Euro
15.3478
-0.52%
Dolar
13.4536
-0.49%
Altın
787.0460
-0.33%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
572.990
-2.18%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 7 C
  ABD'de Gaziantep bombası oyunu

  ABD'de Gaziantep bombası oyunu

  ABD'nin en önemli düşünce kuruluşlarının 27 Haziran tarihinde Washington'da bir "savaş oyunu" oynadıkları ortaya çıktı.
  • 24.08.2012 - 06:36

  ABD de Gaziantep bombası oyunu #1

  ABD'nin en önemli üç düşünce kuruluşunun, 27 Haziran'da Suriye kriziyle ilgili bir savaş oyunu oynadığı öne sürüldü.

  GAZİANTEP'TEKİ BOMBA

  ABD, Türkiye ve S. Arabistan'ı temsilen üç takım halinde yapılan simülasyonda, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta bomba patlatılmasının da gündeme gelmesi dikkat çekti.

  KURAL GEREĞİ AÇIKLANMADI

  Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Brookings Enstitüsü, simülasyonun sonuçlarını önceki hafta 11 sayfalık bir memoya dönüştürüp üyelerine de dağıttı. Ancak kural gereği, bir gün süren savaş oyununa katılanların ismini ve üzerinde konuşulan senaryoyu açıklamadı.

  ABD, TÜRKİYE VE S.ARABİSTAN EKİPLERİ KURULDU

  Oyunda bir grup ABD, bir grup Türkiye, bir grup da Suudi Arabistan ekibi oldu. Aralarında Pentagon, ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA'de çalışmış Ortadoğu uzmanlarının yer aldığı ekipler, senaryo uyarınca temsil ettikleri ülkeler adına kararlar aldı.

  2013 YILI TAHMİN EDİLDİ

  Bir gün süren simülasyonun ardından ABD ve bölgedeki iki yakın müttefiği Türkiye ile Suudi Arabistan'ın 2013 Nisanı'nda hangi durumda olacakları tahmin edilmeye çalışıldı.

  TÜRKİYE'Yİ SURİYE İÇİN ZORLADILAR

  Simülasyonun en kilit ülkesi olan Türkiye, oyunun sonuna kadar Suriye'ye tek başına müdahale etmekten kaçındı. ABD ve Suudi Arabistan ekipleri ise Türkiye'yi buna zorladı.

  BOMBALAMA SONRASI SURİYE'YE MÜDAHALE

  Önce Suriye'deki olaylarda ölenlerin sayısının artması meselesi gündeme geldi. Türkiye yine müdahaleden uzak durdu. Bu kez Suriye'den kaçan mültecilerin sayısı arttı. Bu da Türkiye'nin müdahalesine yetmedi. Ancak bombalama olaylarının başlamasıyla birlikte Türkiye, Suriye'ye askeri operasyon başlatmak zorunda kaldı.

  GAZİANTEP'TEKİ BOMBA BİLE OYUNDA

  Senaryoda bombalamaların nerelerde olduğu tek tek belirtilmedi. Ama Türkiye ekibinin konuyu kendi içindeki değerlendirmesinde Gaziantep ve Kahramanmaraş gündeme geldi. Bombalamaları kimin yaptığı söylenmedi.

  İŞTE SENARYONUN SONUCU

  Toplantının sonunda hazırlanan raporda, Türkiye'nin sınırlı müdahalesiyle senaryo şu şekilde sonuçlandı:

  • Şam'daki Esad rejimi düştü. Irak karıştı ve 2006'daki şiddet sarmalına döndü. Lübnan, mezhep savaşına doğru sürüklenmeye başladı.

   

  • Türkler ve ABD'liler, Esad sonrası için iki farklı açıdan kaygı içine girdi. ABD, Esad'ın düşmesinden sorumlu tutulmak istemedi. Türkiye ise nasıl bir hükümet kurulacağını düşünmeye başladı. Suudiler, Suriye'de Sünnilerin kontrolü ele geçirmesi dışında hiçbir detaya aldırmadı.

   

  • Irak'ta kötüleşen duruma ABD çok az ilgi gösterdi. Türkiye de Barzani ile ilişkisini düşünüp Bağdat'a nazaran Suriye'ye öncelik tanıdı. Suudiler ise Irak'ta etkili olmayacaklarını düşündüler.

   

  • Ancak Lübnan'da başlayan kaosu, Suudiler başarı olarak gördü. Türkiye endişe duyarken, ABD Esad'ın düşmesini başarı saydı.

  Görüş Bildir