırdı” ifadesi kullanıldı.

  ABD Kobani de PYD ye silah yardımı yaptı #2

  Açıklamada yardımların IŞİD’in zayıflatılması ve yok edilmesini amaçlayan İçsel Çözüm adlı operasyona destek amacıyla yapıldığı belirtilerek, “Bu yardım ABD’nin IŞİD’i kritik bölge ve güvenli sığınaklardan mahrum bırakma kararının ve bunun yanında IŞİD’e muhalif olan güçlere yardım kararlılığının başka bir örneğidir” ifadesine yer verildi. Açıklamada, "Kobani'ye son zamanlarda 135 hava saldırısı yapıldığı, yüzlerce IŞİD savaşçısının öldürüldüğü" de kaydedildi.

  ABD Kobani de PYD ye silah yardımı yaptı #3


  Görüş Bildir