ABD sözcüsüyle gazetecinin ikinci Erdoğan atışması

ABD sözcüsüyle gazetecinin ikinci Erdoğan atışması

Beyaz Saray'da düzenlenen ABD Dışişleri basın toplantısında yine bakanlık sözcüsü ve gazeteci arasında Türkiye atışması yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, dünkü basın brifinginde bir kez daha Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle ilgili soruyla karşılaştı.

ABD SÖZCÜSÜNE ERDOĞAN'IN SÖZLERİ SORULDU

Nuland'ın yanıtı bu kez "Türkiye'den gelen aşırı sert söylemlerin bir kısmının kesinlikle yardımcı olmadığını düşünüyoruz ve elbette oradan gelen bazı çok zor açıklamalara katılmıyoruz" oldu. Önceki günkü basın brifinginde AP muhabiri Matt Lee'nin ısrarcı soruları karşısında, "İki müttefikimiz arasında tükürük savaşına girmek istemiyoruz" diyen Nuland'a dün yine Başbakan Erdoğan'ın Gazze'yle ilgili sözleri soruldu.

Aynı gazeteci Nuland'ı dün de sıkıştırmıştı

İKİNCİ ERDOĞAN ATIŞMASI

ABD sözcüsüyle gazetecinin ikinci Erdoğan atışması

"TÜKÜRÜK SAVAŞINA GİRMEYİZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ile gazeteci arasındaki o diyaloglar

GAZETECİ: Bir sorum var. Bugün Başbakan Erdoğan, yine Gazze olaylarıyla ilgili olarak, yine İsrail'i etnik temizlikle, Ortadoğu'da terör estirmekle suçladı ve Filistin'in kendini savunma hakkından bahsetti. Görebildiğimiz kadarıyla temelde sizin konumunuzun 180 derece zıttı. Bu tavır farkına bir yorumunuz var mı?

NULAND: Şunu söyleyeyim, Türkiye'den gelen aşırı sert söylemlerin bir kısmının kesinlikle yardımcı olmadığını düşünüyoruz ve elbette oradan gelen bazı çok zor açıklamalara katılmıyoruz. Ve bu görüşlerimizi Türklere de açıkça bildirdik.

GAZETECİ: Son 24 saat içinde Türklerle bu konuda konuştunuz mu?

NULAND: Konuştuk.

GAZETECİ: Elinizdeki bilgileri bizimle paylaşır mısınız? Yani, nasıl iletişim kuruyorsunuz

– NULAND: Detaylarına girmeyeceğim, tek söyleyebileceğim Bakanlık olarak Türk hükümetine bu söylemlerin yardımcı olmadığı konusundaki kaygılarımızı açıkça ifade ettik.

GAZETECİ: Bu çok iyi bir yanıttı. Keşke bunu dün sizden daha erken alabilseydim.

NULAND: Teşekkürler Matt. Teşekkürler.