Petrol
114.24
2.81%
Euro
17.5667
0.56%
Dolar
16.3528
-0.07%
Altın
973.04
-0.18%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.251
0.12%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  ABD'de iç savaş korkusu büyüyor

  ABD'de iç savaş korkusu büyüyor

  Amerika Birleşik Devletleri’nde ırkçılık tartışmaları ve artan şiddet olayları ülkede “iç savaş mı çıkıyor?” sorusunu akıllara getirdi.
  • 09.07.2016 - 17:08

  ABD’de son yıllarda artan ırkçılık tartışmaları ve son üç günde iki siyahinin polis tarafından öldürülmesi halkı sokağa döktü. Ancak gösteriler kana bulandı. Eylemler sırasında keskin nişancılar güvenlik görevlilerini hedef alarak 5 polisin ölümüne neden oldu.

  ABD de iç savaş korkusu büyüyor #1
  (Amerika'da beyazlar da silahlanmaya başladı)

  ABD Başkanı Barack Obama, “Biz bu tür trajedilerle çok kez karşılaştık. Geçtiğimiz yıl polis tarafından vurulan Afrikalı Amerikan sayısı beyazlara oranlara iki kat daha fazla. Bu tür olaylar olduğunda, halkımızın büyük bir çoğunluğu ten renklerinden dolayı kendilerinin diğerleriyle aynı sınıfa konmadıklarını düşünüyorlar.” şeklinde konuştu.

  ABD de iç savaş korkusu büyüyor #2

  POLİS SİYAHİ GENÇLERİ SORGUSUZ SUALSİZ ÖLDÜRDÜ

  Geçtiğimiz çarşamba günü Mineopolis yakınlarında 32 yaşındaki Philando Castile isimli siyahi bir genç, ruhsatını isteyen polise gerekli belgeyi çıkarmak için torpidoya uzandığı sırada vurularak öldürüldü. Sürücünün arabadaki kız arkadaşı video kaydı yaparak görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü VİDEO

  ABD de iç savaş korkusu büyüyor #3
  (Siyahlar, sokakları terk etmiyor)

  Bu olaydan iki gün önce de Louisiana’da yine beyaz bir polis, 5 çocuk babası Alton Sterling isimli bir seyyar CD satıcısını silahıyla öldürdü. Mağdur babanın kanlar içerisindeki görüntüleri güvenlik kameralarına yansıdı.

  ABD de iç savaş korkusu büyüyor #4

  FERGUSON'DA DA BENZER TEPKİLER OLMUŞTU

  Yaşanan son iki trajik olay akıllara Ağustos 2014’teki Ferguson olayları gibi siyahilere yönelik diğer vahşet eylemlerini getirdi.

  Ferguson’da silahsız Michael Brown isimli bir genç polis tarafından vurularak öldürülmüş, açılan dava ise sonuçsuz kalmıştı. Obama, “Bu yalnızca siyahların sorunu değil. Bu yalnızca Latin Amerikalıların sorunu değil. Bu hepimizin önemsemesi gereken, tüm Amerikalıların sorunu. Tarafsız düşünen herkes kaygılanmalı” demişti.

  İstatistiklere göre, beyaz polisler tarafından öldürülenlerin çoğunun Afrikalı Amerikalı olduğuna dikkat çeken ABD Başkanı, emniyet teşkilatına ‘içerideki önyargıların kökünü kazımaları’ çağrısında bulundu.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldüABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir